Komunikaty PR

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

2024-06-24  |  17:00
Biuro prasowe

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze stresem spowodowanym nieznajomością języków obcych. Sprawdź, jak pokonać swoje bariery językowe, zacząć mówić w obcym języku i podróżować po świecie bez obaw!

Nowoczesne technologie

Pragniesz w nadchodzące lato zwiedzić malownicze zamki w Sintrze, wypić kawę w jednej z uroczych restauracji nad Jeziorem Como albo poszukać śladów wampirów w tajemniczej Rumunii? Podróże to niewątpliwie wspaniałe doświadczenia, które pozwalają odkrywać nowe kultury, miejsca czy smaki. Dla niektórych jednak języki obce mogą stanowić przeszkodę z powodu braku umiejętności mówienia w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. No bo jak tu zamówić kawę lub kupić bilet do muzeum, kiedy po angielsku potrafisz powiedzieć tylko „dzień dobry”? Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto skorzystać z nowoczesnych technologii i w krytycznej sytuacji sięgnąć po smartfon. Istnieją liczne aplikacje mobilne, które tłumaczą na bieżąco rozmowy czy teksty. Niektóre z tych aplikacji umożliwiają skanowanie znaków i tłumaczenie ich na bieżąco, co jest niesamowicie przydatne przy czytaniu menu w restauracji czy ulotek informacyjnych. Jeśli więc podczas wakacji planujesz porozumiewać się za pomocą telefonu, miej też zawsze pod ręką powerbank, aby nie zostać bez dostępu do tłumaczeń w ważnych momentach!

Gdy WiFi zawiedzie

Pamiętaj, że WiFi bywa zawodne i nie zawsze będziesz mieć możliwość szybkiego sprawdzenia słówek czy wyrażeń na bieżąco. Z tego względu dobrze mieć przy sobie nie tylko telefon, lecz książkę z rozmówkami obcojęzycznymi kraju, do którego się wybierasz. Jak na dzisiejsze czasy jest to trochę oldschoolowe rozwiązanie, ale niewątpliwie dzięki niemu szybko sprawdzisz podstawowe zwroty przydatne w podróży, które będą dobrą bazą, by nawiązać kontakt na miejscu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że „rozmówki” zmieszczą się w kieszeni, dlatego wszędzie można je zabrać.

Naucz się podstawowych zwrotów

Wiadomo — możesz też dogadać się na migi, bo gesty są najczęściej uniwersalne. Jednak przed wyjazdem do obcego kraju warto choć trochę poczytać o lokalnych zwyczajach. Czy wiesz, że mieszkańcy Bałkanów odwrotnie odczytują kręcenie i kiwanie głową? Chcąc więc uniknąć niezręcznych sytuacji, naucz się podstawowych zwrotów. Zdecydowanie ułatwi Ci to funkcjonowanie. Zapamiętaj nie tylko zwroty grzecznościowe, ale i te praktyczne jak np. „Gdzie jest szpital?”, „Jak dojść na dworzec?”, czy „Ile kosztuje bilet?”. Jeśli uda Ci się przyswoić wyrażenia kluczowe w danych sytuacjach, poczujesz się pewniej i bezpieczniej – a przecież zależy Ci na wypoczynku i relaksie, a nie na stresowych i niepokojących momentach podczas urlopu. Są jednak sytuacje, gdy znajomość 10-20 zwrotów nie wystarczy, dlatego dobrze wcześniej zaplanować naukę. Możesz skorzystać z platformy Preply. ​​Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy za granicą na wakacjach.

Nie skupiaj się na gramatyce

Umówmy się — gramatyka jest ważna, ale gdy chcesz szybko nauczyć się komunikować z lokalsami, postaw na naukę słówek. Ich znajomość pomoże Ci porozumieć się z miejscowymi bez względu na poprawność gramatyczną. Nie bój się mówić! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie wstydź się ewentualnych błędów i wykorzystuj każdą okazję do nawiązania kontaktu z miejscowymi. Nie martw się także, jak zabraknie Ci odpowiedniego słowa. W językach obcych wiele kwestii można wyjaśnić na różne sposoby, również na migi. Możesz też posłużyć się synonimem lub opisać swojemu rozmówcy słowo, o którym myślisz. Znacząco ułatwi to konwersację, a Tobie zapewni poczucie swobody. I co najważniejsze, nie zapominaj też o bardzo ważnej rzeczy, która ułatwia komunikację w każdym zakątku świata. Mowa o uśmiechu, który naprawdę potrafi zdziałać cuda!

Rozmawiaj!

Tak jak pisaliśmy wyżej, będąc na wakacjach, staraj się wykorzystywać każdą okazję do rozmów z miejscowymi. Umiejętność komunikowania się w języku kraju, który odwiedzasz, pozwala na bardziej autentyczne interakcje z lokalnymi mieszkańcami. To może prowadzić do ciekawszych rozmów, głębszego zrozumienia lokalnych obyczajów i kultury. Jeśli więc planujesz zagraniczne wojaże, warto zacząć przygotowania jeszcze w Polsce. Dobrze jest przed wyjazdem zacząć ćwiczyć konwersacje. Jeśli przykładowo uczysz się z partnerem/partnerką, możecie wprowadzić zasadę, że przez jakiś czas rozmawiacie tylko w obcym języku, co pomoże w nabraniu pewności siebie w bezpiecznym środowisku. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach na rozmowę z innymi, oswój się najpierw ze sobą, prowadząc monologi i zadając sobie pytania w obcym języku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.