Jak #DajżeKompa obchodzi Dzień Dziecka? Przekazuje kolejne komputery!
W walkę z wykluczeniem cyfrowym włączyło się wiele osób: firmy, osoby prywatne i lokalne media. Potrzeby są jednak wciąż ogromne. – Do tej pory udało nam się zdobyć blisko 350 komputerów. Większość trafiła już do potrzebujących dzieci. Dziękujemy osobom i firmom, które przekazały swój zbędny sprzęt uczniom i przypominamy, że akcja trwa. Pomóc może każdy. Na stronie internetowej www.dajzekompa.pl zarejestrowało się w sumie ponad 1300 potrzebujących, a to znaczy, że brakuje nam jeszcze kilkuset komputerów – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, która patronuje całej akcji.
Dzieje się dużo dobrego!
W ostatnich dniach organizatorzy mają wiele powodów do radości. Firma Luxoft przekazała aż 100 komputerów i 200 monitorów, zaznaczając, że to jeszcze nie ostatnie słowo w sprawie ich udziału w akcji. 20 z komputerów przekazanych przez firmę zostanie dziś dostarczona dzieciom z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Krakowie. Placówka prowadzi internat i świetlicę. Mają sprzęt, ale stary i w większości niesprawny. – Bardzo cieszymy się, że możemy brać udział w tak wspaniałej inicjatywie i w tych trudnych czasach dać dzieciakom możliwość pracy i nauki z domu – mówi Łukasz Macuda, dyrektor zarządzający Luxoft Poland.
W akcję angażują się kolejne firmy. Swoje komputery przekazały: Intive, Compact Solutions, Grand Parade, Printbox i Altimi Solutions. Duża ilość komputerów wymaga specjalnego przewozu do firmy serwisującej, w czym pomaga lokalny Traficar. Chroniąc dane, przedsiębiorstwa często przekazują sprzęt bez dysków twardych, a niektóre z komputerów, które trafiają do #DajżeKompa wymagają uzupełnienia także o inne moduły. Znalazło się jednak na to rozwiązanie. Do grona współorganizatorów akcji niedawno dołączyła firma Zooplus, która nie tylko dała środki na zakup brakujących elementów, ale też bardzo aktywnie pomaga w działaniach całej akcji. Firma Koneser pomogła zwiększyć widoczność akcji w mieście, tworząc reklamy cyfrowe.
W tym miesiącu udało się także przekazać dużą ilość komputerów dla Szkoły Podstawowej nr 132 w Tyńcu. W wydarzeniu uczestniczyły lokalne media. – Mamy w domu jeden komputer i teraz korzystamy z niego wszyscy razem, jest nas trójka. Korzystaliśmy też z tableta, ale czasami pewne strony mi nie wchodziły – słyszymy w jednej z wypowiedzi dziecka nagranej na miejscu wydarzenia. Jedna z mam dodaje, że do tej pory mieli pożyczony komputer, teraz ich nauka z domu będzie ułatwiona. Wielu rodziców wypowiada się także na fanpage akcji, dziękując poprzez wiadomości, a także przesyłając zdjęcia dzieci uczących się przy nowym sprzęcie.
Darczyńcy pilnie poszukiwani
#DajżeKompa nadal szuka darczyńców oraz prosi o wsparcie. Choć akcja ma już swoje małe sukcesy potrzeby są wciąż ogromne. Pomóc może każdy, przedsiębiorca lub osoba prywatna. Minimalne wymagania nie są wygórowane, sprzęt musi działać i być w stanie obsłużyć podstawowe programy umożliwiające prace zdalną. Logistyką przedsięwzięcia zajmuje się akcja #DajżeKompa, do zadań darczyńcy należy jedynie zarejestrowanie się na stronie internetowej w zakładce „PODARUJ KOMPA”, zapakowanie sprzętu i nadanie go w najbliższym paczkomacie. Następnie komputery zostają wyczyszczone z danych i przygotowane do spełniania wymogów nauki zdalnej. Dzięki zweryfikowanym danym sprzęt trafia do najbardziej potrzebujących. Organizatorzy akcji apelują o wsparcie uczniów i nauczycieli. Co ważne, komputery pozostaną z nimi na zawsze i będą pomagały w efektywnej nauce, zmniejszając skalę wykluczenia cyfrowego w Polsce.
Jak to się zaczęło?
Akcja nabrała rozgłosu i tempa w kwietniu. Działania krakowskich firm-ochotników wspierane są cały czas przez Urząd Miasta Krakowa i Fundację Poland Business Run. Do współorganizatorów (Talent Alpha, BKode, Fixit, SSW Pragmatic Solutions, InPost oraz Zooplus) dołączają firmy, które w swoich zasobach mają znaczne ilości zbędnego, ale sprawnego sprzętu komputerowego. Akcja ma też wielu cichych bohaterów, ponieważ ogromną rolę w całym procesie przekazywania komputerów mają osoby prywatne.
– Zachęcam kolejnych przedsiębiorców i wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączania się do naszej akcji #DajżeKompa. Wielu z nas posiada nieużywane od miesięcy komputery czy tablety, którym możemy nie tylko dać drugie życie, ale przede wszystkim – pomogą one uczniom w ich edukacji – mówi Ewa Całus, Dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.
Więcej informacji na temat wysyłki sprzętu, minimalnych wymagań, a także kwestii prawnych na stronie www.dajzekompa.pl
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.