Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Wizyta 27 dyrektorów litewskich szkół to początek współpracy z I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Jej celem jest wymiana doświadczeń, budowa międzynarodowych relacji, a także prezentacja innowacyjnych metod nauczania i osiągnięć edukacyjnych szkoły.
- Jednym z filarów naszej działalności jest współpraca z innymi placówkami edukacyjnymi, zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi dr Marta Białobrzeska, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” w Białymstoku, do którego należy I SLO. - Dzięki temu możemy wzbogacać nasze metody nauczania, czerpać inspiracje z różnych systemów edukacyjnych i stwarzać naszym uczniom możliwości rozwoju w międzynarodowym środowisku.
Inicjatorką spotkania jest absolwentka szkoły - prof. Urszula Wróblewska, Dziekan Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Delegacja została powitana przez uczniów, którzy oprowadzili gości po szkole. Dyrektorzy mieli okazję obejrzeć nowoczesne klasy wyposażone w sprzęt multimedialny, bibliotekę, patio, pracownie przedmiotowe oraz przestrzenie rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z codziennego życia szkolnego, opowiadając o zajęciach, projektach i inicjatywach, w których biorą udział. Szczególne zainteresowanie gości wzbudziły działania w obszarze edukacji włączającej oraz programy wspierające rozwój kompetencji kluczowych, takich jak praca zespołowa, kreatywność czy umiejętność krytycznego myślenia.
Podczas wizyty doszło też do spotkania dyrektorów szkół z Litwy z kadrą zarządzającą i nauczycielami I SLO. Rozmowy dotyczyły organizacji pracy szkoły, systemu wsparcia dla uczniów i rodziców, tutoringu, a także realizacji projektów międzynarodowych. Wymiana doświadczeń pozwoliła zidentyfikować wspólne wyzwania i poszukać inspiracji do dalszego rozwoju.
- Jestem dumna, że mogłam opowiedzieć dyrektorom szkół z okręgu wileńskiego o naszej niezwykłej placówce – mówi dr Marta Białobrzeska. - Dzięki otwartości na współpracę i zaangażowaniu w różnorodne projekty edukacyjne, nasza szkoła staje się miejscem spotkań ludzi z pasją i przestrzenią wymiany doświadczeń. Takie działania nie tylko wzbogacają uczniów i nauczycieli, ale także budują fundamenty społeczeństwa otwartego, współpracującego i pełnego wzajemnego szacunku.
Spotkanie zakończyło się dyskusją o możliwościach nawiązania współpracy między szkołami z Polski i Litwy. Ustalono, że w przyszłości warto zorganizować wspólne projekty, które pozwolą uczniom i nauczycielom na jeszcze większe zacieśnienie więzi oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej obu stron.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.