Komunikaty PR

Engineers of the Future – Smart, Skilled, Secure

2023-09-28  |  09:30
Biuro prasowe

Współfinansowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i realizowany przez międzynarodowy zespół ekspertów z Uniwersytetu Luciana Blagi w Sibiu, Klaster GAIA oraz Smart Secure Networks, projekt "Engineers of the Future – Smart, Skilled, Secure" jest odpowiedzią na istotny problem, który dotyka obszar cyfrowego rozwoju w Europie. Cyberbezpieczeństwo, często postrzegane przez pracowników jako przeszkoda lub opcja, nie jest jeszcze wystarczająco doceniane jako kluczowy element funkcjonowania przedsiębiorstw w dobie cyfryzacji. Tymczasem zmiana tej mentalności jest kluczowa dla sukcesu i efektywności cyfryzacji, zwłaszcza w kontekście perspektywy 2021-27, której celem jest rozwijanie potencjału cyfrowego w ramach programu Cyfrowa Europa. 

Głównym celem projektu jest stworzenie systemu specjalistycznych kursów zawodowych dla młodzieży z ostatnich klas szkół średnich oraz studentów pierwszych lat inżynierskich. Te kursy skoncentrowane są na nowoczesnych systemach automatyki przemysłowej i Przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT) z uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa jako kluczowego komponentu cyfryzacji. 

System kursów ma na celu wprowadzenie praktycznej wiedzy poprzez zajęcia laboratoryjne i projekty, przygotowując nowe grupy zawodowe do pracy w zautomatyzowanych przedsiębiorstwach. Projekt ma również za zadanie zapoznanie uczestników z możliwościami i wymaganiami związanymi z cyfrowymi systemami produkcji opartymi na inteligentnych rozwiązaniach Internetu Rzeczy, które wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0. 

Innowacyjność projektu polega na stworzeniu programu kursów i szkoleń specjalistycznych, które jeszcze nie istnieją jako standard. Te kursy krytycznie wpływają na kluczowe obszary rozwoju cyfrowego w Europie, zgodnie z założeniami programu Cyfrowa Europa oraz polityką Zielonego Ładu, które promują cyfryzację jako narzędzie do poprawy efektywności energetycznej i surowcowej. 

Projekt koncentruje się szczególnie na zagadnieniach cyberbezpieczeństwa w systemach Przemysłowego Internetu Rzeczy i ekosystemie Przemysłu 4.0, uznając je za nieodzowny warunek funkcjonowania tych systemów. Celem projektu jest zbudowanie świadomości roli, jaką odgrywa cyberbezpieczeństwo w cyfrowych rozwiązaniach produkcyjnych oraz w procesach zarządzania organizacjami operującymi w zautomatyzowanych systemach. 

Poprzez zajęcia laboratoryjne i projekty, uczestnicy kursów zdobywają praktyczną wiedzę na temat pracy urządzeń w systemach Automatyki Przemysłowej i Przemysłowego Internetu Rzeczy, korzystając z inteligentnych czujników i systemów analizy danych. Uczą się standardów i sposobów komunikacji, zarządzania oraz kontroli tych środowisk, a także programowania i zapewniania bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego. 

Projekt umożliwia uczestnikom zapoznanie się z możliwościami oferowanymi przez zrobotyzowane systemy produkcji, cyfrowe systemy zarządzania produkcją oraz integrację systemów produkcyjnych i procesów organizacyjnych i biznesowych. W ramach projektu eksplorowane są również zagadnienia związane z efektywnością energetyczną i zarządzaniem surowcami w kontekście nowoczesnego zarządzania logistyką. 

W rezultacie projekt "Engineers of the Future – Smart, Skilled, Secure" ma na celu nie tylko przygotowanie nowej generacji pracowników do cyfrowego świata przemysłu, ale także zwiększenie świadomości roli cyberbezpieczeństwa w tym kontekście. Jest to krytyczny krok w kierunku osiągnięcia celów programu Cyfrowa Europa oraz polityki Zielonego Ładu, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności przemysłu europejskiego.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy Biuro prasowe
2024-04-30 | 01:00

Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy

PPG (NYSE: PPG) poinformowała, że wyłoniono zwycięskie zespoły 2. edycji konkursu Universiada. Pierwsze miejsce i 5000 zł przyznano drużynie ze SP nr 8 w Oławie, drugie miejsce i 2500 zł
Edukacja Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”
2024-04-25 | 15:30

Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów po raz kolejny edukuje młodzież na temat finansów i podatków. Tegoroczna edycja programu „Finansoaktywni: Podatki płacimy, korzyści
Edukacja Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?
2024-04-24 | 13:47

Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?

W procesie kształcenia dziecka, rola rodzica jest kluczowa, nawet kiedy staje się ono coraz bardziej niezależne. Ważne jest zapewnienie wsparcia przy wyborze szkoły oraz prowadzenie go w taki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.