Finaliści Solve for Tomorrow wystąpili na Digital Youth Forum 2023
Firma Samsung po raz drugi z rzędu została partnerem wyjątkowego wydarzenia – Digital Youth Forum 2023. Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się m.in. aktualni finaliści programu Solve for Tomorrow. Obie inicjatywy łączą wspólne przesłania – są skierowane do młodzieży i pokazują, jak kreatywnie i bezpiecznie poruszać się w świecie nowych technologii.
Digital Youth Forum (DYF) to inicjatywa poświęcona kreatywnemu wykorzystaniu nowych technologii, bezpieczeństwu online i świadomemu korzystaniu z mediów społecznościowych. Wydarzenie adresowane jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-5 szkół ponadpodstawowych.
– Digital Youth Forum to wydarzenie, którego celem jest inspirowanie młodych ludzi do kreatywnego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Co roku staramy się poruszać tematy aktualne i ważne dla młodzieży. Dlatego tym razem rozmawialiśmy m.in. o sztucznej inteligencji, aktywizmie online oraz ciałopozytywności. Bardzo ważnym elementem forum była premiera filmu Dopamina, który ma promować świadome i bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych. W tym roku mogliśmy gościć aż 780 młodych osób na sali. Zdalnie oglądało nas ponad 500 klas – powiedział Maciej Kępka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Samsung Electronics to pierwsza firma technologiczna, która podjęła w Polsce działania związane z cyfrowym dobrostanem, rozwijaniem kompetencji cyfrowych oraz dbaniem o bezpieczne i rozważne korzystanie z nowych technologii. Firma, jako wiodący producent sprzętów elektronicznych, ponosi odpowiedzialność za swoje produkty – za to, do kogo trafiają oraz w jaki sposób są używane. Dlatego też prowadziła działania mające na celu pomoc rodzicom i opiekunom w uczestnictwie w życiu cyfrowym ich dzieci.
Teraz program Solve for Tomorrow kontynuuje tę misję, pokazując, jak nowe technologie mogą sprzyjać w realizacji ciekawych projektów czy pomóc w budowaniu kompetencji przyszłości wśród młodzieży. Co ważne, większość pomysłów zgłoszonych przez młodych uczestników SFT to rozwiązania, które powstały w oparciu o aplikacje mobilne. Spora część z nich dotyczyła problemów związanych z dyskomfortem psychicznym, spowodowanym ciągłym przebywaniem online, i trudnościami w zachowaniu równowagi cyfrowej.
Kreatywne projekty finalistów Solve for Tomorrow
Podczas konferencji DYF 6 czerwca w Warszawie zaprezentowali się przedstawiciele wielu różnych środowisk. Wśród nich nie zabrakło także dwóch zespołów, które dostały się do finału drugiej edycji programu Solve for Tomorrow.
Pierwszy zespół, czyli uczennice z III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Koninie: Alicja Zawilska, Maria Janowska, Oliwia Maciejewska i Zuzanna Sobczak, przygotowały projekt „Zadbaj o swój mózg z BrainForce”. Licealistki opracowały aplikację mobilną zachęcającą do zdrowych wyborów dietetycznych oraz edukującą w zakresie wartości odżywczych. Zdobyły za nią Nagrodę Publiczności oraz wyróżnienie w finale II edycji programu Solve for Tomorrow.
Druga drużyna – Dominik Borkuszewski i Maciej Wójcik – czyli uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, stworzyli projekt pt. „Jabłonkowe podcasty”. Zespół przygotował kanał podcastowy dedykowany środowisku osób z dysfunkcją wzroku w celu ułatwienia korzystania z różnych urządzeń elektronicznych lub oprogramowania. Zespół zdobył wyróżnienie w programie Solve for Tomorrow i był finalistą II edycji tego programu. Jury SFT nagrodziło pomysł „Jabłonkowe podcasty” również Nagrodą Pozytywnego Wpływu wspierającą merytorycznie dalszy rozwój pomysłu.
– Cieszymy się, że nasze finałowe zespoły, które zachwyciły kreatywnością i innowacyjnym wykorzystaniem technologii mogły wystąpić podczas Digital Youth Forum 2023. Ich projekty są inspiracją dla młodych ludzi, bo pokazują, jak dzięki odpowiedzialnym działaniom w cyfrowym świecie zdobywać kompetencje przyszłości i realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju – powiedziała Magdalena Olborska, ESG Manager w Samsung Electronics Polska.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie: https://digitalyouth.pl/
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.