Komunikaty PR

Festiwal Explory w Urzędzie Patentowym

2023-03-31  |  16:00
Biuro prasowe

Za nami Regionalny Festiwal Explory w Warszawie! To pierwszy, z czterech lokalnych wydarzeń, które odbędą się wiosną 2023 roku. Festiwal składał się dwóch części – stacjonarnej, w której uczniowie i uczennice brali udział w popularnonaukowych zajęciach oraz internetowej czyli regionalnego etapu Konkursu Explory.

 

Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca talenty. Od 12 lat Program pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. -Jesteśmy dumni, że Program Explory zachęca coraz więcej młodych talentów do rozwijania nowatorskich projektów badawczych i technicznych. Cieszymy się, że mamy udział w tym, że młodzi zauważają swój potencjał i rozwijają skrzydła. Z radością budujemy wspierającą społeczność łącząc różne środowiska – uzdolnioną młodzież, szkoły i uczelnie oraz odpowiedzialny biznes, którego zaangażowanie pozwala nam działać jeszcze prężniej – mówi o Programie Dorota Braziewicz, Dyrektor Explory.

 

29 marca w Urzędzie Patentowym RP, na zaproszenie Explory pojawiło się 350 uczniów i uczennic. Młodzi wzięli udział w warsztatach i wykładach, w których prowadzący przekonywali, że nauka nie tylko pobudza kreatywność, ale może być także ciekawą drogą kariery. Goście festiwalu mieli do wyboru osiem różnych tematów, m.in. „Jak zobaczyć niewidzialne? Poszukiwanie planet swobodnych” dr Przemysława Mroza, „Zadziwiająca matematyka”- dr inż. Michała Zwierzyńskiego, „Korzyści z e(x)ploracji własności intelektualnej”- spotkanie prowadzone przez gospodarzy wydarzenia Piotra Wiatrowskiego i Jacka Romanowicza z Urzędu Patentowego RP. Kilka grup uczestniczyło także w warsztatach dr Katarzyny Kołacz dotyczących metody „design thiniking” w prowadzeniu projektu badawczego. 

Ważnym i inspirującem momentem Festiwalu była prowadzona przez Justynę Suchecką- Jadczak rozmowa z finalistami poprzednich edycji Explory.  Podczas panelu zaprezentowali się Julia Kosińska, Mateusz Malikowski, Patryk Górski, Gabriela Rutkowska i Kamil Leonik. Opowiedzieli o projektach, nad którymi pracują, kulisach pracy młodego badacza i swoich planach na przyszłość.

Mamy nadzieję, że ta dawka festiwalowej wiedzy i inspiracji zaowocuje kolejnymi  ambitnymi projektami młodych twórców.

Kolejne dwa dni Festiwalu odbywały się online. W platformie konferencyjnej zgromadziło się 66 twórców 31 projektów. Młodzi mieli okazję skonfrontować swoje innowacje z eksperckim jury złożonym z naukowców i przedstawicieli specjalistycznych firm. Jury wyłoniło 8 projektów, które zakwalifikowały się do finału.  W Konkursie Explory młodzi walczą o nagrody główne ufundowane przez Mecenasa Programu, PKN ORLEN (stypendia w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych) oraz akredytację na najważniejszy konkurs dla innowatorów na świecie – REGENERON ISEF.

Sprawdzony sposób na rozwój talentów

W minionej dekadzie Program zgromadził społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Odbyło się już ponad 90 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. O Explory i kompleksowym rozwoju swoich talentów uczniowie słyszą już w szkołach i regionach. Międzysektorowa współpraca z samorządami pozwala bowiem na lokalne pojawienie się Programu poprzez organizowane warsztaty, spotkania ze specjalistami i  prezentacje naukowe.

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w w Groningen, która od pięciu lat pracuje nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego  instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Wierzymy, że już wkrótce do tego grona dołączą kolejni młodzi, tym razem z Warszawy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.