Komunikaty PR

EuroSkills Gdańsk 2023 – Polacy wywalczyli złoto!

2023-09-15  |  10:00
Biuro prasowe

Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski zdobyli złoty medal w kategorii integracji robotów przemysłowych na EuroSkills 2023 największej w Europie imprezie branżowej, która w tym roku po raz pierwszy organizowana była w Polsce. W dniach 6-9 września w Gdańsku rywalizowało 600 młodych profesjonalistów z 32 krajów.

Polacy pod kierunkiem dr. Jarosława Panasiuka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przed rokiem debiutowali na podobnej imprezie, tyle że rangi światowej. Na WorldSkills w Luksemburgu Szymon Szafranek i Rafał Paszko zdobyli brązowy medal, a ich następcy potwierdzili właśnie najlepsze kwalifikacje na europejskim czempionacie w Gdańsku. Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski, prowadzeni przez współtwórcę największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej właśnie na WAT, zdeklasowali rywali wyprzedzając Węgrów o 30 i Niemców o 39 punktów.

EuroSkills Gdańsk 2023. Podopieczni dr. Panasiuka najlepszym teamem z Polski

„To osiągnięcie cieszy podwójnie, gdy występuje się we własnym kraju, przed najbliższymi osobami na widowni. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. W szczególności dr inż. Jarosław Panasiuk za poświęcony czas i przekazaną nam wiedzę, firmie FANUC Polska za przeprowadzone szkolenia oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie za udostępnienie laboratorium do treningów” – napisał Hubert Krasuski na swoim profilu na LinkedInie.

„Piotr i Hubert są wspaniałymi, zdolnymi ludźmi, którzy poświęcili bardzo dużo czasu na wspólne treningi. Potrafili kilka razy w tygodniu po pracy przyjechać i w laboratorium robotyki na WAT pracować ze mną od 16 do 21 a czasem i 22. To, że potrafią obecnie na światowym poziomie pracować na dwóch głównych konkurujących ze sobą markach robotów świadczy o tym, że z jednej strony są wyjątkowi, a z drugiej strony, (...) można ich przygotować do poziomu zaawansowanego w stosunkowo krótkim czasie” – napisał na LinkedInie dr Panasiuk.

EuroSkills Gdańsk 2023. 6 medali dla Polaków

Krasuski i Wyrzyk dodatkowo otrzymał drugi złoty medal „Best of Nation" za najlepszy wynik wśród zawodników danego kraju. Polski Team z integracji robotów przemysłowych zamierza w kolejnym roku walczyć o medale na WorldSkills 2024 Lyon we Francji, gdzie spotka się 20 najlepszych drużyn z całego świata. Zdobycie trzeci rok z rzędu medalu potwierdziłoby, że dla młodych Polaków ta kategoria jest koronna.

To nie jedyny krążek, jaki w Gdańsku wywalczyli nasi młodzi zawodowcy. Rafał Rygalik wygrał w kategorii frezowanie CNC, a Jan Firlej pokonał rywali z branży elektroniki. Polacy zdobyli jeszcze srebrny i dwa brązowe medale w kategoriach obsługa gości hotelowych, chłodnictwo i klimatyzacja oraz budownictwo cyfrowe. Łącznie w 40 kategoriach rywalizowało 46 Polaków.

Ceremonia dekoracji medalistów odbyła się w sobotę 9 września. To ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności, które są organizowane od 2008 roku. Polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach zmagań w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021) zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie.

EuroSkills Gdańsk 2023. Organizatorzy spodziewali się 100 tys. gości

AMBEREXPO Gdańsk, gdzie odbyły się zawody, w listopadzie gościło też uczestników SkillsPoland 2022 będącego polskimi eliminacjami do EuroSkills 2023.  Organizatorzy byli gotowi na przyjęcie na EuroSkills 100 tysięcy osób. Poza kibicowaniem goście imprezy mogli sprawdzić umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów „Try-a-Skill”. W ten sposób uczniowie i studenci byli zachęcani do przekształcenia swoich pasji w zawód.

Zawodnicy EuroSkills reprezentują rówieśników – osoby do 25 roku życia – ze swojego kraju. Ich zadaniem jest wykonanie projektu lub serii projektów testowych w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Wymaga to zaawansowanej wiedzy i umiejętności nie tylko ze studiów i szkoleń ale też i doświadczenia zawodowego. Ponad 600 zawodnikom na EuroSkills towarzyszyło ponad 600 ekspertów z sektora przemysłu i edukacji z całej Europy.

Każda z 43 konkurencji wymagała dedykowanych zespołów składających się z kierowników warsztatów i wolontariuszy. Eksperci WorldSkills Europe reprezentują swój kraj członkowski, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie umiejętności, handlu lub technologii. EuroSkills Gdańsk 2023 był organizowany w partnerstwie przez Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lidl Polska ponownie wyposaży polskie szkoły - akcja „Szkoły Pełne Talentów Biuro prasowe
2024-08-19 | 09:25

Lidl Polska ponownie wyposaży polskie szkoły - akcja „Szkoły Pełne Talentów"

Już 19 sierpnia rusza rejestracja dla szkół do trzeciej edycji inicjatywy „Szkoły Pełne Talentów”, w ramach której Lidl Polska wspiera polskie dzieci i
Edukacja Staż studencki, który otwiera drzwi
2024-08-12 | 11:00

Staż studencki, który otwiera drzwi

Marsh European Business Support Centre (EBSC) w Warszawie to miejsce, gdzie staż studencki otwiera drzwi do świata zarządzania ryzykiem. Ich program stażowy, Career Starter Program, to
Edukacja Krótszy czas pracy dla nauczycieli – to nie takie proste
2024-08-07 | 14:10

Krótszy czas pracy dla nauczycieli – to nie takie proste

4 dni w tygodniu czy 35 godzin? To pytanie zadają sobie dziś rządzący, którzy usilnie pracują nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie skrócenia wymiaru czasu pracy.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.