Jak polscy naukowcy ratują naszą planetę – nowy podcast
Popularność podcastów w Polsce dynamicznie rośnie. Najczęściej słuchamy ich dla rozrywki – najczęściej odtwarzana kategoria w tym medium to „Komedia”[1]. Format ten może jednak też uczyć i popularyzować wiedzę naukową, bowiem „Edukacja” znalazła się wśród 5 najchętniej słuchanych gatunków. Do tej grupy dołącza mający premierę 16 grudnia „Podcast naukowy ADAMED SmartUP”. Jego pierwsze cztery odcinki przedstawią recepty polskich naukowców na aktualne wyzwania dot. ochrony środowiska w obszarach poszczególnych żywiołów – wody, powietrza, ziemi i ognia.
Nowa przestrzeń popularyzacji nauki
W Unii Europejskiej, według danych globalnej platformy hostingowej dla podcastów Voxnest[2], liczba ich odbiorców tylko w I kwartale 2020 roku wzrosła o 53 proc. Sama Polska znalazła się zaś na 8. miejscu najszybciej rosnących rynków na świecie w zakresie tworzenia podcastów. Pod kątem kategorii natomiast w największym tempie przybywa na świecie w tym formacie materiałów o profilu edukacyjnym. Serwis streamingowy Spotify1podaje z kolei, że w pierwszym półroczu 2020 r. w Polsce wysłuchano o ponad 300 proc. godzin podcastów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego „Edukacja” znajduje się w pierwszej piątce najczęściej słuchanych kategorii.
W środę, 16 grudnia do grona twórców edukacyjnych treści na polskim rynku podcastów dołączyła Fundacja Adamed, organizator programu stypendialnego ADAMED SmartUP dla młodzieży zainteresowanej naukami ścisłymi i przyrodniczymi. W nadchodzących tygodniach zostanie opublikowanych 8 odcinków podcastu, podzielonych na 2 serie tematyczne. Będą one udostępniane co środę m.in. na YouTube, Spotify oraz iTunes.
Żywioły i ratunek dla planety
Pierwsza część „Podcastu naukowego ADAMED SmartUP” skupi się na aktualnych globalnych wyzwaniach, wyszczególnionych w Milenijnych Celach Rozwoju ONZ. Autorzy będą rozmawiać o nich z polskimi naukowcami oraz członkami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz ochrony środowiska. Wspólnie pochylą się nad palącymi kwestiami, związanymi z czterema żywiołami – wodą, powietrzem, ziemią i ogniem, rozumianym jako wysokie temperatury– oraz zastanowią się, jak nauka może na nie odpowiadać.
– Dla nas nauka to synonim wiedzy, której można ufać. Dzięki niej wiesz, co robisz. Bez niej możesz narzekać, ale nie masz pewności, czy to co robisz ma sens. W gruncie rzeczy możesz wyrządzać wiele szkód– zauważa Mathias Bergman z fundacji Baltic Sea Action Group, jeden z gości pierwszego odcinka podcastu, poświęconego wodzie.
– Wszystkie działania Baltic Sea Action Group są oparte na nauce. Robimy tak, by nie popełniać błędów. Tak wiele ich już zostało popełnionych. Np. od 6 lat prowadzimy program Carbon Action, którego celem jest testowanie rozwiązań, w których wykorzystuje się właściwości gleby do przetwarzania CO2. Ten program to czysta nauka– tłumaczy Bergman.
Obok kwestii zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego w tym wydaniu poruszony został także problem suszy i gospodarki wodnej. O tym, jak odzyskać wodę z mgły czy deszczu opowiada dr hab. inż. Urszula Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH w Krakowie, pojęcie śladu wodnego zaś przybliża słuchaczom dr. hab. Mikołaj Piniewski z Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodne jSGGW w Warszawie.
Polska młodzież w świecie nauki
Druga z serii tematycznych będzie poświęcona studiowaniu za granicą. Słuchacze poznają dzięki niej zasady procesów rekrutacyjnych na prestiżowe uczelnie, ich ofertę edukacyjną oraz koszty nauki poza Polską. W tych materiałach o swoich osobistych doświadczeniach opowiedzą m.in. absolwenci programu naukowego ADAMED SmartUP, którzy kontynuują naukę np. na Uniwersytecie Oksfordzkim czy Politechnice Federalnej w Zurychu.
Więcej informacji na temat programu naukowego ADAMED SmartUP oraz innych inicjatyw edukacyjnych podejmowanych przez Fundację Adamed znajduje się na stronie: adamedsmartup.pl.
[1]Popularność podcastów rośnie w zawrotnym tempie! Spotify prezentuje najnowsze dane, https://spotify.prowly.com/105096-popularnosc-podcastow-rosnie-w-zawrotnym-tempie-spotify-prezentuje-najnowsze-dane.
[2]The state of the podcast universe. 2020 mid-year preview, https://blog.voxnest.com/2020-mid-year-podcast-industry-report/.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.