Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? Firma VULCAN, największy edtech w Polsce i lider w dostarczaniu oprogramowania dla oświaty, zapytał o to samych zainteresowanych.
Pytania otwarte najbardziej wymagające na maturze
Jak wynika z ankiety, tegoroczny egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym został oceniony w sposób neutralny – ani trudny, ani łatwy (45,27% ankietowanych). Dla 29,98% zadania były raczej łatwe, a dla 5,49% łatwe. Zaledwie 4,85% uczniów określiło poziom arkusza egzaminacyjnego jako zdecydowanie trudny. Aby uzyskać dokładniejszy obraz na temat przedmiotów wchodzących w skład obowiązkowych na tegorocznej maturze, VULCAN zapytał uczniów o poszczególne arkusze egzaminacyjne. W przypadku języka polskiego 41,37% ankietowanych określiło poziom egzaminu jako łatwy, 29,80% – raczej łatwy, 15,23% – ani łatwy, ani trudny. Język obcy blisko połowa spośród ankietowanych określiła jako bardzo łatwy, a aż 29,80% jako łatwy. W przypadku matematyki wynik ten nie jest już tak oczywisty, ale nadal w przewadze 31,67% – raczej łatwy i 23,52% bardzo łatwy.
Dla większości spośród badanych maturzystów (80,47%) najbardziej wymagające były pytania otwarte. Na drugim miejscu uplasowały się zadania typu uzupełnij (22,80%), na trzecim pytania prawda/fałsz (13,59%).
Królowa nauk w czołówce
Firma VULCAN zapytała maturzystów o to, do jakich przedmiotów na poziomie rozszerzonym przystępują w tym roku. W czołówce znalazły się przedmioty ścisłe. Na pierwszym miejscu uplasowały się języki obce nowożytne, jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski czy włoski – 66,59%. Na drugim – królowa wszystkich nauk – matematyka (33,01%). Podium zamyka geografia, którą zdawało aż 21,19% spośród ankietowanych. Tuż za nimi znalazły się: język polski, biologia oraz chemia.
YouTube pomocny w przygotowaniach do matury?
Maturzyści zostali zapytani o to, czy czuli się dobrze przygotowani do matury. Tu zdania były podzielone. 36,25% ankietowanych udzieliło odpowiedzi: raczej tak, ale niewiele mniej, bo 32,32% – trudno powiedzieć. Zaledwie 5,97% spośród ogółu wyraziło pełną gotowość. Co ciekawe, uczniowie szkół ponadpodstawowych w przygotowaniach do matury w większości korzystali z dydaktycznych materiałów wideo zamieszczanych m.in. w serwisie YouTube (70,75%), blisko połowa (49,15%) z materiałów dydaktycznych np. repetytoriów, a niewiele mniej, bo 42,24%, z dodatkowych korepetycji.
Choć większość maturzystów przygotowania do egzaminu maturalnego rozpoczyna z dużym wyprzedzeniem: 26,01% – kilka miesięcy, a 25,35% – kilka tygodni przed maturą, dla wielu podejście do matury wiąże się dużym stresem. Trudno się dziwić. Wynik ma wpływ na wybór wymarzonego kierunku studiów.
Ankieta została przeprowadzona wśród uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, korzystających z dziennika elektronicznego UONET +, z którego każdego miesiąca korzysta ponad 9 tysięcy szkół. W badaniu wzięło udział blisko 3500 tegorocznych maturzystów.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.