Jak pokonać bariery językowe w podróży?
Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze stresem spowodowanym nieznajomością języków obcych. Sprawdź, jak pokonać swoje bariery językowe, zacząć mówić w obcym języku i podróżować po świecie bez obaw!
Nowoczesne technologie
Pragniesz w nadchodzące lato zwiedzić malownicze zamki w Sintrze, wypić kawę w jednej z uroczych restauracji nad Jeziorem Como albo poszukać śladów wampirów w tajemniczej Rumunii? Podróże to niewątpliwie wspaniałe doświadczenia, które pozwalają odkrywać nowe kultury, miejsca czy smaki. Dla niektórych jednak języki obce mogą stanowić przeszkodę z powodu braku umiejętności mówienia w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. No bo jak tu zamówić kawę lub kupić bilet do muzeum, kiedy po angielsku potrafisz powiedzieć tylko „dzień dobry”? Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto skorzystać z nowoczesnych technologii i w krytycznej sytuacji sięgnąć po smartfon. Istnieją liczne aplikacje mobilne, które tłumaczą na bieżąco rozmowy czy teksty. Niektóre z tych aplikacji umożliwiają skanowanie znaków i tłumaczenie ich na bieżąco, co jest niesamowicie przydatne przy czytaniu menu w restauracji czy ulotek informacyjnych. Jeśli więc podczas wakacji planujesz porozumiewać się za pomocą telefonu, miej też zawsze pod ręką powerbank, aby nie zostać bez dostępu do tłumaczeń w ważnych momentach!
Gdy WiFi zawiedzie
Pamiętaj, że WiFi bywa zawodne i nie zawsze będziesz mieć możliwość szybkiego sprawdzenia słówek czy wyrażeń na bieżąco. Z tego względu dobrze mieć przy sobie nie tylko telefon, lecz książkę z rozmówkami obcojęzycznymi kraju, do którego się wybierasz. Jak na dzisiejsze czasy jest to trochę oldschoolowe rozwiązanie, ale niewątpliwie dzięki niemu szybko sprawdzisz podstawowe zwroty przydatne w podróży, które będą dobrą bazą, by nawiązać kontakt na miejscu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że „rozmówki” zmieszczą się w kieszeni, dlatego wszędzie można je zabrać.
Naucz się podstawowych zwrotów
Wiadomo — możesz też dogadać się na migi, bo gesty są najczęściej uniwersalne. Jednak przed wyjazdem do obcego kraju warto choć trochę poczytać o lokalnych zwyczajach. Czy wiesz, że mieszkańcy Bałkanów odwrotnie odczytują kręcenie i kiwanie głową? Chcąc więc uniknąć niezręcznych sytuacji, naucz się podstawowych zwrotów. Zdecydowanie ułatwi Ci to funkcjonowanie. Zapamiętaj nie tylko zwroty grzecznościowe, ale i te praktyczne jak np. „Gdzie jest szpital?”, „Jak dojść na dworzec?”, czy „Ile kosztuje bilet?”. Jeśli uda Ci się przyswoić wyrażenia kluczowe w danych sytuacjach, poczujesz się pewniej i bezpieczniej – a przecież zależy Ci na wypoczynku i relaksie, a nie na stresowych i niepokojących momentach podczas urlopu. Są jednak sytuacje, gdy znajomość 10-20 zwrotów nie wystarczy, dlatego dobrze wcześniej zaplanować naukę. Możesz skorzystać z platformy Preply. Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy za granicą na wakacjach.
Nie skupiaj się na gramatyce
Umówmy się — gramatyka jest ważna, ale gdy chcesz szybko nauczyć się komunikować z lokalsami, postaw na naukę słówek. Ich znajomość pomoże Ci porozumieć się z miejscowymi bez względu na poprawność gramatyczną. Nie bój się mówić! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie wstydź się ewentualnych błędów i wykorzystuj każdą okazję do nawiązania kontaktu z miejscowymi. Nie martw się także, jak zabraknie Ci odpowiedniego słowa. W językach obcych wiele kwestii można wyjaśnić na różne sposoby, również na migi. Możesz też posłużyć się synonimem lub opisać swojemu rozmówcy słowo, o którym myślisz. Znacząco ułatwi to konwersację, a Tobie zapewni poczucie swobody. I co najważniejsze, nie zapominaj też o bardzo ważnej rzeczy, która ułatwia komunikację w każdym zakątku świata. Mowa o uśmiechu, który naprawdę potrafi zdziałać cuda!
Rozmawiaj!
Tak jak pisaliśmy wyżej, będąc na wakacjach, staraj się wykorzystywać każdą okazję do rozmów z miejscowymi. Umiejętność komunikowania się w języku kraju, który odwiedzasz, pozwala na bardziej autentyczne interakcje z lokalnymi mieszkańcami. To może prowadzić do ciekawszych rozmów, głębszego zrozumienia lokalnych obyczajów i kultury. Jeśli więc planujesz zagraniczne wojaże, warto zacząć przygotowania jeszcze w Polsce. Dobrze jest przed wyjazdem zacząć ćwiczyć konwersacje. Jeśli przykładowo uczysz się z partnerem/partnerką, możecie wprowadzić zasadę, że przez jakiś czas rozmawiacie tylko w obcym języku, co pomoże w nabraniu pewności siebie w bezpiecznym środowisku. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach na rozmowę z innymi, oswój się najpierw ze sobą, prowadząc monologi i zadając sobie pytania w obcym języku.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.