Najnowocześniejsza szkoła w Polsce? Lublin pokazuje jak to się robi
Kompleks Zespołu Szkół nr 13 w Lublinie tworzą przedszkole i szkoła podstawowa. W sumie do użytku oddano aż 13 tys. mkw. powierzchni. Znajdują się tu nie tylko sale wykładowe i stołówka. Szkołę wyróżnia bardzo rozbudowana część pomieszczeń towarzyszących w tym: sala gimnastyczna z widownią na ponad 300 osób, sala fitness i siłownia, a także sala na 310 miejsc zaplanowana jako koncertowa, a jednocześnie kinowo-teatralna.
Rzeczywistość jak z filmu
Patrząc na zastosowane rozwiązania techniczne trudno uwierzyć, że to szkolna rzeczywistość, a nie scenografia do filmu. Na zakupu nowoczesnego sprzętu wydano ok. 7 mln zł. Uczniowie i nauczyciele będą więc mogli korzystać z ekranów interaktywnych, zamontowano klimatyzację i system nagłośnienia w całym budynku, a w salę koncertową, położoną na najwyższej kondygnacji, wyposażono w technologię kinową.
- W auli zarówno na suficie jak i na ścianach znalazły się akustyczne płyty Heradesign. To panele
z wełny drzewnej, które kształtują przyjazną, odpowiednią dla użytkowników akustykę. W sali koncertowej jest ona szczególnie istotna – wyjaśnia Romuald Wilk, doradca ds. projektów z firmy Knauf Ceiling Solutions.
Projektant Michał Otomański z łódzkiej pracowni architektonicznej wspólnie z władzami samorządowymi zadbali przede wszystkim o komfort uczniów i kadry pedagogicznej. Szkoła zaskakuje więc nie tylko funkcjonalnym designem i dodatkowymi pomieszczeniami do różnych aktywności, ale też brakiem nadmiernego hałasu. Ten ostatni problem rozwiązano właśnie poprzez zastosowanie akustycznych paneli. Zamontowano je przede wszystkim w klasach i na korytarzach szkolnych. W salach lekcyjnych obniżają pogłos, przez co poprawiają zrozumiałość mowy. Uczniowie, nawet ci z ostatnich ławek, mogą więc bez problemu usłyszeć i zrozumieć co mówi nauczyciel. Z kolei na korytarzu obniżają hałas, który w czasie przerw potrafi być wyjątkowo męczący dla dzieci, gdyż sięga nawet ponad 80 – 90 dB. To mniej więcej tak jakby przebywać cały czasnw zasięgu głośnej muzyki lub hałasu ulicznego.
Nadmierny hałas to jedna z największych bolączek polskich obiektów edukacyjnych. A lubelska szkoła nr 58 przygotowana jest na przyjęcie 550 uczniów, więc choćby z uwagi na jej skalę konieczne było przemyślenie akustyki, tak by pomagała w nauce, a nie męczyła dzieci.
Wyciszająca jest też kolorystyka wewnątrz szkoły. Choć na zewnętrz bryła budynku mieni się żywymi kolorami, w środku architekci postawili na stonowane barwy – biel, szarość, blady niebieski czy kolor kremowy. Jedynie w salach lekcyjnych żywym akcentem są żółte podłogi i krzesła. Ten soczysty kolor wpisuje się w najnowsze trendy wnętrzarskie, bowiem właśnie barwa żółta została okrzyknięta kolorem roku 2021.
Budynek jak kameleon
Jak wyjaśnia autor projektu, architekt Michał Otomański obiekty dedykowane dzieciom powinny być projektowane z szczególną dbałością o dobór kolorów, które odgrywają rolę, zarówno w identyfikacji architektury, jak i sposobie jej postrzegania oraz samopoczuciu użytkowników. - Interakcje kolorów są ważne w projektowaniu i nieuniknione, tak samo jak powszechność zjawisk naturalnych dla budynku: światło i cień, błękit nieba i czerń nocy. Idea elewacji opiera się o zestawienie szarego tła pokrytego zwykłym tynkiem, z którego wystają kolorowe, błyszczące, „pudełka”. Efekt taki udało się uzyskać dzięki zastosowaniu tafli kolorowego szkła na tej części elewacji co powoduje, że pierwotnie pastelowe kolory zmieniają swój kolor w zależności od pory dnia i pogody, niczym kameleon dostosowując się do otoczenia i pokazując je w swoim odbiciu – wyjaśnia koncepcję projektową architekt.
Michał Otomański podkreśla, że kolorystyka elewacji budynku nie jest przypadkowa i zarazem na tyle spójna oraz konsekwentna, że jej zasady przenikają do wnętrz budynku. - Kolory wewnątrz są dużo bardziej stonowane, przez co wpływają wyciszająco. Piękny naturalny kolor drewna sufitów akustycznych, szarość ścian i pastelowe zielono-żółte kolory dominują w pomieszczeniach do nauki i zabawy – opowiada projektant.
Budynek zlokalizowany przy ul. Berylowej 7 zasilany jest ekologiczną energią z paneli fotowoltaicznych.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.