Najlepsi młodzi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało rekordowe 334 projektów, 33 z nich dotarły do wielkiego Finału. Podczas trzech dni konkursowej kulminacji najlepsi młodzi innowatorzy prezentowali swoje pomysły eksperckiemu jury, pokazywali projekty rówieśnikom z pomorskich szkół i zbierali inspiracje od wyjątkowych twórców.
– Za nami 13 finał Konkursu Explory. Jak zawsze młodzi zaskoczyli nas swoją kreatywnością i pomysłowością. Z dumą obserwujemy, że z roku na rok poziom projektów jest coraz wyższy i coraz więcej firm, instytucji i osób chce dołączyć do świata Explory, wspierając razem z nami młode talenty. – mówi Dorota Braziewicz, Menadżerka Programu Explory.
Triumfatorką tegorocznej edycji jest Julia Maksimowicz – jej projekt TheraPiez – Biokompatybilny system na bazie efektu piezoelektrycznego stymulujący gojenie ran zdobył Nagrodę Główną, w wysokości 15 000 zł, ufundowaną przez ORLEN S.A. Pomysł młodej naukowczyni to przenośny zestaw stworzony w oparciu o piezoelektryczność, który ma na celu przyspieszenie regeneracji skóry. Urządzenie działa dzięki zjawisku zamiany energii mechanicznej, powstałej na skutek nacisku, na elektryczną, która następnie stymuluje tkanki. Therapiez został zaprojektowany z myślą o komforcie użytkowania i mobilności, a także umożliwia bezprzewodowe ładowanie hybrydowe. Jest to krok w stronę bardziej samowystarczalnych rozwiązań medycznych, które nie tylko przyspieszają proces gojenia, ale i są łatwe w użyciu na co dzień. Julia, ze swoim projektem będzie także reprezentowała Polskę na najważniejszym konkursie naukowym na świecie, Regeneron ISEF, w Ohio, w Stanach Zjednoczonych, w maju 2025.
W tym roku, po raz pierwszy przyznano także Nagrody Zrównoważonego Rozwoju. W kategorii „Człowiek i społeczeństwo” zwyciężyła Zuzanna Kassner, z projektem „Nano Support- Zastosowanie nanocząstek chitozanu do redukcji negatywnego efektu suszy na rośliny.” Ten projekt może być kluczowy dla przyszłości rolnictwa w obliczu zmieniającego się klimatu. Naukowczyni opracowała metodę wzmacniania roślin poprzez namaczanie nasion i podlewanie sadzonek fasoli roztworem nanocząsteczek chitozanu. Roztwór ten ma na celu zwiększenie odporności roślin na stres związany z niedoborem wody. Rośliny traktowane nanocząstkami wykazują lepsze przystosowanie do okresów suszy i produkują więcej substancji obronnych, co skutkuje większą masą i lepszym wzrostem, nawet przy ograniczonej dostępności wody. Opieką naukową projekt objęła
Jagoda Nawrocka. Zuzanna dodatkowo otrzymała wyróżnienie od Wrocławskiego Parku Technologicznego, gdzie będzie mogłą pracować nad dalszym rozwojem projektu oraz otrzymać mentoringowe wsparcie od ekspertów.
Zwyciężczynią kategorii „Klimat i środowisko” została Wiktoria Kamińska, twórczyni „
Innowacyjny projekt bada możliwość stworzenia ekologicznego źródła światła za pomocą morskich mikroorganizmów, Pyrocystis lunula, które potrafią świecić w ciemności dzięki bioluminescencji. Naukowcy opracowali specjalne metody żywienia tych organizmów oraz regulację ich rytmu dobowego, aby zwiększyć intensywność świecenia. Wyniki pokazały, że metale takie jak cynk i aluminium mogą znacząco zwiększać jasność emitowanego światła, co stanowi interesującą perspektywę wykorzystania alg jako naturalnego źródła światła, które mogłoby zastąpić tradycyjne lampy.
Techniczne oblicze zwycięzców Explory pokazują zdobywcy nagrody w kategorii „Gospodarka i infrastruktura”. Projekt MPS to urządzenie stworzone z myślą o technikach i inżynierach, którzy muszą regularnie kontrolować działanie sprzętów elektrycznych. Ten innowacyjny miernik napięcia jest niezwykle łatwy w obsłudze, co pozwala na szybką i bezbłędną kontrolę urządzeń i czujników bez potrzeby zaawansowanej wiedzy technicznej. MPS działa na wbudowanym akumulatorze, co czyni go poręcznym i wygodnym w codziennym użyciu, usprawniając pracę i zapewniając niezawodne działanie maszyn oraz czujników. Jego autorami są Maciej i Jakub Warlochowie oraz Paweł Orlik.
Polska reprezentacja w Stanach
Dla polskich uczniów, jedyną szansą kwalifikacji na Regeneron ISEF jest sukces w Konkursie Explory. Razem z Julią Maksimowicz, do Ohio, w maju 2025 roku polecą Franciszek Łopuszański, twórca „Gate Os - Bezpieczny exokernel oparty o prewencyjną, statyczną analizę kodu” i Laura Adamkiewicz, młoda biolożka z projektem „Wpływ Białka Spike na Ludzkie Kardiomiocyty z Udziałem Statyn i Flozyn”. Według eksperckiego jury Konkursu Explory to te projekty mają potencjał globalny i mogą zauroczyć międzynarodową publiczność- zarówno naukowców, jak i konsumentów.
Deszcz nagród od partnerów Programu Explory
Explory od lat tworzy środowisko firm, organizacji i osób, które chcą wspierać młode talenty w ich naukowej drodze. W jury tegorocznej edycji Konkursu zasiedli eksperci i ekspertki m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Instytutu „Łukasiewicz” czy innowacyjnych firm. Spotkania z ekspertami są dla młodych naukowców nie tylko okazją do poddania ocenie swoich pomysłów, ale także usłyszenia informacji zwrotnych od specjalistów i zderzenia własnych założeń z możliwościami rynku. Jurorzy także zwracają uwagę na to jak inspirujące i rozwijające są rozmowy z młodymi innowatorami.
Spotkania podczas Finału Konkursu Explory zaowocowały masą nagród zarówno od jury konkursu jak i partnerów Konkursu, którymi są m.in. Partnerzy Strategiczni: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A, Naukowa Fundacja Polpharmy, miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. Nagroda Specjalna Prezydenta Gdyni, którą otrzymała Hanna Olszewska z projektem „Wpływ roztworów herbaty Oolong na bakterie płytki nazębnej” – dzięki tej nagrodzie naukowczyni będzie mogła rozwijać swoją innowację w laboratoriach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia pod okiem specjalistów, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma doceniły Julię i Aleksandrę Kobyłeckie, które w swoim projekcie monitorują stan nawodnienia osób starszych. Po raz pierwszy przyznano także Nagrodę im. dr inż. Piotra Ostrowskiego, za najlepszą innowację społeczną. Nadanie imienia upamiętnia długoletniego jurora i przyjaciela Programu, który odszedł w zeszłym roku. Laureatami nagrody są Emilia i Juliusz Szwedowie, twórcy „Pomóż! Uratuj psiaka”.
- W tym roku w Explory pojawiło się wiele projektów wspierających zrównoważony rozwój, wspierających zdrowy świat – mówi Magdalena Rzeszotalska, dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju i ESG w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma S.A. – Ważne jest zrozumienie idei naukowca i pomoc w przeprowadzeniu go do tego, żeby świetlany pomysł z laboratorium stał się rozwiązaniem, który realnie pomaga ludziom. Życzę im [młodym innowatorom], żeby nie ustawali w wysiłkach – dodaje.
„Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać fundusze europejskie?” – spotka
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką
Prawie 70 proc. strategii marketingowych wykorzystuje obecnie sztuczną inteligencję, a w przypadku kampanii influencerskich – prawie połowa – wynika z badań duńskiej firmy Influencer Marketing Hub. Technologia ta ułatwia dobór influencerów, przewidywanie trendów i analizę zaangażowania odbiorców. Marki tworzą także kontent z wykorzystaniem AI, a nawet swoich wirtualnych influencerów. Choć pozostają oni na razie ciekawostką na rynku, to budzą szereg pytań o to, co w influencer marketingu najważniejsze, czyli autentyczność i zaufanie.
Finanse
Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
Kobiety-inwestorki – częściej niż inwestujący mężczyźni – są nastawione na zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę kapitału, dlatego portfele inwestycyjne obu płci często wyraźnie się różnią – wynika z raportu „Polak inwestor 2024”. Panie wybierają zwykle produkty, które zapewniają może mniejszy zysk, ale są bezpieczniejsze. Powodem jest nie tylko ich motywacja, lecz również niska samoocena. Kobiety są znacznie mniej pewne swojej wiedzy dotyczącej inwestowania w porównaniu z mężczyznami.
Handel
Polacy rozsądni w podejściu do prezentów. Kierują się ich praktycznością i ceną
Polacy coraz częściej z wyprzedzeniem kupują prezenty świąteczne. Kierują się przy tym ich funkcjonalnością, ale przede wszystkim ceną. Wielu z nich z tego właśnie powodu wybiera do zakupów okres Black Friday i towarzyszących mu przecen. Na liście najchętniej kupowanych prezentów wysoką pozycję zajmują książki, wśród zabawek dominują za to klocki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.