Komunikaty PR

Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

2023-05-25  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Kozłowska
Publicon

plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl

Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? Firma VULCAN, największy edtech w Polsce i lider w dostarczaniu oprogramowania dla oświaty, zapytał o to samych zainteresowanych.

 

Pytania otwarte najbardziej wymagające na maturze

 

Jak wynika z ankiety, tegoroczny egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym został oceniony w sposób neutralny – ani trudny, ani łatwy (45,27% ankietowanych). Dla 29,98% zadania były raczej łatwe, a dla 5,49% łatwe. Zaledwie 4,85% uczniów określiło poziom arkusza egzaminacyjnego jako zdecydowanie trudny. Aby uzyskać dokładniejszy obraz na temat przedmiotów wchodzących w skład obowiązkowych na tegorocznej maturze, VULCAN zapytał uczniów o poszczególne arkusze egzaminacyjne. W przypadku języka polskiego 41,37% ankietowanych określiło poziom egzaminu jako łatwy, 29,80% – raczej łatwy, 15,23% – ani łatwy, ani trudny. Język obcy blisko połowa spośród ankietowanych określiła jako bardzo łatwy, a aż 29,80% jako łatwy. W przypadku matematyki wynik ten nie jest już tak oczywisty, ale nadal w przewadze 31,67% – raczej łatwy i 23,52% bardzo łatwy.

 

Dla większości spośród badanych maturzystów (80,47%) najbardziej wymagające były pytania otwarte. Na drugim miejscu uplasowały się zadania typu uzupełnij (22,80%), na trzecim pytania prawda/fałsz (13,59%).

 

Królowa nauk w czołówce

 

Firma VULCAN zapytała maturzystów o to, do jakich przedmiotów na poziomie rozszerzonym przystępują w tym roku. W czołówce znalazły się przedmioty ścisłe. Na pierwszym miejscu uplasowały się języki obce nowożytne, jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski czy włoski – 66,59%. Na drugim – królowa wszystkich nauk – matematyka (33,01%). Podium zamyka geografia, którą zdawało aż 21,19% spośród ankietowanych. Tuż za nimi znalazły się: język polski, biologia oraz chemia.

 

YouTube pomocny w przygotowaniach do matury?

 

Maturzyści zostali zapytani o to, czy czuli się dobrze przygotowani do matury. Tu zdania były podzielone. 36,25% ankietowanych udzieliło odpowiedzi: raczej tak, ale niewiele mniej, bo 32,32% – trudno powiedzieć. Zaledwie 5,97% spośród ogółu wyraziło pełną gotowość. Co ciekawe, uczniowie szkół ponadpodstawowych w przygotowaniach do matury w większości korzystali z dydaktycznych materiałów wideo zamieszczanych m.in. w serwisie YouTube (70,75%), blisko połowa (49,15%) z materiałów dydaktycznych np. repetytoriów, a niewiele mniej, bo 42,24%, z dodatkowych korepetycji.

 

Choć większość maturzystów przygotowania do egzaminu maturalnego rozpoczyna z dużym wyprzedzeniem: 26,01% – kilka miesięcy, a 25,35% – kilka tygodni przed maturą, dla wielu podejście do matury wiąże się dużym stresem. Trudno się dziwić. Wynik ma wpływ na wybór wymarzonego kierunku studiów.

 

Ankieta została przeprowadzona wśród uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, korzystających z dziennika elektronicznego UONET +, z którego każdego miesiąca korzysta ponad 9 tysięcy szkół. W badaniu wzięło udział blisko 3500 tegorocznych maturzystów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.