Komunikaty PR

Farmaceuta, ekonomista czy architekt? – o przyszłości zawodów na AZiR.edu.pl

2020-12-23  |  10:30
Biuro prasowe

Po studiach farmaceutycznych najczęściej pracujemy w aptece, jednak nie jest to jedyna droga kariery. Możemy równie dobrze pracować w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy chemicznym – mówi farmaceutka Karolina Widelska w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Jak zaznacza Józef Orzeł, prezes klubu Ronina, wiele możliwości stoi również przed absolwentami ekonomii. O blaskach i cieniach swojego zawodu opowiada także słuchaczom AZiR Janusz Marchwiński, architekt i wykładowca Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane dla Akademii, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

Pierwsza styczność z zawodem farmaceuty jest niezwykle wymagająca, ponieważ dopiero wtedy poznajemy, co rzeczywiście dzieje się w aptece – zauważa Karolina Widelska. Początkujący farmaceuta przede wszystkim musi nauczyć się kontaktu z pacjentem, świadczenia usług farmaceutycznych i przyporządkowania substancji chemicznych do nazw handlowych produktów leczniczych. – Zawód farmaceuty to zawód wysokiego zaufania społecznego i wymagający od nas, farmaceutów, wysokiej empatii. Do tego warto jest być dobrym z biologii i chemii – zaznacza absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak zapewnia, farmaceuci są bardzo potrzebni na rynku pracy, zwłaszcza obecnie, kiedy zauważa się ich deficyt, a w aptekach brakuje czasami personelu.  Czy w przypadku farmacji wybór uczelni jest kluczowy? Kiedy rozpocząć staż? Na te pytania również odpowiada Karolina Widelska w miniwykładzie dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/zawod-farmaceuty-wymaga-empatii/

Przede wszystkim trzeba mieć zielone pojęcie, co to jest ekonomia i po co tam iść – mówi natomiast Józef Orzeł, prezes Klubu Ronina (prawicowego dyskusyjnego klubu politycznego), zapytany, czy warto studiować ekonomię. Jak podkreśla, kierunek ten miał w czasach jego studiów, czyli w latach 60., niewiele wspólnego z tym, czym obecnie zajmują się ekonomiści. – Teraz ekonomiści zajmują się gospodarką, zarządzaniem, liczeniem, kontrolowaniem, poprawianiem – wymienia Orzeł, który ukończył ekonometrię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. Zaznacza, że ekonomia to ogromny obszar, a w związku z tym daje możliwość zajmowania się m.in. gospodarką bankową, gospodarką przedsiębiorstwa, własnej firmy czy nawet gospodarką światową.

Jak ktoś interesuje się tylko pieniędzmi, może zostać finansistą. Ale jak ktoś interesuje się tym, dlaczego ludzie pracują, po co pracują i czy coś z tego mają, to właśnie jest ekonomia – wyjaśnia Orzeł, który jest również wiceprezesem Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” oraz przewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji, działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji. Według niego, ekonomista jest także od tego, żeby zadawać pytania. Co się opłaca produkować? Co warto robić, a czym się nie zajmować? Co jest opłacalne? A co będzie opłacalne za dwa lata? To tylko niektóre z nich. Czym różni się ekonomista od informatyka? Więcej w wypowiedzi Józefa Orła: https://azir.edu.pl/wyklad/ekonomista-jest-od-zadawania-pytan/

O studiowaniu architektury i zawodzie architekta opowiada dr. inż. architekt Janusz Marchwiński, wykładowca Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. – Architektura to przede wszystkim studia wymagające, ale rzeczywiście przyjemne – mówi. Rozwijając temat wyjaśnia, że łączą one wiele zagadnień i aspektów, nie tylko związanych bezpośrednio z budownictwem, ale także np. z historią sztuki czy nawet filozofią.

Jak podkreśla, wybór uczelni jest wprawdzie istotny, jednak specyfika zawodu architekta w dużej mierze wymaga samodzielnego studiowania i szlifowania swoich umiejętności. – Nawet najlepsza uczelnia sama nie wykształci studenta – uważa Marchwiński. Ambitnym studentom rekomenduje kontynuowanie ścieżki naukowej. – Przekazywana w 5 lat studiów wiedza jest naprawdę podstawowa. Dopiero późniejsza edukacja powoduje, że człowiek zaczyna powoli dojrzewać do zawodu architekta i rozumieć go od podszewki – zaznacza wykładowca WSEiZ. Według niego, dobrego architekta powinna cechować przede wszystkim wytrwałość i pokorne podejście do zawodu, ponieważ profesja ta może przypominać prawdziwy „tor przeszkód”, na które trzeba się przygotować. Janusz Marchwiński mówi także o tym, czym może zajmować się architekt po studiach i co zapewnia mu największą satysfakcję: https://azir.edu.pl/wyklad/najwieksza-nagroda-dla-architekta-jest-zadowolenie-uzytkownikow/

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/AZiR.edu/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lidl Polska ponownie wyposaży polskie szkoły - akcja „Szkoły Pełne Talentów Biuro prasowe
2024-08-19 | 09:25

Lidl Polska ponownie wyposaży polskie szkoły - akcja „Szkoły Pełne Talentów"

Już 19 sierpnia rusza rejestracja dla szkół do trzeciej edycji inicjatywy „Szkoły Pełne Talentów”, w ramach której Lidl Polska wspiera polskie dzieci i
Edukacja Staż studencki, który otwiera drzwi
2024-08-12 | 11:00

Staż studencki, który otwiera drzwi

Marsh European Business Support Centre (EBSC) w Warszawie to miejsce, gdzie staż studencki otwiera drzwi do świata zarządzania ryzykiem. Ich program stażowy, Career Starter Program, to
Edukacja Krótszy czas pracy dla nauczycieli – to nie takie proste
2024-08-07 | 14:10

Krótszy czas pracy dla nauczycieli – to nie takie proste

4 dni w tygodniu czy 35 godzin? To pytanie zadają sobie dziś rządzący, którzy usilnie pracują nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie skrócenia wymiaru czasu pracy.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.