Komunikaty PR

Inżynierka to nie tylko praca dyplomowa

2021-06-23  |  09:00
Biuro prasowe

Choć żeńska końcówka dla słowa inżynier została niejako zawłaszczona przez słowo używane dla pracy dyplomowej pisanej na koniec I etapu studiów inżynierskich, to o kobietach inżynierach albo inaczej inżynierkach, warto pamiętać - szczególnie 23 czerwca, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii (ang. International Women in Engineering Day-INWED). Święto przyćmione trochę przez przypadający w tę samą datę Dzień Ojca, ale ważne, bo jeśli o roli ojców w wychowaniu dzieci nie trzeba przekonywać tak jak dawniej, to o naturalnej obecności kobiet w inżynierii trzeba ciągle przypominać – właśnie taki cel stawiają sobie kampanie i działania wpisujące się w ducha INWED.


W Polsce promowaniem kierunków technicznych, inżynierskich i ścisłych wśród młodych kobiet zajmuje się kampania Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Pierwsza z nich zainicjowana została w 2006 r. przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, a partnerami są odpowiednie Ministerstwa oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania. Jako jeden z najważniejszych celów kampanie stawiają sobie “przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych”. W ramach kampanii co roku wydawane są raporty analizujące liczbowo obecność kobiet na uczelniach technicznych, a także zarysowujące kontekst dla tego zagadnienia. Według najnowszego raportu, wśród wszystkich studentów w Polsce kobiety przeważają, stanowiąc 58%, ale udział ten jest znacznie mniejszy, jeśli ograniczymy się do studentów publicznych uczelni technicznych – studentki to 35%. Przyjrzyjmy się, gdzie najtrudniej spotkać kobiety - wśród kierunków technicznych, na których kobiet jest najmniej znajdują się np. automatyka i informatyka przemysłowa. Jeśli chodzi o kobiety doktorantki, to ich udział wśród wszystkich doktorantów, zarówno na studiach doktoranckich i w szkołach doktorskich nieznacznie przekraczał 1/3. Spójrzmy jeszcze kto uczy studentów obu płci – 32% całej kadry na technicznych uczelniach publicznych to kobiety, a w analogicznym gronie profesorskim udział kobiet spada do 16%.

A jak sytuacja wygląda po studiach, dla absolwentek, które swoją karierę widziałyby nie w dydaktyce czy badaniach akademickich ale w firmach zajmujących się rozwojem technologii? Wiele firm inżynieryjnych czy technologicznych zauważa potencjał kobiet i przykłada duże znaczenie do ich obecności w strukturach firmowych. Dobrym przykładem jest firma Danfoss, która w swojej strategii stawia na kobiety. Zdajemy sobie sprawę, że biznes i branża przemysłu, w której działamy jest zdominowana przez mężczyzn, dlatego wykorzystujemy możliwość, by przemysł jawił się jako bardziej atrakcyjny dla kobiet, również pomagając kobietom rozwijać karierę w nauce – można przeczytać w Raporcie zrównoważonego rozwoju Danfoss.  Sposobem na realizację tej idei w firmie jest współpraca z uniwersytetami oraz pokazywanie pewnych wzorów do naśladowania z własnego podwórka.

Wybór studiów nie był dla mnie oczywisty. Nie czułam powołania do bycia „kobietą-inżynierem”, czy jak zwykło się teraz mówić „inżynierką”. Nie marzyłam o tym, żeby zmieniać świat jako inżynierka. W końcu zdecydowałam się na studia Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, bo dzięki niemu można było zdobywać zarówno kompetencje miękkie jak i twarde. Stwierdziłam, że dzięki takiemu połączeniu zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć pracę więc ostatecznie zwyciężył pragmatyzm. I faktycznie, dzięki ukończeniu takich studiów mam okazję pracować w bardzo ciekawym i dynamicznym miejscu, jakim z pewnością jest produkcja – mówi Olga Ciechańska, Inżynierka Produkcji w Danfoss Poland, która do niedawna była jedyną kobietą w swoim zespole. Nie był to jednak nigdy dla niej problem, gdyż zespół wspólnie stawiał czoła wyzwaniom, a płeć członków nie stanowiła problemu. Mam wrażenie, że po tych kilku latach pracy w męskim, inżynierskim gronie trudno byłoby mi się odnaleźć w kobiecym zespole, tak mi tu dobrze :) Fakt: czasem brakuje rozmów na tematy typu „kolor hybrydy”, no chyba, że rozmawiamy o samochodach a nie o lakierach do paznokci ;) – żartuje Olga Ciechańska i dodaje: Czuję, że inżynierskie grono w Danfoss w ostatnich latach się zmieniło. Nie jest jedynie gronem męskim, a zmienia się dzięki temu, że dołącza coraz więcej moich koleżanek, inżynierek.

Firma stawia również na rozwój swoich pracownic. Zgodnie z przyjętą na początku ubiegłego roku strategią, w ciągu kolejnych pięciu lat, liczba kobiet na stanowiskach przywódczych w Danfoss zwiększy się o 50%. Kobiety stanowią aktualnie znacznie ponad jedną trzecią personelu firmy, jednakże jedynie 20% liderów w firmie. Z tego też powodu Danfoss realizuje ambitny plan, który sprawi, że w roku 2022 kobiety będą stanowiły 25% pracowników na stanowiskach przywódczych, a w roku 2025 odsetek ten wyniesie 30%.

Takim konkretnym przykładem do przywołania z naszego polskiego podwórka może być historia Katarzyny Dragan, Application & Technical Support Manager w Danfoss Poland, która w tym roku została kierownikiem Działu Wsparcia Technicznego i obecnie zarządza zespołem 9 inżynierów.  Firmę Danfoss poznałam jeszcze będąc na studiach podczas wakacyjnych praktyk. Już wtedy wrażenie zrobiła na mnie atmosfera, środowisko i kultura pracy. Po dwóch latach, zdecydowałam się aplikować na stanowisko Inżyniera Produktu i tak zaczęła się wieloletnia przygoda z Danfoss. Od tego czasu minęło już ponad 13 lat i cały czas atmosfera, ludzie, możliwości rozwoju jakie są w Danfoss sprawiają, że każdego dnia z chęcią rozpoczynam pracę – mówi Katarzyna Dragan i dodaje Danfoss jako firma inżynieryjna nieustannie i dynamicznie się rozwija w związku z tym jako inżynierowie musimy być przygotowani na zmiany i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i kompetencji. Rozwijają się technologie i rosną wymagania klientów dlatego i my musimy się rozwijać. Dla mnie rozwój jest największym motywatorem do pracy i cieszę się że Danfoss go zapewnia.

Wzrost liczby kobiet inżynierów jest trendem globalnym, na który na pewno wpływ mają cele z zakresu możliwości rozwoju karier kobiet, stawiane sobie przez firmy inżynieryjne. Dla Danfoss jest to cel wpisujący się w działania w duchu zrównoważonego rozwoju i polegający na wzroście udział kobiet na pozycjach menedżerskich do 30% w 2025 r. Konkretne rozwiązania Danfoss to m.in. docieranie do kobiet już na etapie studiów, poprzez staże, pracę dla studentów czy plany mentoringowe. Jak widać z przytoczonych wyżej przykładów jest to droga w dobrym kierunku, dająca pozytywne efekty.

Dzięki raportowi Stowarzyszenia Women in Technology Poland z listopada 2020 r., okazuje się jednak, że by wspierać kobiety w ich marzeniach czy celach, trzeba zaczynać jeszcze wcześniej niż na etapie studiów. Raport sygnalizuje bowiem m.in. że decyzje rodziców determinują przyszłość, a ich podejście i modele, które pokazują na co dzień dzieciom są bardzo ważne, a etap szkolny ma ogromne znaczenie. W tym kontekście, można przychylnym okiem spojrzeć na plany przeniesienia Dnia Ojca na święto św. Józefa - może w ten sposób 23 czerwca pozostałby dniem, w którym pamiętamy przede wszystkich o kobietach, inżynierkach, a ojcowie świadomie wspierający swoje córki np. w rozwoju w kierunkach ścisłych mogliby świętować dwa razy w roku!

* Zdjęcie autorstwa ThisIsEngineering z Pexels

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lęk i smutek - jak pomóc dziecku osiągnąć spokój? Biuro prasowe
2024-05-07 | 15:52

Lęk i smutek - jak pomóc dziecku osiągnąć spokój?

Nie daje wytchnienia nawet nocy, zaburzając sen i powodując ciągłe niewyspanie. A dziecko staje się coraz bardziej wycofane i nieobecne.   - Wiemy, jak ważne jest wsparcie
Edukacja Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy
2024-04-30 | 01:00

Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy

PPG (NYSE: PPG) poinformowała, że wyłoniono zwycięskie zespoły 2. edycji konkursu Universiada. Pierwsze miejsce i 5000 zł przyznano drużynie ze SP nr 8 w Oławie, drugie miejsce i 2500 zł
Edukacja Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”
2024-04-25 | 15:30

Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów po raz kolejny edukuje młodzież na temat finansów i podatków. Tegoroczna edycja programu „Finansoaktywni: Podatki płacimy, korzyści

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.