Dziewczynki z potencjałem, chłopcy z możliwościami
Wielu z nas wciąż jest przekonanych, że większe predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych mają chłopcy, a humanistycznych dziewczynki. Okazuje się jednak, że to nieprawda.
Wszystkie dzieci mają takie same szanse na efektywną naukę zarówno przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Wskazują na to wyniki badania przeprowadzonego w Carnegie Mellon University w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłej dekady. Dowodzą one, że mózgi dziewczynek i chłopców rozwijają się w identyczny sposób.
Żadna płeć nie ma „wdrukowanych” preferencji – chłopcy nie rodzą się z ponadprzeciętnymi zdolnościami do matematyki, a dziewczynki nie przychodzą na świat z umiejętnością pisania poprawnych językowo treści. Oznacza to, że przyszłe zainteresowania i umiejętności dzieci zależą głównie od ich wychowania.
W tym kontekście bardzo ważne jest, by rodzice wychowując dzieci już od ich najmłodszych lat wychodzili poza utarte schematy i stereotypy. To na szczęście już się dzieje. Gdy patrzymy na młodych rodziców i to, jakie zabawki kupują swoim dzieciom, zauważyć można, że niewielu z nich kieruje się starą zasadą, że lalki kupuje się jedynie dziewczynkom, a samochodziki chłopcom. To samo tyczy się aktywności jakie organizujemy dzieciom. Takie elementy w znacznym stopniu rzutują na to, czym nasze dzieci będą interesowały się, gdy już podrosną.
Dodatkowo, to czy nasza córka będzie dobra z matematyki a syn pisał szóstkowe wypracowania zależy też w dużej mierze od nauczyciela. Dobrze, jeśli będzie on zaszczepiał w uczniach porównanie, że mózg funkcjonuje, jak mięsień, który staje się silniejszy, jeśli jest „trenowany”. Gdy dziecko uczy się czegoś nowego, za każdym razem tworzą się w mózgu nowe połączenia. Zdolności intelektualne, jak najbardziej można nabywać. Z tego właśnie względu jedną z kluczowych ról w rozwijaniu potencjału dzieci odgrywa nauczyciel. Jego zadaniem jest wspieranie harmonijnego rozwoju dziecka przy uwzględnieniu jego indywidualnych potrzeb.
Podsumowując – zarówno chłopiec może być asem z języka polskiego, jak i dziewczynka może osiągać ponadprzeciętne wyniki z matematyki. Wystarczy rozbudzić zainteresowanie dziecka, a nasza pociecha będzie w stanie funkcjonować w świecie w taki sposób, aby mieć z tego wysoką satysfakcję i samoocenę.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.