Komunikaty PR

Learning Passport wspiera zdrowie psychiczne nauczycieli i uczniów w Polsce

2024-03-14  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kacprzak
UNICEF

Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Dwa lata po eskalacji wojny w Ukrainie, platforma Learning Passport wspiera zdrowie psychiczne nauczycieli i uczniów w Polsce.

 

Dwa lata po eskalacji wojny w lutym 2022 r., konflikt w Ukrainie w dalszym ciągu ma niszczycielskie konsekwencje dla dzieci w tym kraju. Aktywne walki, ostrzały i naloty zagrażają dzieciom i ich rodzinom, szczególnie w społecznościach znajdujących się na linii frontu. 3,7 mln osób w Ukrainie jest przesiedlonych, a dzieci w dalszym ciągu są narażone na zwiększone ryzyko chorób, odseparowania od rodzin, przemocy (w tym przemocy ze względu na płeć), handlu ludźmi i niewybuchów.

 

W całej Europie prawie 6 milionów Ukraińców szukało schronienia w krajach ościennych. W Polsce, do publicznych szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie 170 000 ukraińskich dzieci. Aby wesprzeć uczniów w polskim systemie edukacji, w czerwcu 2023 r. UNICEF w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz partnerem implementującym Fundacją SOK uruchomił platformę Learning Passport. Dzięki wsparciu partnerów takich jak Sony Group Corporation, Polska stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził wersję Learning Passport przeznaczoną dla nauczycieli. Za pośrednictwem platformy, nauczyciele mają dostęp do wysokiej jakości zasobów i szkoleń opracowanych specjalnie z myślą o rozwijaniu ich umiejętności, poprawie komunikacji międzykulturowej i wspieraniu uczniów, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z traumą, stresem i trudnymi sytuacjami spowodowanymi wojną w Ukrainie.

 

Do dziś, z Learning Passport skorzystało 9500 nauczycieli w Polsce. Dzięki platformie rozwinęli oni kluczowe umiejętności i posiedli wiedzę niezbędną do radzenia sobie z traumą i stresem w klasach oraz do wspierania uczniów w budowaniu umiejętności zapewniających im dobrostan psychiczny. Dzięki szkoleniom dostępnym na platformie Learning Passport, w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy nauczyciele w Polsce wsparli aż 200 000 dzieci i młodych ludzi.

 

„To było moje pierwsze doświadczenie ucieczki przed wojną. Nigdy też wcześniej nie pracowałam z dziećmi uciekającymi przed wojną; nie wiedziałem, jak mogę pomóc. Niektóre dzieci miały gorzej ode mnie. Zdałam sobie sprawę, że potrzebuję pomocy i dlatego zdecydowałam, że wezmę udział w szkoleniu [oferowanym przez Learning Passport].” – opinia nauczyciela szkoły podstawowej, Polska.

 

W tym roku, przy dodatkowym wsparciu Sony Group Corporation i innych partnerów, UNICEF w Polsce planuje rozszerzyć budowanie umiejętności związanych z dobrym samopoczuciem psychicznym oraz zapewnić wsparcie psychospołeczne dla uczniów poprzez platformę Learning Passport. Działania te będą miały na celu zapewnienie większej ilości zasobów nauczycielom oraz dzieciom i młodym ludziom z Ukrainy. Organizacja skupi się przede wszystkim na opracowaniu nowych kursów i adaptacji istniejących, a także integracji zasobów i ciągłej ocenie działań w celu lepszego dostosowania programu do potrzeb beneficjentów. Wdrożenie solidnych programów wsparcia umiejętności w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego za pośrednictwem Learning Passport w Polsce już jest katalizatorem dla innych krajów do przyjęcia podobnych elastycznych kursów i szkoleń dla nauczycieli.

 

"Kurs [na Learning Passport] jest jak kiełkujące nasienie, symbol odrodzenia po wszystkich tych problemach, które przeżywamy. Pokazuje, że tam na zewnątrz czeka nowe życie." – opinia nauczyciela szkoły podstawowej, Polska.

 

Od momentu uruchomienia Learning Passport w 2020 roku, platforma stała się dla UNICEF flagowym programem edukacji cyfrowej, pomagając ponad 6,5 mln dzieci i młodych ludzi w 40 krajach świata w dostępie do wysokiej jakości edukacji włączającej oraz rozwijając umiejętności niezbędne do lepszej przyszłości. Poprzez oferowanie spersonalizowanego i dostępnego doświadczenia edukacyjnego, program ten odpowiada na potrzeby edukacyjne wielu użytkowników, w tym tych z trudnodostępnych regionów lub marginalizowanych społeczności.

 

UNICEF nie promuje żadnej firmy, marki, organizacji, produktu ani usługi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: UNICEF
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy! Biuro prasowe
2024-09-26 | 18:00

Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!

Nowe badanie Play Well Grupy LEGO na Polskę dowodzi, że jedna na pięć rodzin (17%) nigdy nie bawi się razem[1], mimo że aż 83% rodziców rozumie, jak ważna jest zabawa dla rodzinnego
Edukacja Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej
2024-09-26 | 12:50

Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej

Jaki jest klucz do sukcesu? Polska ponownie udowodniła, że w świecie ekonomii jest siłą nie do zlekceważenia! Nasi utalentowani młodzi adepci ekonomii zdominowali Międzynarodową
Edukacja Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online
2024-09-25 | 08:00

Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online

Chiny są jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie, a ich wpływ na gospodarkę globalną stale rośnie. Znajomość języka chińskiego może otworzyć drzwi do wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Światowy system żywnościowy może się załamać w ciągu kilkudziesięciu lat. Potrzebne są innowacje i bardziej zrównoważone metody produkcji

Ukryte koszty związane z negatywnym wpływem światowego systemu żywnościowego na środowisko i zdrowie publiczne wynoszą ok. 15 mld dol. rocznie – pokazał niedawny raport Food System Economic Commission (FSEC). Naukowcy wskazują w nim, że obecne modele produkcji i dystrybucji żywności przyczyniają się m.in. do zmian klimatu, utraty bioróżnorodności, nierówności społecznych i częstszego występowania chorób cywilizacyjnych. Przewiduje się, że wskutek wzrostu populacji te modele załamią się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Według ONZ do 2050 roku liczba mieszkańców Ziemi sięgnie już ok. 10 mld, a prognozy World Resources Institute wskazują, że to pociągnie za sobą aż 56-proc. lukę w produkcji żywności. Żeby wyżywić planetę – a przy tym ograniczyć wpływ na klimat – konieczne będzie przejście na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe i innowacyjne metody wytwarzania pożywienia.

Telekomunikacja

Miasta stawiają na cyfryzację i inteligentne rozwiązania. To zwiększa ich atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów

Smart city to dziś nie tylko implementowanie w miastach nowoczesnych technologii, ale też dostosowywanie systemów do potrzeb mieszkańców. W inteligentnych miastach życie ma być wygodniejsze, tańsze i bardziej zielone. Ten trend widać również w polskich miastach, które stawiają na smart rozwiązania do zarządzania m.in. infrastrukturą komunikacyjną, wodociągową czy oświetleniową. O korzyściach płynących z takich inwestycji eksperci rozmawiali podczas Kongresu Zdrowe Miasta.

DlaWas.info

Transport

Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki

Naukowcy z Australii sprawdzili, w jakim stopniu turystyka wpływa na naszą kondycję oraz jaki ma wpływ na ciało i psychikę. Wykorzystali do tego teorię stosowaną do tej pory w fizyce. Wnioski nie są jednoznaczne. Podróżowanie sprzyja poprawie zdrowia, pozytywnie oddziałując na najważniejsze układy w organizmie, i opóźnia proces starzenia, ale wyjazdy mogą mieć też negatywne konsekwencje, w postaci np. większego narażenia na choroby zakaźne, wypadki czy przemoc.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.