Komunikaty PR

Jak zostać sławnym artystą, jak założyć biznes, a co daje studiowanie historii?

2021-02-18  |  10:35
Biuro prasowe

Dróg do biznesu jest bardzo dużo, nie można wskazać jednej uprzywilejowanej czy właściwej. Jedni mają kapitał wyjściowy i kontynuują biznes rodzinny, inni zaczynają od zera, z małymi pieniędzmi, z kredytem, z tzw. aniołem biznesu – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, w filmie opublikowanym na platformie edukacyjnej azir.edu.pl. Rafał Olbiński, znany i ceniony na całym świecie grafik, malarz i plakacista, dzieli się ze słuchaczami AZiR przemyśleniami dotyczącymi kariery artysty plastyka, a Tomasz Wołek, publicysta polityczny i komentator sportowy, opowiada o pożytkach płynących ze studiowania historii.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla AZiR, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

Jak rozpocząć przygodę z biznesem? – Teoretycznie wydaje się, że najpierw trzeba zdobyć jakieś doświadczenie, pewną ogładę i dopiero później robić biznes. Ale mamy przykłady ludzi, którzy są słabo wykształceni i świetnie odnajdują się w biznesie – mówi Andrzej Arendarski, prezes KIG, absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, doktor nauk humanistycznych. Wskazuje również predyspozycje, które powinien posiadać człowiek podejmujący decyzję o rozpoczęciu własnego biznesu. Są to m.in. odporność psychiczna, „praktyczna” inteligencja, zdolność do nawiązywania kontaktów i do uczenia się. Czy warto zaczynać od pracy w korporacji? Co jest najważniejsze w biznesie? O tym również w wypowiedzi Andrzeja Arendarskiego dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/nie-ma-jednej-wlasciwej-drogi-do-biznesu/

O czym powinien natomiast pamiętać aspirujący artysta? – To, co robimy, musi naprawdę wypływać z naszych emocji, przekonań, osobowości. Sztuka powinna być jakby przedłużeniem, częścią „nas”. Jeżeli to jest sztuka, która wynika z tego, że naśladujemy modny styl czy naśladujemy kogoś, to nie jest sztuka – mówi Rafał Olbiński, który za swoją twórczość został uhonorowany ponad 150 nagrodami. Jego prace są eksponowane w licznych galeriach i muzeach, np. w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku czy w Muzeum Plakatu w Wilanowie, a plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich pism, jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”.

Oczywiście możemy jako uczniowie czy studenci naśladować, inspirować się czymś, możemy się uczyć nawet kopiując kogoś, ale potem zawsze musimy dodać do tego siebie – zaznacza Olbiński. Według niego, artyści nie przechodzą na emeryturę. – My oddychamy, codziennie pijemy kawę i codziennie coś tworzymy. Nie ma tak, jak kiedy jestem np. inżynierem architektem i idę na emeryturę, a potem np. łapię ryby – wyjaśnia artysta, który sam jest absolwentem architektury na Politechnice Warszawskiej, jednak nie związał z tym kierunkiem swojej zawodowej przyszłości. Cytując Marka Twaina, Olbiński podkreśla, że największym szczęściem w życiu, szczególnie dla artysty, jest bycie zajętym. Jakie rady dla przyszłych artystów ma Rafał Olbiński? O tym więcej w jego wypowiedzi dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/jak-zostac-wybitnym-artysta/

Jaki pożytek przynosi studiowanie historii? – Historyk, jeżeli to studiowanie traktuje poważnie, ma szansę zdobyć możliwie szerokie horyzonty. Nie chodzi o to, żeby znać się na wszystkim jednakowo dobrze, bo to jest niemożliwe, ale jest on w stanie poruszać się w różnych, nieraz bardzo od siebie odległych, dziedzinach – uważa Tomasz Wołek, publicysta polityczny i komentator sportowy, absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim.

Oczytanie i wiedza pozwalają lepiej zrozumieć różne inne światy, państwa, narody. Jeżeli jesteśmy w jakimś kraju, to znając jego historię, lepiej rozumiemy jego specyfikę, tradycję czy zachowanie i obyczaje jego mieszkańców. Czyli historia sprzyja lepszemu porozumiewaniu się bardzo różnych ludzi – zaznacza Wołek. Opowiada również o tym, na czym polegały prawdziwe „ćwiczenia z historii” w czasach jego studiów: https://azir.edu.pl/wyklad/co-daje-studiowanie-historii/

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/AZiR.edu/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Edukacja Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
2025-06-12 | 03:00

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Sztuczna inteligencja stała się elementem codziennego życia i nie omija edukacji. Dlatego ważny jest rozwój wiedzy i kompetencji nauczycieli i nauczycielek w tym
Edukacja Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
2025-05-21 | 09:00

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.