Komunikaty PR

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

2024-07-05  |  08:37
Biuro prasowe

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w tym celu zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego, m.in. Metinvest, DTEK czy Mariupol Reborn.

Jak podaje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), od początku wojny w Ukrainie do końca lutego br., w wyniku rosyjskiej agresji zostało zbombardowanych lub ostrzelanych co najmniej 3,8 tys. szkół i placówek edukacyjnych, z czego 368 zostało całkowicie zniszczonych. Te liczby jednoznacznie pokazują skalę zniszczeń i dramat ukraińskiej edukacji, a priorytetem dla kraju jest przystosowanie infrastruktury szkolnej do nowoczesnych standardów, opartych m.in. na bezpieczeństwie, integracji czy efektywności energetycznej.

W celu realizacji tych założeń z ramienia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Transformacji Cyfrowej w Ukrainie powstało szczególne przedsięwzięcie odbudowy ukraińskich szkół.. Za opracowanie koncepcji architektonicznej i urbanistycznej odpowiadają ukraiński zespół BIG City LAB wraz z litewską inicjatywą architektoniczną „Rebuild the Wonderful”.

Przestrzenie edukacyjne powinny odzwierciedlać podejście nowoczesnej szkoły, kulturę i wartości, które zamierzamy w niej krzewić. Jeśli deklarujemy, że wolność jest dla nas wartością, to w szkołach musimy tę wolność dać dzieciom. Jeśli cenimy rozwój i samorealizację, musimy stworzyć w szkołach nowoczesne przestrzenie twórcze, w których uczniowie będą mogli wyrazić siebie – powiedział Oksen Lisovyi, minister edukacji i nauki w Ukrainie .

Współcześnie i nowocześnie

Powołany zespół projektowy zidentyfikował pięć najczęściej występujących typów budynków szkolnych w Ukrainie, które stanowią około 35% wszystkich szkół w wyzwolonych regionach kraju. Plan zakłada skalowanie pięciu rozwiązań architektonicznych, aby przekształcić szkoły w całym kraju. Koncepcje nowych placówek opierają się na dostępie pozbawionym wszelkich barier dla nauczycieli i uczniów, bezpiecznych schronach, przestrzeniach społecznych, nowoczesnym designie i efektywności energetycznej. Transformacja architektoniczna placówek edukacyjnych będzie odzwierciedlać wartości Nowej Ukraińskiej Szkoły.

Pilotażowe koncepcje odbudowy są opracowywane z myślą o instytucjach edukacyjnych w obwodzie charkowskim i kijowskim, a także w Zaporożu i Krzywym Rogu, gdzie wiele osób pracuje w firmach Grupy Metinvest. Dla firmy bardzo ważne jest wsparcie w odbudowie infrastruktury społecznej w tych lokalizacjach.

- Odbudowa zniszczonych szkół nie może opierać się na projektach sprzed pół wieku. Budynki muszą być obiektami nowoczesnymi, wygodnymi, przyjaznymi dla środowiska i bezpiecznymi, które przyciągną każdego studenta. Mam nadzieję, że rozwój miejskiej infrastruktury szkolnej będzie jednym z naszych znaczących wkładów w poprawę dobrobytu obywateli – powiedziała Tetiana Petruk, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Metinvest.

Wyższa edukacja – przyszłość przemysłu Ukrainy

Silna potrzeba zapewnienia edukacji na najwyższym poziomie i w komfortowych warunkach dotyczy nie tylko najmłodszych uczniów. Równie ważna jest inwestycja w kształcenie studentów – przyszłych specjalistów rozwijających potencjał Ukrainy.

W czerwcu 2020 r. Grupa Metinvest powołała do życia prywatną uczelnię górniczo-metalową – Metinvest Polytechnic –  która kształci studentów w kierunkach inżynieryjno-technicznych. Uczelnia w procesie edukacji korzysta z nowoczesnych systemów nauki i platform cyfrowych.

W czasie wojny edukacja inżynierska jest niezbędna dla ożywienia gospodarki i przemysłu Ukrainy. Kluczowymi zadaniami stojącymi dziś przed szkolnictwem wyższym jest zwiększanie liczby specjalistów i przygotowanie ich do realnych potrzeb gospodarki. Wyspecjalizowane uczelnie o kierunkach inżynieryjno-technologicznych są szczególnie ważne dla przedsiębiorstw górniczych i metalowych – dodał Oksen Lisovyi, minister edukacji i nauki w Ukrainie .

Jestem przekonany, że absolwenci Metinvest Polytechnic będą motorem odbudowy Ukrainy i ustanowienia potężnego i technologicznego przemysłu. Ukończenie studiów to pierwszy krok w kierunku nowego podejścia do edukacji inżynierskiej, nowej elity technicznej i nowej przyszłości dla kraju – powiedział Jurij Ryżenkov, dyrektor generalny w Grupie Metinvest.

Dotychczas uczelnia wydała dyplomy 143 studentom studiów magisterskich. Studia realizowane są w oparciu o następujące specjalizacje: inteligentne systemy sterowania w górnictwie i produkcji metali, procesy biznesowe i efektywność operacyjna, informatyka i inteligencja cyfrowa, audyt i doradztwo w zakresie bezpieczeństwa pracy, innowacyjne technologie czy systemy ochrony środowiska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Studenci z polskich uczelni z nagrodą regionalną w International VELUX Award
2024-07-04 | 07:00

Studenci z polskich uczelni z nagrodą regionalną w International VELUX Award

Jury międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award 2024 wybrało dziesięciu regionalnych zwycięzców spośród 468 zgłoszonych projektów z 220

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.