Komunikaty PR

Metropolia o potrzebach współczesnych studentów

2021-10-14  |  17:00
Biuro prasowe
Do pobrania STUDIA ( 0.31 MB )

Szkolnictwo wyższe to jeden z istotniejszych czynników metropolitalności i rozwoju regionu. W Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii studiuje prawie 89 tys. Studentów. Wybór uczelni, których siedziby mieszczą się na terenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, to wysoki poziom kształcenia, nowe, unikalne specjalistyczne kierunki studiów oraz perspektywy zawodowe dla blisko 90 tys. studentów, wybierających właśnie te uczelnie.

 

Potencjał edukacyjny Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii

Promocja potencjału naukowego i edukacyjnego to jedno z zadań Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, ujęte w Programie Działań Strategicznych do 2022 roku. Różnorodność oferty edukacyjnej, jakość kadr i kształcenia czy rozpoznawalność uczelni w kraju i poza nim to współcześnie ważne determinanty rozwoju i budowania konkurencyjności miast i metropolii, w tym przyciągania inwestorów i nowych mieszkańców.

„Bardzo ważne jest to, abyśmy tak dostosowywali swoją ofertę dydaktyczną uczelni i sposób jej funkcjonowania wraz we współpracy z innymi uczelniami, aby pokazać jak bardzo region Metropolii różni się od innych. Jesteśmy atrakcyjnym ośrodkiem akademickim, miejscem w którym łatwo znaleźć pracę będąc już studentem i jednocześnie móc ją ze studiami łączyć. Staramy się upatrywać partnerów wśród uczelni, które funkcjonują na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i z jednej strony uatrakcyjniać naszą ofertę edukacyjną, ale również uzupełniać ją i wzbogacać także w stosunku do naszych partnerów. Politechnika oferuje szereg kierunków związanych z sektorem IT, ale wraz z naszymi partnerskimi uczelniami na śląsku jesteśmy w stanie budować olbrzymi potencjał, dlatego korzystamy z wzajemnego wsparcia. Metropolia ulega przeobrażeniom, z regionu silnie uprzemysłowionego w zakresie technologii ciężkich na region nowoczesnych technologii i energetyki. Tego rodzaju kierunki związane z transformacją energetyczną oferuje właśnie Politechnika Śląska.”  - przekonuje Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Uczelnie wyższe wpływają na rozwój innowacji, wiedzy i postępu, a także są głównymi kreatorami kapitału ludzkiego i społecznego. Na terenie Metropolii funkcjonują 24 uczelnie wyższe, 8 publicznych oraz 16 niepublicznych. Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia w ramach swojej strategii uruchomiła Fundusz Wspierania Nauki, z którego wszystkie uczelnie działające na jej terenie mogą do 2022 roku mogą otrzymać łącznie 8 milionów złotych dotacji na pokrycie kosztów związanych z zaproszeniem wybitnej klasy naukowców, którzy poprowadzą dla naszych studentów wykłady, seminaria, laboratoria albo konsultacje. Wysokość dotacji to nawet 99 procent.

„Metropolia od samego początku postrzegała naukę jako jeden z ważniejszych elementów napędowych całej gospodarki, ale również jako magnes mający przyciągnąć młodych ludzi i zachęcić do zamieszkania w naszych miastach. Jako Metropolia mamy ku temu wszelkie atuty: posiadamy szeroki wachlarz uczelni, medycznych, artystycznych, technicznych czy humanistycznych, które oferują bardzo dobre kierunki. Chcemy wspierać naukę, dzięki takiemu narzędziu jak Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki jesteśmy w stanie uatrakcyjnić wykłady na naszych uczelniach poprzez zaproszenie do ich poprowadzenia topowych ekspertów, których ściągamy z takich uczelni jak Oxford czy Harvard. Za chwilę startują również konkursy na najlepsze prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Działa u nas doskonale rozwinięty i zorganizowany przemysł, animowany przez Katowicką Strefę Ekonomiczną. To zaś sprawia, że po studiach można tu znaleźć dobrze płatną pracę, tak w przemyśle jak i usługach biznesowych czy informatycznych. Chcemy również zachęcać młodych ludzi do tworzenia małych biznesów kreatywnych, startupów poprzez tworzenie nowych narzędzi wspierających. Jako Metropolia mamy młodym ludziom wiele do zaoferowania”. – podsumowuje Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy Metropolii GZM.

 

Kierunki przyszłości: uczelnie odpowiadają na współczesne potrzeby

Opowiadając na obecne potrzeby zarówno studentów jak i zmieniającego się zapotrzebowania pracodawców na wyspecjalizowanych pracowników, uczelnie działające na terenie GZM wprowadziły w nowym roku akademickim nowe kierunki studiów, a także już od lat kształcą na kierunkach niszowych. Uniwersytet Ekonomiczny  prowadzi zajęcia na gospodarce cyfrowej, jedynym takim kierunku w Polsce. Natomiast Politechnika Śląska, kształci na kierunku Inżynieria Ogólna, który jest unikatowy w skali kraju czy Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, a także na stworzonym wspólnie z Uniwersytetem Lizbońskim (Superior Técnico) nowym kierunku studiów magisterskich z obszaru transformacji energetycznej. Branżę gamingową wspiera 6 uczelni wyższych na obszarze GZM i oferuje kształcenie na kierunkach powiązanych z grami wideo – są to m.in. Projektowanie graficzne i projektowanie gier w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie; Interaktywna grafika trójwymiarowa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach; Projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania na Uniwersytecie Śląskim; Pracownia animacji i gier komputerowych w Akademii Sztuk Pięknych oraz Programowanie gier i aplikacji mobilnych na Uniwersytecie Ekonomicznym. Wraz z dalszym rozwojem branży, można się spodziewać zwiększenia liczby i różnorodności kierunków uniwersyteckich powiązanych z branżą gier wideo i e-sportu.

„Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia to obszar niezwykle uprzemysłowiony, ściśle związany z biznesem, dlatego wręcz predestynuje do studiowania biznesu właśnie tu, na śląsku. Dlatego Uniwersytet Ekonomiczny dostosowuje swoją ofertę edukacyjną tak by znalazły się w niej najnowsze trendy, tak polskie jak i zagraniczne i tym samym były one atrakcyjne dla naszych studentów. W tym roku debiutujemy z kierunkiem jakim jest gospodarka cyfrowa i to debiutujemy z dużym sukcesem, gdyż cieszy się on ogromnym zainteresowaniem zarówno na studiach pierwszego jak i drugiego stopnia. Ale nie tylko gospodarka cyfrowa jest odpowiedzią na wielkie zapotrzebowanie rynku na specjalistów, którzy kreują wirtualną rzeczywistość, analizują bazy danych, tworzą aplikacje mobilne  czy zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, bo kształcimy również na takich kierunkach jak analityka gospodarcza czy informatyka, która u nas nakierowana jest właśnie na biznes, tak by nasi absolwenci rozumieli jego potrzeby. Mamy również kierunek w języku angielskim, czyli e-commerce związany z handlem online  czy kierunek bezpieczeństwo w biznesie kształcącym specjalistów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego.” – podkreśla Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej, prof. dr. hab. Sławomir Smyczek z  Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

Studiowanie w nowej rzeczywistości

Ostatnie dwa lata były dużym wyzwaniem dla ośrodków akademickich, ale też samych wykładowców czy studentów. Wiązało się to przede wszystkim z przejściem na tryb zdalnego nauczania i całkowitym przeorganizowaniu sposobu nauki jaki znaliśmy do tej pory. Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pełną naukę zdalną, czy hybrydowość edukacji przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości nauczania pomimo bezpośredniego kontaktu na linii wykładowca – student znacząco wpłynęło na obraz szkolnictwa wyższego. Jakie wyzwania niesie przed sobą nowy rok akademicki w kontekście bezpieczeństwa zawiązanego z COVID-19 opowiedział podczas konferencji Prorektor ds. dydaktyki i studentów dr hab. Rajmund Tomik prof. Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

„Od 1 października kształcimy na wszystkich kierunkach w trybie kontaktowym, choć w zmniejszonych grupach, co znacznie ułatwia samą organizację zajęć. Staramy się również organizować je w taki sposób, aby były one maksymalnie bezpieczne. Z niepokojem patrzymy jednak na rosnącą liczbę zakażeń w naszym  kraju, dlatego  mocno promujemy szczepienia. Zarówno pracownicy AWF-u jak i studenci fizjoterapii jako pierwsi przystąpili do projektu szczepień, przyjmując dawki szczepionki już w końcówce grudnia ubiegłego roku. Namawiamy również naszych studentów na noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, choć sami zdajemy sobie sprawę, że nie jest to proste, bo jako społeczeństwo powoli zapominamy o tym, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Obserwujemy sytuację, raportujemy również stan zakażeń na terenie uczelni, choć na razie jest ona zerowa, ale nadal będziemy pilnie ją monitorować.”

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja 3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ „Język polski otwiera” Biuro prasowe
2021-10-15 | 15:30

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ „Język polski otwiera”

Dlaczego warto uczyć się i pielęgnować znajomość języka polskiego? Jakie możliwości przed młodymi ludźmi otwiera dwujęzyczność? To tematy przewodnie 3. edycji kampanii społecznej
Edukacja ADAMED SmartUP łączy Polskę i Wietnam. W Hanoi wystartowała 3. edycja programu s
2021-10-15 | 08:00

ADAMED SmartUP łączy Polskę i Wietnam. W Hanoi wystartowała 3. edycja programu s

Wietnamska odsłona programu stypendialnego ADAMED SmartUP jest organizowana od 2019 roku. Uczestniczą w niej uczniowie ze Szkoły Średniej im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi. W tym roku
Edukacja Zagraj w grę i wygraj udział w innowacyjnym obozie naukowym ADAMED SmartUP
2021-10-14 | 16:00

Zagraj w grę i wygraj udział w innowacyjnym obozie naukowym ADAMED SmartUP

Wycieczka szkolna do Instytutu Badań Jądrowych, tunel czasoprzestrzenny w nieczynnym reaktorze, spotkanie ze Stanisławem Lemem i naukowcami z różnych epok, wciągające zadania,

Więcej ważnych informacji

Media i PR

W Warszawie powstało największe i najnowocześniejsze centrum prasowe w Polsce. Ma pomóc w rozwoju ekosystemu innowacji

Od października rozpoczęło działalność największe centrum prasowe w Polsce. Fundacja Venture Café Warsaw wspólnie z agencją informacyjną Newseria otworzyły Centrum Prasowe Newseria. Innowacyjne centrum komunikacji – zlokalizowane przy ulicy Chmielnej w biurowcu Varso – ma być odpowiedzią na rosnący popyt na tego rodzaju usługi. Będą w nim organizowane konferencje, śniadania prasowe i debaty. Centrum umożliwia streaming, także w wersji hybrydowej, i system tłumaczenia symultanicznego. W przyszłości powstanie tu także wirtualne studio.

Polityka

Samorządy łączą siły w walce przeciw Polskiemu Ładowi. Straty w budżetach mogą się odbić na usługach dla mieszkańców

 Jako samorządy nie mamy nic przeciwko temu, żeby nasi mieszkańcy płacili mniej podatków, ale oczekujemy w związku z tym rekompensaty, bo my z tych podatków również utrzymujemy inne usługi publiczne – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy. Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów, na planowanych zmianach podatkowych samorządy stracą 145 mld zł w ciągu dekady. Razem z obniżką podatków wprowadzoną w 2019 roku straty przekraczają 200 mld zł. Z kolei proponowane przez rząd rekompensaty opiewają na 48 mld zł. Samorządowcy, którzy w środę w Warszawie protestowali przeciw wprowadzanym zmianom, przestrzegają, że odbiją się one na mieszkańcach.

Zdrowie

Szczepienia wśród młodych ludzi będą kluczowe dla przebiegu czwartej fali COVID-19. To oni stanowią największe ryzyko przenoszenia wirusa

– Czwarta fala pandemii koronawirusa ma wiele scenariuszy, ale pewne jest, że jej przebieg zależy od liczby osób zaszczepionych. Teraz najważniejsze jest, aby zaszczepili się młodzi ludzie, tzw. superrozprzestrzeniacze – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. Jak podkreśla, system ochrony zdrowia jest przygotowany na czwartą falę – nie brakuje respiratorów, szpitale tymczasowe są w gotowości, a większość pracowników służby zdrowia przyjęła dwie dawki szczepionki i czeka na dawkę przypominającą. Do tej pory przyjęło ją ponad 350 tys. osób.

Telekomunikacja

Ceramika może być podstawą innowacji w wielu branżach. Stosuje ją już telekomunikacja w smartfonach 5G czy zbrojeniówka w czołgach

Medycyna, elektronika, telekomunikacja czy przemysł zbrojeniowy oraz jądrowy – to dziedziny gospodarki, w których zastosowanie znajduje ceramika, dziś kojarzona głównie z materiałami budowlanymi czy akcesoriami do wnętrz. Co więcej, zaawansowana ceramika jest zaliczana do materiałów determinujących innowacyjność tych branż. Ceramiczne elementy w smartfonach pozwolą w pełni wykorzystać łączność w technologii 5G, a produkowane w drukarkach 3D ceramiczne protezy są dobrze przyjmowane przez organizm pacjenta. Rynek tego typu materiałów wzrośnie w ciągu kilku najbliższych lat o jedną trzecią.