Collegium Civitas gości delegację akademicko-ministerialną z Filipin
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
W poniedziałek 17 czerwca w Collegium Civitas odbyła się sesja otwierająca wizytę delegacji z filipińskiej uczelni Philippine Public Safety College (PPSC). Uczestnicy wizyty to wysokiej rangi urzędnicy administracji publicznej i agend rządowych odpowiadających za bezpieczeństwo. W poniedziałkowej sesji plenarnej wzięli udział Ambasador Republiki Filipin w Polsce JE Leah B. Ruiz oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.
Podczas otwarcia wizyty list od sekretarza Marka Llandro Mendozy, ministra gabinetu Prezydenta Filipin odczytał pan Vene Seane T. Aljas z Biura Prawnego Prezydenta. Sekretarz Mendoza podkreślał, że wizyta może przyczynić się zarówno do pogłębienia istniejącej współpracy bilateralnej, jak i zawiązania jej w nowych obszarach. W składzie delegacji znajdują się przedstawiciele m.in.: biura Prezydenta Marcosa Jr., biura imigracyjnego, wojska, agencji zwalczającej przestępczość narkotykową oraz agencji ochrony bioróżnorodności, która m.in. przeciwdziała przemytowi zagrożonych gatunków. Uczestnicy są słuchaczami programu Master in Public Safety Administration w PPSC. Philippine Public Safety College kształci kadry policji, straży pożarnej, służby więziennictwa oraz prowadzi specjalistyczne programy edukacyjne dla wysokich rangą urzędników.
Podczas sesji otwierającej wizytę, Rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek wyraził zadowolenie z możliwości goszczenia filipińskiej delegacji i wymiany doświadczeń. „Jestem przekonany, że ta wizyta przyczyni się do wzmocnienia więzi między Polską a Filipinami” – powiedział profesor Mocek. Ambasador Ruiz oraz Minister Bartoszewski podkreślali dobrą współpracę pomiędzy naszymi krajami i obiecujące perspektywy rozwoju.
Tematem przewodnim wizyty studyjnej jest bezpieczeństwo i współpraca w tym zakresie. W kolejnych dniach uczestnicy delegacji wezmą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych m.in. przez ekspertki naszej uczelni: dr Katarzynę Maniszewską, dr Monikę Nowicką oraz dr Paulinę Piasecką. O kształceniu Polskiej Policji opowie prof. Tomasz Aleksandrowicz, wykładowca Akademii Policji w Szczytnie oraz Collegium Civitas. Podjęte zostaną tematy dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę, cyberzagrożeń, bezpieczeństwa energetycznego, konfliktów hybrydowych, czy współzależności zagrożeń bezpieczeństwa i geopolityki terroryzmu. We współpracy z Akademią Pożarniczą organizowana jest także wizyta w Akademii, gdzie goście poznają specyfikę kształcenia, ale i dowiedzą się więcej o roli Straży Pożarnej, w tym Ochotniczej Straży Pożarnej.
Oficjalne wydarzenia organizowane przez Collegium Civitas dla delegacji z Filipin potrwają do piątku 21 czerwca. Wizyta jest następstwem współpracy nawiązanej w grudniu 2023 roku pomiędzy PPSC a Collegium Civitas.
Wizytę koordynuje: dr Katarzyna Maniszewska, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Collegium Civitas: Katarzyna.Maniszewska@civitas.edu.pl

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.