EuroSkills Gdańsk 2023 – Polacy wywalczyli złoto!
Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski zdobyli złoty medal w kategorii integracji robotów przemysłowych na EuroSkills 2023 największej w Europie imprezie branżowej, która w tym roku po raz pierwszy organizowana była w Polsce. W dniach 6-9 września w Gdańsku rywalizowało 600 młodych profesjonalistów z 32 krajów.
Polacy pod kierunkiem dr. Jarosława Panasiuka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przed rokiem debiutowali na podobnej imprezie, tyle że rangi światowej. Na WorldSkills w Luksemburgu Szymon Szafranek i Rafał Paszko zdobyli brązowy medal, a ich następcy potwierdzili właśnie najlepsze kwalifikacje na europejskim czempionacie w Gdańsku. Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski, prowadzeni przez współtwórcę największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej właśnie na WAT, zdeklasowali rywali wyprzedzając Węgrów o 30 i Niemców o 39 punktów.
EuroSkills Gdańsk 2023. Podopieczni dr. Panasiuka najlepszym teamem z Polski
„To osiągnięcie cieszy podwójnie, gdy występuje się we własnym kraju, przed najbliższymi osobami na widowni. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. W szczególności dr inż. Jarosław Panasiuk za poświęcony czas i przekazaną nam wiedzę, firmie FANUC Polska za przeprowadzone szkolenia oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie za udostępnienie laboratorium do treningów” – napisał Hubert Krasuski na swoim profilu na LinkedInie.
„Piotr i Hubert są wspaniałymi, zdolnymi ludźmi, którzy poświęcili bardzo dużo czasu na wspólne treningi. Potrafili kilka razy w tygodniu po pracy przyjechać i w laboratorium robotyki na WAT pracować ze mną od 16 do 21 a czasem i 22. To, że potrafią obecnie na światowym poziomie pracować na dwóch głównych konkurujących ze sobą markach robotów świadczy o tym, że z jednej strony są wyjątkowi, a z drugiej strony, (...) można ich przygotować do poziomu zaawansowanego w stosunkowo krótkim czasie” – napisał na LinkedInie dr Panasiuk.
EuroSkills Gdańsk 2023. 6 medali dla Polaków
Krasuski i Wyrzyk dodatkowo otrzymał drugi złoty medal „Best of Nation" za najlepszy wynik wśród zawodników danego kraju. Polski Team z integracji robotów przemysłowych zamierza w kolejnym roku walczyć o medale na WorldSkills 2024 Lyon we Francji, gdzie spotka się 20 najlepszych drużyn z całego świata. Zdobycie trzeci rok z rzędu medalu potwierdziłoby, że dla młodych Polaków ta kategoria jest koronna.
To nie jedyny krążek, jaki w Gdańsku wywalczyli nasi młodzi zawodowcy. Rafał Rygalik wygrał w kategorii frezowanie CNC, a Jan Firlej pokonał rywali z branży elektroniki. Polacy zdobyli jeszcze srebrny i dwa brązowe medale w kategoriach obsługa gości hotelowych, chłodnictwo i klimatyzacja oraz budownictwo cyfrowe. Łącznie w 40 kategoriach rywalizowało 46 Polaków.
Ceremonia dekoracji medalistów odbyła się w sobotę 9 września. To ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności, które są organizowane od 2008 roku. Polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach zmagań w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021) zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie.
EuroSkills Gdańsk 2023. Organizatorzy spodziewali się 100 tys. gości
AMBEREXPO Gdańsk, gdzie odbyły się zawody, w listopadzie gościło też uczestników SkillsPoland 2022 będącego polskimi eliminacjami do EuroSkills 2023. Organizatorzy byli gotowi na przyjęcie na EuroSkills 100 tysięcy osób. Poza kibicowaniem goście imprezy mogli sprawdzić umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów „Try-a-Skill”. W ten sposób uczniowie i studenci byli zachęcani do przekształcenia swoich pasji w zawód.
Zawodnicy EuroSkills reprezentują rówieśników – osoby do 25 roku życia – ze swojego kraju. Ich zadaniem jest wykonanie projektu lub serii projektów testowych w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Wymaga to zaawansowanej wiedzy i umiejętności nie tylko ze studiów i szkoleń ale też i doświadczenia zawodowego. Ponad 600 zawodnikom na EuroSkills towarzyszyło ponad 600 ekspertów z sektora przemysłu i edukacji z całej Europy.
Każda z 43 konkurencji wymagała dedykowanych zespołów składających się z kierowników warsztatów i wolontariuszy. Eksperci WorldSkills Europe reprezentują swój kraj członkowski, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie umiejętności, handlu lub technologii. EuroSkills Gdańsk 2023 był organizowany w partnerstwie przez Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.