Otwarte warsztaty dla uczniów z nauk ścisłych i przyrodniczych – ruszyły zapisy
Rozpoczęła się rejestracja na bezpłatne warsztaty naukowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych na Politechnice Warszawskiej, organizowane wspólnie przez Wydział Chemiczny PW oraz Fundację Adamed. Młodzież w wieku 14-19 lat może wybrać jedne z sześciu weekendowych zajęć, poruszających zróżnicowane tematy z obszaru chemii, fizyki i biologii. Uczniowie spoza Warszawy mogą liczyć na zwrot kosztów transportu oraz – w razie konieczności – noclegu.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu SmartUP Academy, który Fundacja Adamed zainicjowała w 2015 roku. To cykl zajęć popularnonaukowych z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, przygotowywany corocznie w ścisłej współpracy z partnerem Fundacji – Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Dzięki warsztatom młodzi pasjonaci nauki mogą poznać fascynujący świat chemii, biologii i fizyki pod okiem akademickich ekspertów i praktyków pracujących na co dzień nad rozwojem innowacyjnych leków. Dla nastolatków to także szansa na udział w profesjonalnych zajęciach laboratoryjnych. Do tej pory we wszystkich edycjach projektu wzięło udział ponad 1200 osób.
Cieszymy się z wieloletniej współpracy z Politechniką Warszawską. Każde kolejne warsztaty to kilkaset młodych ludzi, którym wspólnie pomagamy podążać trudną, ale i fascynującą drogą rozwoju naukowego. Chcemy budować w nich przekonanie, że w przyszłości ich pasja do nauki może znaleźć praktyczny wymiar. Dzięki niej będą mogli prowadzić innowacyjne badania i zmieniać w ten sposób świat na lepsze –mówi Martyna Strupczewska z Fundacji Adamed, Kierownik programu ADAMED SmartUP.
Wiosenna edycja warsztatów odbędzie się według następującego harmonogramu:
- 21 marca – Elektrochemia dla każdego – z czego wynika siła reakcji redoks?
- 28 marca – Projektowanie współczesnych leków oraz biotechnologiczne strategie ich otrzymywania
- 25 kwietnia – ELISA czy Western – oto jest pytanie?
- 16 maja – Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?
- 23 maja – Mikrokosmos, czyli mali towarzysze broni lub wrogowie oraz jak ich rozpoznać
- 6 czerwca - Igła w stogu siana, czyli po okruszkach do celu – kto używał materiału wybuchowego?
We wszystkich zajęciach mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, w wieku 14-19 lat, którzy nie uczestniczyli w nich wiosną i jesienią 2019 r. Opis poszczególnych tematów oraz formularz rejestracyjny dostępne są pod adresem: https://adamedsmartup.pl/warsztaty-pw/. Na stronie znajdują się też informacje o innych działaniach prowadzonych w ramach projektu ADAMED SmartUP – w tym te dotyczące ogólnopolskiego programu stypendialnego oraz pozostałych zajęć dla uczniów.Wszyscy pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych, bez względu na wiek, mogą skorzystać z bogatej bazy materiałów popularnonaukowych.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.