Mazowiecki Jarmark Rozmaitości w Blue City
Już po raz ósmy, będą odbywać się w Warszawie Targi Ekonomii Społecznej, na których swoje produkty i usługi zaprezentują podmioty ekonomii społecznej: spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, fundacje oraz stowarzyszenia.
Targi te, organizowane pod nazwą „Mazowiecki Jarmark Rozmaitości”, kryją niecodzienną imprezę targową, którą od kilku lat - na początku grudnia - można odwiedzić w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie. Są doskonałą okazją poznania ciekawych ludzi, porozmawiania na czym polega społeczny biznes oraz zrobienia świątecznych zakupów. W ofercie: oryginalne wyroby rękodzielnicze wykonane rękami seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami, a także tradycyjne potrawy regionalnej kuchni mazowieckiej. A wszystko to, przygotowane z myślą o promocji tego ważnego społecznie sektora, jakim jest ekonomia społeczna.
Organizatorem wydarzenia jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które w tym roku odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika.
Niezależnie od funkcjonującego na poziomie - 1 miasteczka targowego, w kinie „Helios” mieszczącym się na czwartym poziomie Centrum Handlowego Blue City, 1 grudnia br., od godz. 10 do 14, będą odbywać się lekcje przedsiębiorczości, w których weźmie udział ponad 600 uczniów warszawskich szkół średnich. Celem tych lekcji, które będą przeprowadzone w formie warsztatowej, jest wzrost kompetencji młodzieży w zakresie przedsiębiorczości oraz postaw prospołecznych. Młodzież będzie miała także okazję zobaczyć i „posmakować" na żywo ekonomii społecznej, odwiedzając Targi Ekonomii Społecznej na dole galerii handlowej.
W czasie imprezy zostaną również przyznane wyróżnienia „Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej” najlepszym w 2023 roku - przedsiębiorstwom, osobom oraz instytucjom działającym na rzecz ekonomii społecznej na Mazowszu. Tegoroczna edycja tego współzawodnictwa, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, obejmuje 6 kategorii konkursowych: „Rozwój”, „Reintegrację”, „Odpowiedzialność”, „Osobowość, „Odkrycie” oraz „Super Markę”. W tym roku, Kapituła konkursu przyznała łącznie 19 takich wyróżnień.
Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej otrzymują podmioty, które dostarczają wysokiej jakości produkty oraz usługi społeczne oraz działają na rzecz rozwoju lokalnego, przywracając godność i niezależność ekonomiczną ludziom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym. W tym gronie znajdują się m.in. przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.
Po raz pierwszy w historii, w tym roku, „Mazowiecki Jarmark Rozmaitości” będzie można odwiedzać przez dwa dni, 1 i 2 grudnia, od 10.00 do 20.00. Organizatorzy Jarmarku traktują go jak święto ekonomii społecznej na Mazowszu, podczas którego chcą pokazać, że słowo „człowiek” może brzmieć dumnie i że w biznesie liczy się nie tylko zysk, ale i ludzie!

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.