Mazowiecki Jarmark Rozmaitości w Blue City
Już po raz ósmy, będą odbywać się w Warszawie Targi Ekonomii Społecznej, na których swoje produkty i usługi zaprezentują podmioty ekonomii społecznej: spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, fundacje oraz stowarzyszenia.
Targi te, organizowane pod nazwą „Mazowiecki Jarmark Rozmaitości”, kryją niecodzienną imprezę targową, którą od kilku lat - na początku grudnia - można odwiedzić w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie. Są doskonałą okazją poznania ciekawych ludzi, porozmawiania na czym polega społeczny biznes oraz zrobienia świątecznych zakupów. W ofercie: oryginalne wyroby rękodzielnicze wykonane rękami seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami, a także tradycyjne potrawy regionalnej kuchni mazowieckiej. A wszystko to, przygotowane z myślą o promocji tego ważnego społecznie sektora, jakim jest ekonomia społeczna.
Organizatorem wydarzenia jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które w tym roku odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika.
Niezależnie od funkcjonującego na poziomie - 1 miasteczka targowego, w kinie „Helios” mieszczącym się na czwartym poziomie Centrum Handlowego Blue City, 1 grudnia br., od godz. 10 do 14, będą odbywać się lekcje przedsiębiorczości, w których weźmie udział ponad 600 uczniów warszawskich szkół średnich. Celem tych lekcji, które będą przeprowadzone w formie warsztatowej, jest wzrost kompetencji młodzieży w zakresie przedsiębiorczości oraz postaw prospołecznych. Młodzież będzie miała także okazję zobaczyć i „posmakować" na żywo ekonomii społecznej, odwiedzając Targi Ekonomii Społecznej na dole galerii handlowej.
W czasie imprezy zostaną również przyznane wyróżnienia „Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej” najlepszym w 2023 roku - przedsiębiorstwom, osobom oraz instytucjom działającym na rzecz ekonomii społecznej na Mazowszu. Tegoroczna edycja tego współzawodnictwa, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, obejmuje 6 kategorii konkursowych: „Rozwój”, „Reintegrację”, „Odpowiedzialność”, „Osobowość, „Odkrycie” oraz „Super Markę”. W tym roku, Kapituła konkursu przyznała łącznie 19 takich wyróżnień.
Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej otrzymują podmioty, które dostarczają wysokiej jakości produkty oraz usługi społeczne oraz działają na rzecz rozwoju lokalnego, przywracając godność i niezależność ekonomiczną ludziom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym. W tym gronie znajdują się m.in. przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.
Po raz pierwszy w historii, w tym roku, „Mazowiecki Jarmark Rozmaitości” będzie można odwiedzać przez dwa dni, 1 i 2 grudnia, od 10.00 do 20.00. Organizatorzy Jarmarku traktują go jak święto ekonomii społecznej na Mazowszu, podczas którego chcą pokazać, że słowo „człowiek” może brzmieć dumnie i że w biznesie liczy się nie tylko zysk, ale i ludzie!
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.