Komunikaty PR

Learning Passport wspiera zdrowie psychiczne nauczycieli i uczniów w Polsce

2024-03-14  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kacprzak
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Dwa lata po eskalacji wojny w Ukrainie, platforma Learning Passport wspiera zdrowie psychiczne nauczycieli i uczniów w Polsce.

 

Dwa lata po eskalacji wojny w lutym 2022 r., konflikt w Ukrainie w dalszym ciągu ma niszczycielskie konsekwencje dla dzieci w tym kraju. Aktywne walki, ostrzały i naloty zagrażają dzieciom i ich rodzinom, szczególnie w społecznościach znajdujących się na linii frontu. 3,7 mln osób w Ukrainie jest przesiedlonych, a dzieci w dalszym ciągu są narażone na zwiększone ryzyko chorób, odseparowania od rodzin, przemocy (w tym przemocy ze względu na płeć), handlu ludźmi i niewybuchów.

 

W całej Europie prawie 6 milionów Ukraińców szukało schronienia w krajach ościennych. W Polsce, do publicznych szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie 170 000 ukraińskich dzieci. Aby wesprzeć uczniów w polskim systemie edukacji, w czerwcu 2023 r. UNICEF w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz partnerem implementującym Fundacją SOK uruchomił platformę Learning Passport. Dzięki wsparciu partnerów takich jak Sony Group Corporation, Polska stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził wersję Learning Passport przeznaczoną dla nauczycieli. Za pośrednictwem platformy, nauczyciele mają dostęp do wysokiej jakości zasobów i szkoleń opracowanych specjalnie z myślą o rozwijaniu ich umiejętności, poprawie komunikacji międzykulturowej i wspieraniu uczniów, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z traumą, stresem i trudnymi sytuacjami spowodowanymi wojną w Ukrainie.

 

Do dziś, z Learning Passport skorzystało 9500 nauczycieli w Polsce. Dzięki platformie rozwinęli oni kluczowe umiejętności i posiedli wiedzę niezbędną do radzenia sobie z traumą i stresem w klasach oraz do wspierania uczniów w budowaniu umiejętności zapewniających im dobrostan psychiczny. Dzięki szkoleniom dostępnym na platformie Learning Passport, w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy nauczyciele w Polsce wsparli aż 200 000 dzieci i młodych ludzi.

 

„To było moje pierwsze doświadczenie ucieczki przed wojną. Nigdy też wcześniej nie pracowałam z dziećmi uciekającymi przed wojną; nie wiedziałem, jak mogę pomóc. Niektóre dzieci miały gorzej ode mnie. Zdałam sobie sprawę, że potrzebuję pomocy i dlatego zdecydowałam, że wezmę udział w szkoleniu [oferowanym przez Learning Passport].” – opinia nauczyciela szkoły podstawowej, Polska.

 

W tym roku, przy dodatkowym wsparciu Sony Group Corporation i innych partnerów, UNICEF w Polsce planuje rozszerzyć budowanie umiejętności związanych z dobrym samopoczuciem psychicznym oraz zapewnić wsparcie psychospołeczne dla uczniów poprzez platformę Learning Passport. Działania te będą miały na celu zapewnienie większej ilości zasobów nauczycielom oraz dzieciom i młodym ludziom z Ukrainy. Organizacja skupi się przede wszystkim na opracowaniu nowych kursów i adaptacji istniejących, a także integracji zasobów i ciągłej ocenie działań w celu lepszego dostosowania programu do potrzeb beneficjentów. Wdrożenie solidnych programów wsparcia umiejętności w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego za pośrednictwem Learning Passport w Polsce już jest katalizatorem dla innych krajów do przyjęcia podobnych elastycznych kursów i szkoleń dla nauczycieli.

 

"Kurs [na Learning Passport] jest jak kiełkujące nasienie, symbol odrodzenia po wszystkich tych problemach, które przeżywamy. Pokazuje, że tam na zewnątrz czeka nowe życie." – opinia nauczyciela szkoły podstawowej, Polska.

 

Od momentu uruchomienia Learning Passport w 2020 roku, platforma stała się dla UNICEF flagowym programem edukacji cyfrowej, pomagając ponad 6,5 mln dzieci i młodych ludzi w 40 krajach świata w dostępie do wysokiej jakości edukacji włączającej oraz rozwijając umiejętności niezbędne do lepszej przyszłości. Poprzez oferowanie spersonalizowanego i dostępnego doświadczenia edukacyjnego, program ten odpowiada na potrzeby edukacyjne wielu użytkowników, w tym tych z trudnodostępnych regionów lub marginalizowanych społeczności.

 

UNICEF nie promuje żadnej firmy, marki, organizacji, produktu ani usługi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.