Komunikaty PR

Najbardziej pożądane benefity w sektorze edukacji wczesnoszkolnej

2022-11-30  |  11:30
Biuro prasowe

Od kilku lat borykamy się z problemem braku nauczycieli wczesnoszkolnych w Polsce. W tym roku jest to ponad 900 osób, a jednocześnie powstają kolejne placówki przedszkolne. Według badania przeprowadzonego z inicjatywy KIDS&Co. wśród nauczycieli, największy odpływ tych pracowników obserwuje się w wieku 18-34 lata oraz wśród osób ze średnim stażem pracy od 4 do 8 lat. Po tym okresie chęć zmiany zawodu maleje wraz z doświadczeniem. Wskazuje to na zagrożenie odpływu młodych pracowników – kluczowe jest zatem zatrzymanie pracownika, którego staż pracy wynosi 4-8 lat. Jak więc wyróżnić się na rynku pracy i spełnić oczekiwania pracowników?

Niezależnie od tego, czy chodzi o pracowników przedszkoli publicznych czy niepublicznych w badaniu wskazują oni przede wszystkim na niski poziom wynagrodzenia w połączeniu z dużą odpowiedzialnością i wymagającą pracą. W badaniu ogólnopolskim, jak i w badaniu satysfakcji pracowników przeprowadzonym przez sieć KIDS&Co. nauczycielki i nauczyciele deklarują, że chcieliby otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Obecnie nie jest ono adekwatne do ich doświadczenia i zakresu obowiązków i wskazują to jako element mogący zaważyć na decyzji o zmianie kariery zawodowej. Jednocześnie wysoki odsetek respondentów wskazuje na bonusy i premie (29,6%) oraz wynagrodzenia płacowe i pozapłacowe (24,4%) jako najbardziej doceniane benefity. Pracownicy odczuwają niski poziom zadowolenia z wynagrodzenia podstawowego, jednak wartością dodaną są dla nich premie oraz pozapłacowe bonusy. Doceniają także wszelkie bonusy niematerialne przyczyniające się do ich rozwoju zawodowego, a także do wspomagania rozwoju swoich podopiecznych.

Doceniane dodatki pracownicze

W KIDS&Co. pracownicy mogą liczyć na prawdziwy korporacyjny standard, jeśli chodzi o dodatkowe benefity pozapłacowe. Nauczycielki i nauczyciele mają możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej dla siebie i rodziny oraz z karty sportowej. Pracodawca oferuje liczne szkolenia finansowane przez firmę. Pracownicy docenili też 7-godzinny dzień pracy, a także dodatki finansowe takie jak premie kwartalne, premie za polecenie czy bonus na start dla pracowników wynoszący 1000 zł.

- Jako największa sieć prywatnych przedszkoli w Polsce chcemy wyznaczać standardy na rynku i móc pochwalić się konkurencyjną ofertą. Nasz zespół pracuje w firmie wyznaczającej nowoczesne trendy w edukacji dzieci. Dzięki wysokim standardom i dostępowi do wiedzy mogą rozwijać swoje kompetencje i podejmować nowe funkcje. Poszukujemy osób ambitnych, otwartych i zaangażowanych, a w zamian oferujemy konkurencyjne warunki zatrudnienia, rozumiane znacznie szerzej niż podstawowe wynagrodzenie. Stawiamy na wellbeing naszych pracowników i wsparcie rozwoju ich kompetencji. Co ważne, jesteśmy otwarci na pracowników w każdym wieku i z każdym poziomem doświadczenia. Wierzymy, że każda osoba, niezależnie od historii zatrudnienia, zainteresowań czy skończonych studiów jest cenna, a jej kompetencje i punkt widzenia wiele wnoszą do całej organizacji. Przyjmujemy zarówno osoby będące na początku drogi zawodowej, jak też osoby, które po wielu latach przerwy od pracy w zawodzie chcą wrócić. To często osoby powracające na rynek pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych czy na przykład osoby, które decydują się na powrót do nauczania po latach spędzonych w korporacji lub w innym sektorze. Zdają sobie sprawę, że chcą się dzielić swoją wiedzą, mimo zmiany drogi kariery czy dojrzałego wieku – mówi Joanna Kwaśkiewicz, dyrektorka zarządzająca siecią KIDS&Co.

Nauczyciele doceniają niematerialne benefity

Pracownicy placówek przedszkolnych jako najbardziej doceniany benefit wskazali aspekt niematerialny – możliwość rozwoju i uczenia się. Ponadto ponad połowa z nich docenia jakość bezpośredniej współpracy z przełożonym (69,7%), jakość miejsca pracy (65,2%) oraz pomoce edukacyjne, którymi dysponuje firma (51,2%). Ponad połowa nauczycieli chciałaby pozostać w zawodzie, ale uczyć się w innowacyjny sposób.

- Pracownicy zdają sobie sprawę z sytuacji rynkowej, więc nie wybierają tego zawodu z uwagi na atrakcyjność zarobku w porównaniu do pozostałych branż. Nasz zespół to osoby z misją, które czują powołanie do tego, by uczyć i kształtować prawidłowe postawy wśród najmłodszych. Prawdziwą zaletą i tym, czego potrzebują w swojej pracy są przede wszystkim możliwości rozwoju, nauki, spełniania się zawodowo. W przeprowadzonym przez nas badaniu satysfakcji pracowników sieci KIDS&Co. widać, że nauczycielki i nauczyciele cenią firmę za możliwości rozwoju, nieograniczony dostęp do różnorodnych materiałów dydaktycznych i w pełni wyposażone sale. Dajemy zespołowi wszelkie narzędzia do tego, by mogli się rozwijać, a także czuć się docenionym. Swoimi działaniami chcemy budować społeczne postrzeganie zawodu nauczyciela jako najważniejszego na świecie – tłumaczy Joanna Kwaśkiewicz, dyrektorka zarządzająca siecią KIDS&Co.

Pracownicy firmy, realizujący swoje zadania zgodnie z nowoczesnymi trendami w edukacji, otrzymują dostęp do nowoczesnych narzędzi, między innymi: tablic multimedialnych, interaktywnych dywanów czy genibotów do kodowania.  Nauczyciele i dzieci mają do dyspozycji również nowoczesne roboty EMYS, które wspierają najmłodszych podczas nauki języka angielskiego.

Osoby pracujące w KIDS&Co. uczestniczą w certyfikowanych szkoleniach oraz czerpią wiedzę podczas zajęć z coachem lub mentorem. Dodatkowo, każdy z pracowników ma jasno określoną ścieżkę rozwoju oraz kariery. Tym samym aż 90% awansów na poziomie dyrektorskim odbywa się dzięki wewnętrznej rekrutacji.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu

Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.

Transport

Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.

Edukacja

Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.