Komunikaty PR

Odkryj różnice w savoir-vivre i uniknij wpadki przy świątecznym stole

2023-12-21  |  15:00
Biuro prasowe

Odkryj różnice w europejskim savoir-vivre i uniknij wpadki przy świątecznym stole

Marka Preply zebrała listę różnic w zasadach savoir-vivre w Europie, które mogą mieć znaczący wpływ na tegoroczne świąteczne spotkania. W badaniu zrealizowanym na grupie 1600 osób z 27 różnych krajów europejskich, wybrano najlepiej oceniane maniery, które mogą poprawić międzynarodowe interakcje społeczne i zaprezentować szacunek dla różnorodności kulturowej.

Na tegorocznym „wigilijnym śledziku” czy przy rodzinnym stole - właściwe zasady savoir-vivre są istotną, ale niepisemną częścią naszej codzienności, które różnie interpretuje się w różnych krajach. Szczególnie podczas nauki nowego języka dobre maniery mogą poprawić interakcje z nowymi ludźmi i ułatwić wymianę doświadczeń. Celem tego badania było ustalenie, jakie opinie na temat różnych zasad savoir-vivre mają ludzie na całym kontynencie europejskim i jakie zachowania są tymi właściwymi i pożądanymi.

Znaczenie zasad savoir-vivre

Zasady savoir-vivre można traktować jako paszport, który pomoże pozostawić dobre i trwałe wrażenie. Nie chodzi tu jednak, jak często się sądzi, o status społeczny ani poziom wykształcenia, ale o to, aby być uprzejmym, zrozumiałym i szanować innych.

Savoir-vivre to drobne, uprzejme gesty, które mogą mieć duży wpływ na uczucia innych ludzi i postrzeganie Twojej osobowości. Dlatego ważne jest, aby odpowiednie zasady savoir-vivre były stosowane w miejscu pracy, w domu i ogólnie w kontaktach z innymi ludźmi.

Czy zasady savoir-vivre są wszędzie takie same?

Podczas świątecznych spotkań, gdzie tradycje i zwyczaje mają szczególne znaczenie, znajomość etykiety staje się nieoceniona. Wyniki badania pokazują, że większość krajów (24 z 27) zawsze zdejmuje buty przy wizycie w domu innej osoby, co może być ważne przy planowaniu wigilijnego spotkania. Ponadto, większość krajów uznała, że najlepiej jest pojawić się o ustalonej godzinie na świąteczne uroczystości.

Zaskakująco, Finlandia była jedynym krajem, w którym większość respondentów stwierdziła, że nigdy nie przynosi prezentu podczas odwiedzin. Ta informacja może być intersująca przy planowaniu międzynarodowych świątecznych spotkań. W innych krajach przynoszenie prezentu jest znakiem wdzięczności i szacunku dla gospodarza.

Badanie ujawniło również, że wszystkie kraje były zgodne, że należy „oczyścić talerz z całego jedzenia”, co jest formą wyrazu szacunku dla gospodarza i jego starań w przygotowaniu posiłku. To szczególnie ważne podczas świątecznych obiadów, gdzie jedzenie ma często specjalne, tradycyjne znaczenie.

A co z punktualnością? Wcześniejsze przybycie może być miłym gestem, ponieważ pokazuje, że uważasz to wydarzenie za ważne. Możesz również pomóc osobie, która cię gości, w ostatnich przygotowaniach. Jednak zwróć uwagę, aby nie przychodzić przed nią, ponieważ może jeszcze być zajęta przygotowaniami.

Przewodnik savoir-vivre po Europie

To jednak nie powód do niepokoju – ponieważ jak wiadomo, wiedza to potęga! Zajęliśmy się znaczeniem zasad savoir-vivre w różnych krajach Europy i oto, co odkryliśmy:

Najważniejsze wyniki:

  • Większość krajów (24 z 27) odpowiedziała, że zawsze zdejmują buty, kiedy odwiedza dom innej osoby.
  • Dane pokazały, że osoby w wieku od 18 do 34 lat najczęściej odpowiadali, że zawsze zdejmują buty, podczas gdy osoby w wieku od 35 do 54 lat preferowały zdejmowanie butów tylko na życzenie gospodarza.
  • Większość krajów (23 z 27) przywitałaby się dwoma pocałunkami w policzek tylko wtedy, gdy druga osoba rozpoczęła ten gest.
  • W ponad połowie badanych krajów jest zwyczaj przynoszenia prezentu, gdy jest się gościem u przyjaciela.
  • Jedna trzecia krajów wyraziła preferencję, aby przekazywanie prezentów pozostawić na specjalne okazje. Finlandia była jedynym krajem, w którym większość osób stwierdziła, że nigdy nie przynosi prezentu, gdy odwiedza przyjaciela.
  • Wszystkie kraje były zgodne, że zawsze „czyszczą talerz z jedzenia” i jest to forma wyrazu szacunku.
  • Większość krajów (23 z 27) uznała, że ​​najlepiej jest pojawić się o ustalonej godzinie, gdy się idzie na wydarzenie lub spotyka przyjaciela. W żadnym z tych krajów nie było większości popierającej spóźnianie się.
  • 35% mężczyzn stwierdziło, że wolą przyjść za wcześnie, w porównaniu do tylko 27% kobiet, które wolą punktualność.
  • 89% krajów zgodziło się, że należy zdjąć buty, kiedy się wchodzi do cudzego domu

Ekspert ds. nauki języków w Preply, Sylvia Johnson, podkreśla: „Zasady savoir-vivre różnią się w zależności od kraju, dlatego ważne jest, aby podczas międzynarodowych świątecznych spotkań być otwartym i szanować lokalne normy kulturowe. Nauka języka i kultury danego kraju może pomóc lepiej zrozumieć i przestrzegać tych zasad, co jest nieocenione w budowaniu międzynarodowych relacji.”

Przytoczone wyniki badania stanowią ciekawy wkład w zrozumienie europejskiej różnorodności kulturowej i może być przydatne dla wszystkich, którzy planują międzynarodowe świąteczne spotkania lub podróże. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badania, aby lepiej przygotować się do świątecznych tradycji w różnych częściach Europy.

Więcej informacji o badaniu można znaleźć na blogu Preply.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt
2024-07-05 | 08:37

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.