Kariera ministra, dyplomaty czy pisarza – nowe wykłady na azir.edu.pl
Kluczem do sukcesu w karierze ministra jest konsekwentne działanie i ciężka praca, a także otwartość i szerokie myślenie, które znacznie ułatwia rozwój – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). O tym, co jest ważne w karierze dyplomaty, opowiada słuchaczom AZiR Sławomir Majman, wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, były prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Natomiast historyk i pisarz Marcin Brzeziński radzi osobom chcącym rozwinąć karierę pisarską, aby nie zrażały się krytyką, bo może ona być konstruktywna i pomocna, zwłaszcza w kształtowaniu własnego stylu.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.
– To bardzo ważne, żeby nie zamykać się w jednym znajomym temacie, tylko szukać ciągle nowych rozwiązań. Dzisiaj musimy mieć bardzo otwarte i elastyczne umysły do tego, żeby podążać za tymi trendami rozwojowymi – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, absolwentka Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej oraz studiów podyplomowych z bezpieczeństwa i higieny pracy na tej samej uczelni. – Myślę, że gdybym się ukierunkowała tylko i wyłącznie na jeden obszar, nie byłabym dzisiaj w tym miejscu, w którym jestem, bo te wszystkie ścieżki, te wszystkie szczeble kariery, pomogły mi się rozwinąć – dodaje.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak zajmowała się funduszami unijnymi od samego początku ich istnienia, jeszcze w ramach funduszy przedakcesyjnych, początkowo na poziomie gminnym, w administracji samorządowej. Później przez 10 lat pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Jak zaznacza, przejście wszystkich szczebli kariery jest znacznym ułatwieniem w jej obecnej pracy. – Minister nie pracuje 8 godzin, pracuje 24 godziny na dobę – opisuje swoje doświadczenia w zakresie kierowania resortem. Co powinno cechować przyszłego ministra? Jak wygląda praca w ministerstwie? O tym można się przekonać, słuchając wykładu: https://azir.edu.pl/wyklad/ciezka-praca-i-szukanie-nowych-rozwiazan-to-klucz-do-kariery-ministra/
Według Sławomira Majmana, wicedyrektora Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego i byłego prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, jeżeli chce się studiować stosunki międzynarodowe, warto rozważyć wyjazd na studia do Moskwy, Wiednia, Stanów Zjednoczonych lub Chin, ponieważ polskie uczelnie nie zapewniają odpowiedniego rozmachu i globalnego spojrzenia na świat. – To spojrzenie można dostać tylko w krajach, które uprawiają politykę globalną albo mają historyczne korzenie takiej polityki – zaznacza Majman, który sam jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Podkreśla również, że na drodze kariery dyplomatycznej bardzo ważne jest śledzenie możliwości stypendialnych i grantowych w zakresie stosunków międzynarodowych oraz zdecydowanie się na konkretną specjalizację w tej dziedzinie. Jak rozwijać się w dziedzinie dyplomacji? Czy w Polsce brakuje specjalistów w zakresie stosunków międzynarodowych? Na te pytania Sławomir Majman odpowiada w miniwykładzie dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/czytac-sluchac-mowic-o-stosunkach-miedzynarodowych-i-nie-bac-sie-wlasnego-glosu/
Wskazówek dotyczących kariery pisarskiej udziela natomiast Marcin Brzeziński, historyk, pisarz i autor wystaw fotograficznych. – Jeżeli ktoś uważa, że dobrze pisze i dostaje sygnały z zewnątrz, że to, co napisał, jest łatwe, lekkie, przyjemne, ale jednocześnie zawiera jakąś głębszą treść – warto, żeby się nad tym zastanowił – mówi. Dodaje, że oprócz kursów i szkoleń z zakresu pisania, które są oczywiście wskazane, bardzo istotne jest sięganie po różnorodne gatunki literatury – żeby zobaczyć, jak się pisało kiedyś, a jak dzisiaj, jak ewoluował język pisarzy. Zdaniem Brzezińskiego, który ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nie związał z nimi swojej zawodowej przyszłości, studiowanie przedmiotów ścisłych nie wyklucza tego, że ktoś ma lekkie, świetne pióro i potrafi pisać tak, żeby innych zainteresować. – Zawsze mnie interesowała historia i to był ten temat, który lubiłem zgłębiać. Zaczęło się od tego, że spotykałem osoby albo trafiałem na jakieś tematy, które mnie fascynowały. I zawsze chciałem się tą wiedzą podzielić, żeby ona gdzieś nie przepadła – przyznaje. W wypowiedzi dla AZiR radzi również, jak rozwijać warsztat pisarski i od czego warto zacząć: https://azir.edu.pl/wyklad/chcesz-zostac-pisarzem-nie-mozesz-zrazac-sie-krytyka/
Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.
Więcej informacji na azir.edu.pl.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.