Komunikaty PR

EuroSkills Gdańsk 2023 – Polacy wywalczyli złoto!

2023-09-15  |  10:00
Biuro prasowe

Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski zdobyli złoty medal w kategorii integracji robotów przemysłowych na EuroSkills 2023 największej w Europie imprezie branżowej, która w tym roku po raz pierwszy organizowana była w Polsce. W dniach 6-9 września w Gdańsku rywalizowało 600 młodych profesjonalistów z 32 krajów.

Polacy pod kierunkiem dr. Jarosława Panasiuka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przed rokiem debiutowali na podobnej imprezie, tyle że rangi światowej. Na WorldSkills w Luksemburgu Szymon Szafranek i Rafał Paszko zdobyli brązowy medal, a ich następcy potwierdzili właśnie najlepsze kwalifikacje na europejskim czempionacie w Gdańsku. Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski, prowadzeni przez współtwórcę największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej właśnie na WAT, zdeklasowali rywali wyprzedzając Węgrów o 30 i Niemców o 39 punktów.

EuroSkills Gdańsk 2023. Podopieczni dr. Panasiuka najlepszym teamem z Polski

„To osiągnięcie cieszy podwójnie, gdy występuje się we własnym kraju, przed najbliższymi osobami na widowni. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. W szczególności dr inż. Jarosław Panasiuk za poświęcony czas i przekazaną nam wiedzę, firmie FANUC Polska za przeprowadzone szkolenia oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie za udostępnienie laboratorium do treningów” – napisał Hubert Krasuski na swoim profilu na LinkedInie.

„Piotr i Hubert są wspaniałymi, zdolnymi ludźmi, którzy poświęcili bardzo dużo czasu na wspólne treningi. Potrafili kilka razy w tygodniu po pracy przyjechać i w laboratorium robotyki na WAT pracować ze mną od 16 do 21 a czasem i 22. To, że potrafią obecnie na światowym poziomie pracować na dwóch głównych konkurujących ze sobą markach robotów świadczy o tym, że z jednej strony są wyjątkowi, a z drugiej strony, (...) można ich przygotować do poziomu zaawansowanego w stosunkowo krótkim czasie” – napisał na LinkedInie dr Panasiuk.

EuroSkills Gdańsk 2023. 6 medali dla Polaków

Krasuski i Wyrzyk dodatkowo otrzymał drugi złoty medal „Best of Nation" za najlepszy wynik wśród zawodników danego kraju. Polski Team z integracji robotów przemysłowych zamierza w kolejnym roku walczyć o medale na WorldSkills 2024 Lyon we Francji, gdzie spotka się 20 najlepszych drużyn z całego świata. Zdobycie trzeci rok z rzędu medalu potwierdziłoby, że dla młodych Polaków ta kategoria jest koronna.

To nie jedyny krążek, jaki w Gdańsku wywalczyli nasi młodzi zawodowcy. Rafał Rygalik wygrał w kategorii frezowanie CNC, a Jan Firlej pokonał rywali z branży elektroniki. Polacy zdobyli jeszcze srebrny i dwa brązowe medale w kategoriach obsługa gości hotelowych, chłodnictwo i klimatyzacja oraz budownictwo cyfrowe. Łącznie w 40 kategoriach rywalizowało 46 Polaków.

Ceremonia dekoracji medalistów odbyła się w sobotę 9 września. To ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności, które są organizowane od 2008 roku. Polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach zmagań w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021) zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie.

EuroSkills Gdańsk 2023. Organizatorzy spodziewali się 100 tys. gości

AMBEREXPO Gdańsk, gdzie odbyły się zawody, w listopadzie gościło też uczestników SkillsPoland 2022 będącego polskimi eliminacjami do EuroSkills 2023.  Organizatorzy byli gotowi na przyjęcie na EuroSkills 100 tysięcy osób. Poza kibicowaniem goście imprezy mogli sprawdzić umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów „Try-a-Skill”. W ten sposób uczniowie i studenci byli zachęcani do przekształcenia swoich pasji w zawód.

Zawodnicy EuroSkills reprezentują rówieśników – osoby do 25 roku życia – ze swojego kraju. Ich zadaniem jest wykonanie projektu lub serii projektów testowych w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Wymaga to zaawansowanej wiedzy i umiejętności nie tylko ze studiów i szkoleń ale też i doświadczenia zawodowego. Ponad 600 zawodnikom na EuroSkills towarzyszyło ponad 600 ekspertów z sektora przemysłu i edukacji z całej Europy.

Każda z 43 konkurencji wymagała dedykowanych zespołów składających się z kierowników warsztatów i wolontariuszy. Eksperci WorldSkills Europe reprezentują swój kraj członkowski, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie umiejętności, handlu lub technologii. EuroSkills Gdańsk 2023 był organizowany w partnerstwie przez Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy Biuro prasowe
2024-04-30 | 01:00

Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy

PPG (NYSE: PPG) poinformowała, że wyłoniono zwycięskie zespoły 2. edycji konkursu Universiada. Pierwsze miejsce i 5000 zł przyznano drużynie ze SP nr 8 w Oławie, drugie miejsce i 2500 zł
Edukacja Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”
2024-04-25 | 15:30

Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów po raz kolejny edukuje młodzież na temat finansów i podatków. Tegoroczna edycja programu „Finansoaktywni: Podatki płacimy, korzyści
Edukacja Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?
2024-04-24 | 13:47

Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?

W procesie kształcenia dziecka, rola rodzica jest kluczowa, nawet kiedy staje się ono coraz bardziej niezależne. Ważne jest zapewnienie wsparcia przy wyborze szkoły oraz prowadzenie go w taki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.