Jak zostać sławnym artystą, jak założyć biznes, a co daje studiowanie historii?
– Dróg do biznesu jest bardzo dużo, nie można wskazać jednej uprzywilejowanej czy właściwej. Jedni mają kapitał wyjściowy i kontynuują biznes rodzinny, inni zaczynają od zera, z małymi pieniędzmi, z kredytem, z tzw. aniołem biznesu – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, w filmie opublikowanym na platformie edukacyjnej azir.edu.pl. Rafał Olbiński, znany i ceniony na całym świecie grafik, malarz i plakacista, dzieli się ze słuchaczami AZiR przemyśleniami dotyczącymi kariery artysty plastyka, a Tomasz Wołek, publicysta polityczny i komentator sportowy, opowiada o pożytkach płynących ze studiowania historii.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla AZiR, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.
Jak rozpocząć przygodę z biznesem? – Teoretycznie wydaje się, że najpierw trzeba zdobyć jakieś doświadczenie, pewną ogładę i dopiero później robić biznes. Ale mamy przykłady ludzi, którzy są słabo wykształceni i świetnie odnajdują się w biznesie – mówi Andrzej Arendarski, prezes KIG, absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, doktor nauk humanistycznych. Wskazuje również predyspozycje, które powinien posiadać człowiek podejmujący decyzję o rozpoczęciu własnego biznesu. Są to m.in. odporność psychiczna, „praktyczna” inteligencja, zdolność do nawiązywania kontaktów i do uczenia się. Czy warto zaczynać od pracy w korporacji? Co jest najważniejsze w biznesie? O tym również w wypowiedzi Andrzeja Arendarskiego dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/nie-ma-jednej-wlasciwej-drogi-do-biznesu/
O czym powinien natomiast pamiętać aspirujący artysta? – To, co robimy, musi naprawdę wypływać z naszych emocji, przekonań, osobowości. Sztuka powinna być jakby przedłużeniem, częścią „nas”. Jeżeli to jest sztuka, która wynika z tego, że naśladujemy modny styl czy naśladujemy kogoś, to nie jest sztuka – mówi Rafał Olbiński, który za swoją twórczość został uhonorowany ponad 150 nagrodami. Jego prace są eksponowane w licznych galeriach i muzeach, np. w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku czy w Muzeum Plakatu w Wilanowie, a plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich pism, jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”.
– Oczywiście możemy jako uczniowie czy studenci naśladować, inspirować się czymś, możemy się uczyć nawet kopiując kogoś, ale potem zawsze musimy dodać do tego siebie – zaznacza Olbiński. Według niego, artyści nie przechodzą na emeryturę. – My oddychamy, codziennie pijemy kawę i codziennie coś tworzymy. Nie ma tak, jak kiedy jestem np. inżynierem architektem i idę na emeryturę, a potem np. łapię ryby – wyjaśnia artysta, który sam jest absolwentem architektury na Politechnice Warszawskiej, jednak nie związał z tym kierunkiem swojej zawodowej przyszłości. Cytując Marka Twaina, Olbiński podkreśla, że największym szczęściem w życiu, szczególnie dla artysty, jest bycie zajętym. Jakie rady dla przyszłych artystów ma Rafał Olbiński? O tym więcej w jego wypowiedzi dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/jak-zostac-wybitnym-artysta/
Jaki pożytek przynosi studiowanie historii? – Historyk, jeżeli to studiowanie traktuje poważnie, ma szansę zdobyć możliwie szerokie horyzonty. Nie chodzi o to, żeby znać się na wszystkim jednakowo dobrze, bo to jest niemożliwe, ale jest on w stanie poruszać się w różnych, nieraz bardzo od siebie odległych, dziedzinach – uważa Tomasz Wołek, publicysta polityczny i komentator sportowy, absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim.
– Oczytanie i wiedza pozwalają lepiej zrozumieć różne inne światy, państwa, narody. Jeżeli jesteśmy w jakimś kraju, to znając jego historię, lepiej rozumiemy jego specyfikę, tradycję czy zachowanie i obyczaje jego mieszkańców. Czyli historia sprzyja lepszemu porozumiewaniu się bardzo różnych ludzi – zaznacza Wołek. Opowiada również o tym, na czym polegały prawdziwe „ćwiczenia z historii” w czasach jego studiów: https://azir.edu.pl/wyklad/co-daje-studiowanie-historii/
Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.
Więcej informacji na azir.edu.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/AZiR.edu/
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.