HISTORYCZNE LĄDOWANIE W NORMANDII OŻYWIONE DZIĘKI PROJEKCJI PANASONIC
Muzeum D-Day w Arromanches-les-Bains, które znajduje się na północnym wybrzeżu Francji, postawiło na projektory Panasonic, aby przedstawić wydarzenia przed, w trakcie i po historycznym lądowaniu w Normandii w dotąd niespotykany sposób.
Współpracując z integratorem AV Auvisys, nowo wybudowane muzeum potrzebowało innowacyjnych, cichych i niezawodnych projektorów, które ożywią wydarzenia z 1944 roku w czterech kluczowych obszarach wystawy – audytorium, przestrzeni przeznaczonej do mapowania projekcji, w pokoju wirtualnej rzeczywistości oraz w formie muralu. Muzeum zdecydowało się na zastosowanie najnowocześniejszych projektorów laserowych Panasonic PT-MZ16K, PT-RZ790 I PT-RZ990, wraz z obiektywami ET-EMW300, ET-DLE060, ET-DLE085 I ET-DLE020.
Jest to pierwsze muzeum tego typu, które znajduje się w geograficznym epicentrum lądowania w Dniu D na plaży Gold Beach – jednej z pięciu kluczowych plaż w czasie operacji 6 czerwca 1944 r. Prezentuje ono inwazję i późniejszą konstrukcję jednego z dwóch sztucznych portów nazwanych Mulberry Harbours. Mulberry B został zbudowany w Arromanches, aby umożliwić transport ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia w głąb lądu latem 1944 roku, w celu ominięcia konieczności natychmiastowego zdobycia mocno ufortyfikowanych portów Cherbourg i Le Havre. Logistyka tej operacji była niezwykle skomplikowana i odegrała kluczową rolę w wyzwoleniu Europy, a w szczytowym momencie ciężarówki z zaopatrzeniem mogły opuszczać sztuczny port co 80 sekund.
Dzięki zastosowaniu technologii mapowania projekcyjnego opracowanej przez firmę Panasonic, odwiedzjący muzeum mogą zanurzyć się w historii i zrozumieć bezprecedensową operację logistyczną, którą była w tamtym czasie niezbędna. To wciągające i interaktywne doświadczenie niezwykle wzbogaca wystawione w muzeum eksponaty.
Z uwagi na ograniczenia przestrzenne, muzeum potrzebowało obiektywów o krótkim rzucie i szerokim kącie widzenia, co stało się kluczowym czynnikiem w wyborze technologii Panasonic. Do projekcji na powierzchni 28 m2, która przedstawia operację po Dniu D, muzeum wykorzystało projektor PT-RZ990 z ultra-szerokokątnym obiektywem ET-DLE020, dostępnym tylko w ofercie firmy Panasonic.
Najnowocześniejsze projektory Panasonic z serii PT-MZ16K i PT-RZ, wyposażone w odporny na kurz silnik optyczny, są zdolne do bezawaryjnej i ciągłej pracy aż do 20 000 godzin, co sprawia, że eksponaty mogą być eksploatowane ciągle, bez ryzyka powstania uszkodzeń. Dyskretne i ciche działanie projektorów Panasonic sprawia, że odwiedzający nie zakłócają środowiska, które wymaga spokoju i ciszy do oddania mu należytego szacunku.
Dzięki technologii zastosowanej w nowym budynku muzeum, w szczególności projektorom Panasonic, przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Użycie projekcji immersyjnych pomaga wizualizować historię lądowania podczas Dnia D, wykorzystując moc obrazu, bez potrzeby używania słów, podkreśla Frédéric Sommier, dyrektor Muzeum D-Day.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.