Komunikaty PR

Nowy kierunek Prawo w IT na Uczelni Łazarskiego

2024-05-28  |  10:30
Biuro prasowe

W dobie coraz większej konkurencji na rynku usług prawniczych, zarówno prawnicy po studiach, jak i adwokaci i radcowie prawni świeżo po aplikacjach i zdanych egzaminach zawodowych zadają sobie pytanie, jaką specjalizację wybrać aby odnieść sukces. Prawnik, który zajmuje się wszystkimi sprawami, począwszy od spraw karnych, poprzez administracyjne, a skończywszy na rozwodowych, jest coraz rzadziej wybieranym modelem rozwoju kariery prawniczej.

Prawo reguluje zjawiska, które zaistniały. Podąża za zmianami, rzadko je wyprzedza. Prawnik z kolei musi za wszystkimi aktualizacjami przepisów nadążać i cały czas być z nimi na bieżąco.

Nieprawdopodobnie dynamiczny rozwój technologiczny, oparty na skumulowanej ogromnej ilości wiedzy, wymusza nowe regulacje. Te dotychczas obowiązujące ulegają zmianom a niektóre w ogóle przestają istnieć. Ponad dwadzieścia lat temu za specjalistę w zakresie prawa mógł uchodzić prawnik, który zajmował się tylko prawem telekomunikacyjnym. Po kilku latach obowiązywania ustawy Prawo telekomunikacyjne powstały specjalizacje prawników zajmujących się jej poszczególnymi rozdziałami, np. dostępem telekomunikacyjnym czy świadczeniem usług telekomunikacyjnych użytkownikom końcowym.  

Komunikacja elektroniczna, cyberbezpieczeństwo czy sztuczna inteligencja to obszary, które tworzą nowe regulacje określane mianem prawa nowych technologii, a co za tym idzie również nowe specjalizacje prawne, ciekawe i przyszłościowe, ale równocześnie bardzo wymagające. Z uwagi na wspomnianą bardzo dużą dynamikę rozwojową i zmienność, te dziedziny prawa nie były dostępne na studiach uniwersyteckich czy aplikacjach, a dostęp do takiej wiedzy ograniczony nawet dla osób świeżo po studiach czy aplikacjach. Dotyczy to przykładowo regulacji w zakresie sztucznej inteligencji czy prawa komunikacji elektronicznej.

Drugim nieodłącznym elementem tej dziedziny wiedzy prawniczej jest konieczność zdobycia wiedzy nie tylko ściśle prawnej, ale także o charakterze technicznym czy informatycznym. Bez zrozumienia przynajmniej podstaw technicznych funkcjonowania usług elektronicznych czy gromadzenia i zarządzania danymi, znacznie trudniej jest intepretować i stosować regulacje z tego obszaru.     

Naprzeciwko tym wymaganiom i oczekiwaniom wychodzi nowo uruchomiony, unikatowy na rynku akademickim kierunek na Uczelni Łazarskiego - Prawo  w IT. Zdecydowanie wykracza on poza zakres kierunków proponowany na standardowych studiach prawniczych. Inna jest także filozofia tych studiów, która łączy aspekty prawne z technicznymi. Prawo  w IT obejmuje bardzo kompleksowe podejście do zagadnień związanych z teleinformatyką (ICT), począwszy od podstawowych regulacji prawnych na tym rynku, poprzez cyberbezpieczeństwo i ochronę danych, a skończywszy na sztucznej inteligencji. Nie dotyczy więc jednego, wybranego aspektu funkcjonowania tego rynku, co pozwoli słuchaczom na zdobycie wszechstronnej i pogłębionej, a przede wszystkim aktualnej wiedzy. Zajęcia obejmują najnowsze regulacje i trendy w ICT, w tym także te będące jeszcze w fazie projektów w UE.

Kierunek Prawo w IT składa się z komponentu prawnego i informatycznego, który obejmuje m.in. podstawy informatyki, systemy informatyczne czy zarządzanie projektami informatycznymi (PMI, AGILE i inne).

Podczas studiów przedstawiane i analizowane są nie tylko regulacje, ale przede wszystkim praktyka ich stosowania. Wykładowcy to praktycy z określoną renomą i specjaliści na rynku w swoich dziedzinach, często z wieloletnim doświadczeniem, pracujący zarówno w dużych międzynarodowych korporacjach, jak i w kancelariach prawnych. Ukończenie kierunku Prawo w IT zapewni zdobycie kompetencji pozwalających sprostać oczekiwaniom na wymagającym rynku usług w obszarze prawa nowych technologii.

Prof. dr hab. Maciej Rogalski, Rektor Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Administracyjnego, Konstytucyjnego i Prawa Pracy

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.