Nowoczesny biznes w erze informacji: Wykorzystaj potencjał białego wywiadu
Infomedia Group Sp. z o.o.
ul. Fredry 6
30-605 Kraków
kkucia|markethub.pl| |kkucia|markethub.pl
+48 503666166
https://markethub.pl/
W erze cyfrowej informacji kluczem do sukcesu biznesowego jest posiadanie dostępu do danych najwyższej jakości. Właśnie dlatego OSINT (open-source intelligence), czyli inaczej biały wywiad, stał się nieodłącznym narzędziem w arsenale przedsiębiorstw dążących do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. OSINT to wykorzystanie ogólnodostępnych źródeł do pozyskiwania danych i informacji, a jego potencjał w biznesie jest ogromny, czasami nawet niezbędny. Warto jednak zaznaczyć, że ogólnodostępne źródła nie zawsze znajdują się poprzez popularną wyszukiwarkę, czasem trzeba wiedzieć gdzie tej informacji szukać.
Weryfikacja podmiotów i osób
Jednym z kluczowych zastosowań OSINT-u jest weryfikacja podmiotów lub osób, niezależnie od tego, czy są to potencjalni kontrahenci, klienci czy pracownicy. Dzięki OSINT-owi można sprawdzić istnienie danego podmiotu oraz to, kto ma prawo go reprezentować. Można także dokładnie zbadać status płatnika VAT czy obecność w rejestrach dłużników. To skuteczny sposób na minimalizację ryzyka związanego z podejmowaniem współpracy z innymi podmiotami. - Weryfikowałyśmy kiedyś dla naszego klienta firmę, od której chciał kupić fabrykę produkcyjną. Co wykazał nasz research? Ta firma to podmiot, który nie produkował żadnych towarów — wspomina Justyna Trzeciakowska, współwłaścicielka i trenerka kompetencji cyfrowych firmy Infobrokerska.pl
Monitorowanie bieżących trendów
Stosowanie techniki białego wywiadu umożliwia także monitorowanie informacji, co jest niezwykle istotne w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym. Możemy śledzić rynek, branżę i konkurencję, by być na bieżąco z tym, co się dzieje. Bieżące informacje rynkowe pozwalają na dogłębną analizę i lepsze planowanie nowych produktów czy usług. To nieocenione wsparcie dla procesów biznesowych, które pozwala dostosować strategię marketingową do rzeczywistych potrzeb rynku i wykorzystać pojawiające się okazje.
Bezpieczeństwo i ochrona reputacji
Warto również śledzić własną firmę czy markę, by uniknąć niepożądanych informacji dostępnych w sieci, takich jak dane pracowników czy informacje nieprzeznaczone do publicznej wiadomości.
Warto pamiętać, że w białym wywiadzie nie chodzi tylko o ilość informacji, ale przede wszystkim jakość. Ważne jest korzystanie z wiarygodnych źródeł danych i zachować krytyczne podejście. To, co gromadzimy, powinno być zweryfikowane, a w razie potrzeby, możemy skorzystać z odpowiednich narzędzi, które ułatwią ten proces.
Wykorzystaj OSINT w Twojej firmie
OSINT to narzędzie, które można wykorzystać w firmach o różnej wielkości i w różnych branżach. - Miałyśmy kiedyś taki przypadek, że udało się zablokować próbę wyłudzenia towaru przez firmę podającą się za francuską sieć supermarketów podkreśla Justyna Trzeciakowska. Pomaga zrozumieć otoczenie firmy, identyfikować trendy i tworzyć skuteczne strategie marketingowe. Jeśli chcesz poznać tajniki białego wywiadu i wykorzystać je w praktyce, zapraszamy do uczestnictwa w naszym szkoleniu OSINT W BIZNESIE. To klucz do rozszyfrowania tajemnic informacyjnego świata, dzięki któremu zyskasz przewagę nad konkurencją i podejmiesz najlepsze decyzje.
Dla naszych klientów OSINT to nie tylko narzędzie, to sposób na osiągnięcie sukcesu. Dołącz do nas i rozpocznij nową erę w zarządzaniu informacjami w Twoim biznesie.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.