Komunikaty PR

Engineers of the Future – Smart, Skilled, Secure

2023-09-28  |  09:30
Biuro prasowe

Współfinansowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i realizowany przez międzynarodowy zespół ekspertów z Uniwersytetu Luciana Blagi w Sibiu, Klaster GAIA oraz Smart Secure Networks, projekt "Engineers of the Future – Smart, Skilled, Secure" jest odpowiedzią na istotny problem, który dotyka obszar cyfrowego rozwoju w Europie. Cyberbezpieczeństwo, często postrzegane przez pracowników jako przeszkoda lub opcja, nie jest jeszcze wystarczająco doceniane jako kluczowy element funkcjonowania przedsiębiorstw w dobie cyfryzacji. Tymczasem zmiana tej mentalności jest kluczowa dla sukcesu i efektywności cyfryzacji, zwłaszcza w kontekście perspektywy 2021-27, której celem jest rozwijanie potencjału cyfrowego w ramach programu Cyfrowa Europa. 

Głównym celem projektu jest stworzenie systemu specjalistycznych kursów zawodowych dla młodzieży z ostatnich klas szkół średnich oraz studentów pierwszych lat inżynierskich. Te kursy skoncentrowane są na nowoczesnych systemach automatyki przemysłowej i Przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT) z uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa jako kluczowego komponentu cyfryzacji. 

System kursów ma na celu wprowadzenie praktycznej wiedzy poprzez zajęcia laboratoryjne i projekty, przygotowując nowe grupy zawodowe do pracy w zautomatyzowanych przedsiębiorstwach. Projekt ma również za zadanie zapoznanie uczestników z możliwościami i wymaganiami związanymi z cyfrowymi systemami produkcji opartymi na inteligentnych rozwiązaniach Internetu Rzeczy, które wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0. 

Innowacyjność projektu polega na stworzeniu programu kursów i szkoleń specjalistycznych, które jeszcze nie istnieją jako standard. Te kursy krytycznie wpływają na kluczowe obszary rozwoju cyfrowego w Europie, zgodnie z założeniami programu Cyfrowa Europa oraz polityką Zielonego Ładu, które promują cyfryzację jako narzędzie do poprawy efektywności energetycznej i surowcowej. 

Projekt koncentruje się szczególnie na zagadnieniach cyberbezpieczeństwa w systemach Przemysłowego Internetu Rzeczy i ekosystemie Przemysłu 4.0, uznając je za nieodzowny warunek funkcjonowania tych systemów. Celem projektu jest zbudowanie świadomości roli, jaką odgrywa cyberbezpieczeństwo w cyfrowych rozwiązaniach produkcyjnych oraz w procesach zarządzania organizacjami operującymi w zautomatyzowanych systemach. 

Poprzez zajęcia laboratoryjne i projekty, uczestnicy kursów zdobywają praktyczną wiedzę na temat pracy urządzeń w systemach Automatyki Przemysłowej i Przemysłowego Internetu Rzeczy, korzystając z inteligentnych czujników i systemów analizy danych. Uczą się standardów i sposobów komunikacji, zarządzania oraz kontroli tych środowisk, a także programowania i zapewniania bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego. 

Projekt umożliwia uczestnikom zapoznanie się z możliwościami oferowanymi przez zrobotyzowane systemy produkcji, cyfrowe systemy zarządzania produkcją oraz integrację systemów produkcyjnych i procesów organizacyjnych i biznesowych. W ramach projektu eksplorowane są również zagadnienia związane z efektywnością energetyczną i zarządzaniem surowcami w kontekście nowoczesnego zarządzania logistyką. 

W rezultacie projekt "Engineers of the Future – Smart, Skilled, Secure" ma na celu nie tylko przygotowanie nowej generacji pracowników do cyfrowego świata przemysłu, ale także zwiększenie świadomości roli cyberbezpieczeństwa w tym kontekście. Jest to krytyczny krok w kierunku osiągnięcia celów programu Cyfrowa Europa oraz polityki Zielonego Ładu, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności przemysłu europejskiego.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Edukacja Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
2025-06-12 | 03:00

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Sztuczna inteligencja stała się elementem codziennego życia i nie omija edukacji. Dlatego ważny jest rozwój wiedzy i kompetencji nauczycieli i nauczycielek w tym
Edukacja Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
2025-05-21 | 09:00

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.