Festiwal Explory w Urzędzie Patentowym
Za nami Regionalny Festiwal Explory w Warszawie! To pierwszy, z czterech lokalnych wydarzeń, które odbędą się wiosną 2023 roku. Festiwal składał się dwóch części – stacjonarnej, w której uczniowie i uczennice brali udział w popularnonaukowych zajęciach oraz internetowej czyli regionalnego etapu Konkursu Explory.
Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca talenty. Od 12 lat Program pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. -Jesteśmy dumni, że Program Explory zachęca coraz więcej młodych talentów do rozwijania nowatorskich projektów badawczych i technicznych. Cieszymy się, że mamy udział w tym, że młodzi zauważają swój potencjał i rozwijają skrzydła. Z radością budujemy wspierającą społeczność łącząc różne środowiska – uzdolnioną młodzież, szkoły i uczelnie oraz odpowiedzialny biznes, którego zaangażowanie pozwala nam działać jeszcze prężniej – mówi o Programie Dorota Braziewicz, Dyrektor Explory.
29 marca w Urzędzie Patentowym RP, na zaproszenie Explory pojawiło się 350 uczniów i uczennic. Młodzi wzięli udział w warsztatach i wykładach, w których prowadzący przekonywali, że nauka nie tylko pobudza kreatywność, ale może być także ciekawą drogą kariery. Goście festiwalu mieli do wyboru osiem różnych tematów, m.in. „Jak zobaczyć niewidzialne? Poszukiwanie planet swobodnych” dr Przemysława Mroza, „Zadziwiająca matematyka”- dr inż. Michała Zwierzyńskiego, „Korzyści z e(x)ploracji własności intelektualnej”- spotkanie prowadzone przez gospodarzy wydarzenia Piotra Wiatrowskiego i Jacka Romanowicza z Urzędu Patentowego RP. Kilka grup uczestniczyło także w warsztatach dr Katarzyny Kołacz dotyczących metody „design thiniking” w prowadzeniu projektu badawczego.
Ważnym i inspirującem momentem Festiwalu była prowadzona przez Justynę Suchecką- Jadczak rozmowa z finalistami poprzednich edycji Explory. Podczas panelu zaprezentowali się Julia Kosińska, Mateusz Malikowski, Patryk Górski, Gabriela Rutkowska i Kamil Leonik. Opowiedzieli o projektach, nad którymi pracują, kulisach pracy młodego badacza i swoich planach na przyszłość.
Mamy nadzieję, że ta dawka festiwalowej wiedzy i inspiracji zaowocuje kolejnymi ambitnymi projektami młodych twórców.
Kolejne dwa dni Festiwalu odbywały się online. W platformie konferencyjnej zgromadziło się 66 twórców 31 projektów. Młodzi mieli okazję skonfrontować swoje innowacje z eksperckim jury złożonym z naukowców i przedstawicieli specjalistycznych firm. Jury wyłoniło 8 projektów, które zakwalifikowały się do finału. W Konkursie Explory młodzi walczą o nagrody główne ufundowane przez Mecenasa Programu, PKN ORLEN (stypendia w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych) oraz akredytację na najważniejszy konkurs dla innowatorów na świecie – REGENERON ISEF.
Sprawdzony sposób na rozwój talentów
W minionej dekadzie Program zgromadził społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Odbyło się już ponad 90 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. O Explory i kompleksowym rozwoju swoich talentów uczniowie słyszą już w szkołach i regionach. Międzysektorowa współpraca z samorządami pozwala bowiem na lokalne pojawienie się Programu poprzez organizowane warsztaty, spotkania ze specjalistami i prezentacje naukowe.
O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w w Groningen, która od pięciu lat pracuje nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Wierzymy, że już wkrótce do tego grona dołączą kolejni młodzi, tym razem z Warszawy.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.