Komunikaty PR

Kariera szpiega, lekarza czy polityka? - nowe wykłady na platformie AZiR

2020-10-08  |  14:25
Biuro prasowe

Praca agenta wywiadu to niekoniecznie pościgi i strzelaniny. Przede wszystkim liczy się pojęcie o świecie, szeroka wiedza ogólna i zdolności do analitycznego myślenia – mówi na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) Marcin Faliński, emerytowany podpułkownik Agencji Wywiadu, autor książek o tematyce szpiegowskiej. O zaletach studiów medycznych opowiada natomiast dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Co sprawiło, że studia historyczne stały się „kuźnią” elit politycznych III RP, a kierunek ten kończyli m.in. byli premier oraz prezydent – tego można się zaś dowiedzieć z miniwykładu dla AZiR Tadeusza Cegielskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, absolwenta historii na tej uczelni.

Na stronie azir.edu.pl można bezpłatnie oglądać m.in. nagrane specjalnie dla Akademii wypowiedzi ludzi sukcesu, wspominających swoje studia, udzielających rad co do ich wyboru, a także dzielących się refleksjami dotyczącymi swojej kariery.

Choć spektakularne filmy o Agencie 007 składają się z wielu podkoloryzowanych lub wręcz fikcyjnych elementów, zawierają też fragmenty rzeczywiście odwzorowujące życie oficera wywiadu: częste podróże, nawiązywanie licznych znajomości czy zbieranie tajnych informacji, cennych dla konkurujących ze sobą państw. – Praca w Agencji Wywiadu to jednak dużo więcej – zapewnia Marcin Faliński, prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych byłych tajnych agentów w Polsce, autor książek szpiegowskich pt. „Operacja Singe” czy „Operacja Rafael”. Niezależnie od specjalizacji i roli w Agencji, swój rozwój w tym kierunku należy rozpocząć już w liceum i rozwijać wiedzę ogólną, a zwłaszcza skupić się na językach obcych. Z kolei na studiach można się już pokusić o wzięcie udziału w rekrutacji. Co zrobić i jak dołączyć do najlepszych, by służyć ojczyźnie niczym James Bond? O szczegółach tej wyjątkowej ścieżki kariery opowiada w nagraniu dla Akademii Zarządzania i Rozwoju Marcin Faliński, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w wykładzie "Agent wywiadu – wszechstronność i języki obce".

Z kolei Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie i przedstawiciel 4 różnych specjalizacji, w wypowiedzi dla azir.edu.pl zapewnia, iż możliwości rozwoju w zawodzie lekarza są niemal nieograniczone. Przyznaje, że zgodnie z powszechną opinią, studia medyczne faktycznie nie należą do łatwych. Aby zostać lekarzem niezbędne są ogromne pokłady motywacji oraz cierpliwości, a także świetna organizacja, wytrzymałość i pracowitość. Jarosław Pinkas podkreśla jednak również olbrzymie zalety studiów medycznych, które osobom naprawdę zafascynowanych takim kierunkiem rozwoju zrównoważą wszelkie niedogodności.  – Te studia powodują, że człowiek jest zachłyśnięty, zafascynowany tym, co robi – mówi. Jak dodaje, gwarantują one absolwentom ogromną satysfakcję. Dlaczego? O tym można się przekonać słuchając wypowiedzi "Studia medyczne dają ogromne poczucie satysfakcji".

– Gdy robię przegląd kadry Ministerstwa Spraw Zagranicznych np. w pierwszym okresie III RP, to są to moi koledzy, którzy również studiowali historię – mówi natomiast w wypowiedzi dla Akademii Zarządzania i Rozwoju Tadeusz Cegielski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent historii. Słuchając jego wykładu ciężko oprzeć się wrażeniu, że stereotyp o studiach historycznych jest absolutnie mylny, a kierunek ten kryje w sobie ogromny potencjał.  – Studia historyczne dawały wykształcenie, uczyły myślenia analitycznego, krytycznego. Uczyły krytyki informacji, jaka do nas napływa, przetwarzania tej informacji, pisania tekstów, a jeszcze na dodatek dawały niesłychanie szerokie horyzonty – wymienia jednym tchem zalety swojego macierzystego kierunku profesor historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Choć dla przyszłego polityka oczywisty może wydawać się wybór studiów politologicznych lub dyplomatycznych, Tadeusz Cegielski podkreśla, że za jego czasów wielu przyszłych decydentów preferowało właśnie historię. Jego zdaniem to  wybór  zaskakujący, lecz, jak się okazuje po zgłębieniu poruszanych zagadnień i poznaniu umiejętności przekazywanych na tym właśnie kierunku, zupełnie racjonalny. Jakie inne anegdoty i porady przytacza w swojej wypowiedzi dla Akademii Tadeusz Cegielski? Co sprawiło, że studia historyczne stały się „kuźnią” elit politycznych III RP, a kierunek ten kończyli m.in. byli premier oraz prezydent – o tym wszystkim w wykładzie "Historia nie była dla mnie pierwszym wyborem… ani nawet drugim czy trzecim"

Innowacyjna, cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają.

Patronem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Patronat medialny nad AZiR objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: naszemiasto.pl, naszahistoria.pl, raportCSR.pl, podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.