Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od wyników matury. W ramach usługi nauczyciel przeprowadza analizę zadań maturalnych wykonanych przez ucznia. Jeżeli okaże się, że punkt został odebrany niesłusznie, wówczas maturzysta otrzyma gotowe odwołanie, które może wysłać do okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Dawid Uczy, a właściwie Dawid Otulak, wprowadził do swojej oferty analizę arkuszy maturalnych z biologii i chemii. Usługa polega na sprawdzeniu wybranych zadań wykonanych przez maturzystę i zweryfikowaniu, czy punkty zostały odebrane słusznie. Jeżeli zadanie zostało wykonane błędnie, maturzysta otrzyma stosowne wyjaśnienie. Natomiast w razie nieuzasadnionej utraty punktów nauczyciel przygotuje odwołanie, które maturzysta będzie mógł dołączyć do wniosku o weryfikację sumy punktów. Odpowiedź z analizą zostanie wysłana na adres e-mail w ciągu 36 godzin.
Jak otrzymać analizę zadań maturalnych?
W celu skorzystania z oferty platformy Dawid Uczy należy wykupić odpowiedni wariant usługi dostępny na stronie https://dawiduczy.pl/analiza-i-odwolanie-maturalne/. Na chwilę obecną dostępne są dwa: pakiet z analizą do 10 punktów i pakiet z analizą powyżej 10 punktów. Następnie należy przygotować zadania do analizy w formacie .pdf lub .jpg i wysłać je na adres poczty elektronicznej wskazanej na stronie. W tytule należy wpisać swoje imię i nazwisko, a także login użytkownika ze strony dawiduczy.pl (najpierw należy zarejestrować się na platformie). Odpowiedź na maila powinna nadejść w ciągu 36 godzin. Jeżeli punkty zostały odebrane niesłusznie, maturzysta otrzyma gotowe odwołanie, które może dołączyć do wniosku do dyrektora OKE. W razie błędnie wykonanego zadania maturzysta dowie się, co zadecydowało o odebraniu punktów przez egzaminatora.
Mam gotowe odwołanie, i co dalej?
Po otrzymaniu odwołania maturalnego w wiadomości od Dawida Otulaka należy wysłać wniosek o weryfikację sumy punktów do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej (załącznik 25b). Nie warto z tym zwlekać, ponieważ formularz należy złożyć w ciągu 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu do arkusza maturalnego. Wniosek można przesłać drogą elektroniczną, przy czym formularz należy wydrukować, wypełnić i podpisać, a następnie zeskanować i dodać jako załącznik do maila. Wniosek wraz z gotowym odwołaniem można również przesłać faksem lub dostarczyć osobiście do właściwej siedziby OKE. Odpowiedź zostanie wysłana pocztą tradycyjną lub elektroniczną w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku (czas ten może się wydłużyć).
Abiturienci mogą zajrzeć do ocenionego arkusza maturalnego
Według sprawozdania Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w 2024 roku do egzaminu maturalnego z biologii przystąpiło 41 093 uczniów (w tym 557 osób z niepełnosprawnościami). Podano również, że abiturienci dokonali 6058 wglądów do arkuszy maturalnych. Zgodnie z art. 44zzz ustawy o systemie oświaty uczniowie mają bowiem prawo wglądu do ocenionej pracy egzaminacyjnej. Tym sposobem abiturienci mogli sprawdzić swoje arkusze z zadaniami i ustalić, gdzie popełnili błąd skutkujący utratą punktów. Z prawa wglądu do pracy maturalnej można skorzystać w ciągu 6 miesięcy od ogłoszenia wyników. Wgląd trwa nie krócej niż 30 minut, przy czym abiturient może w tym czasie robić notatki i fotografować arkusz. Zdjęcia w formacie .jpg lub notatki w .pdf można następnie wysłać do analizy Dawidowi Otulakowi.
Kim jest właściciel platformy Dawid Uczy?
Dawid Otulak ukończył studia na kierunku chemia z biologią na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Nauczyciel ma za sobą 15 lat doświadczenia w przygotowywaniu młodzieży do egzaminów maturalnych. Dawid Otulak jest również autorem kursów maturalnych online z biologii i chemii, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Kursy składają się z części teoretycznej i praktycznej, przy czym dostępne są zarówno pojedyncze moduły, jak i kompleksowy kurs obejmujący całość zagadnień. Kurs można kupić za pośrednictwem strony internetowej dawiduczy.pl
Źródło informacji: Dawid Uczy

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.