Podyplomowe studia Menedżerskie - Innowacyjne zarządzanie gminą
Podyplomowe studia Menedżerskie - Innowacyjne zarządzanie gminą. Czyli jak efektywnie zarządzać i prowadzić relacje z mieszkańcami.
Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego 19 listopada miała miejsce inauguracja rocznych i dwusemestralnych „Podyplomowych Studiów Menedżerskich - innowacyjne zarządzanie gminą”. W zajęciach wzięli udział wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, sekretarze, skarbnicy, dyrektorzy kluczowych wydziałów, dyrektorzy jednostek budżetowych i członkwie zarządów spółek komunalnych oraz samorządu wojewódzkiego. Partnerem strategicznym studiów jest Bank Gospodarstwa Krajowego S.A., a partnerami merytorycznymi są m.in.: Najwyższa Izba Kontroli, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Biuro Programu „Niepodległa”.
Celem Wydziału Zarządzania wraz partnerem projektu Centrum im. Adama Smitha jest znaczące zwiększenie wiedzy i kompetencji liderów samorządu, służące poprawie sprawności i efektywności zarządzania urzędem i relacjami z mieszkańcami - odbiorcami usług publicznych; finansami, w tym dochodami, wydatkami i długiem; gospodarką komunalną oraz majątkiem.
Studia dostarczą wiedzę z zakresu praktycznego planowania i zarządzania strategicznego wraz z umiejętnością zdefiniowania i wykorzystania posiadanych oryginalnych aktywów (miękkich i twardych) oraz przenoszenia (rozpisania) zadań wynikających z celów strategicznych na poziom zarządzania operacyjnego.
Słuchacze zostaną wyposażeni w wiedzę i nabędą umiejętności z zakresu praktycznego zastosowania najnowszych metod zarządczych i komunikacyjnych (w tym zarządzania projektowego i na ścieżkach równoległych), z wykorzystaniem technologii IT oraz optymalnego wykorzystania dostępnych na rynku krajowym i UE instrumentów finansowych.
Znaczącym i unikalnym w skali kraju komponentem programu studiów będą zajęcia case study (na bazie najlepszych praktyk krajowych i zagranicznych), prowadzone przez menedżerów - praktyków zarządzania, rekrutujących się z sektora komercyjnego i publicznego.
Słuchacze otrzymają dyplom ukończenia studiów podyplomowych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Trwa jeszcze nabór, który prowadzi Centrum im. Adama Smitha.
Aplikacja odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym linkiem:
https://smith.sorga.pl/rekrutacja?r=Ankieta
Zajęcia prowadzone będą w trybie stacjonarnym, z uzupełniającą formą e-learningu,
w salach wykładowych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.
W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z naszą propozycją, uprzejmie prosimy o bezpośredni kontakt, pod telefonem: +48 534 551 451
INFORMACJA DODATKOWA O WYKŁADOWCACH, ABY DAĆ WYOBRAŻENIE O PRAKTYCZNYM WYMIARZE TYCH STUDIÓW.
Zajęcia i wykłady prowadzą m.in.:
Sławomir Najnigier, wiceminister budownictwa (1992-1993) i prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (1997-2000). Specjalizuje się w sprawach gospodarki komunalnej i samorządowych w zakresie szeroko rozumianej infrastruktury technicznej i rozwoju miast. Jako menedżer zarządzał wieloma projektami inwestycyjnymi – samorządowymi, rządowymi i prywatnymi.
dr Zdzisław Sokal, członek zarządu NBP (2007-2013), prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (2016-2019), doradca doradca do spraw gospodarczych Prezydenta RP, wykładowca na Uczelni Łazarskiego.
prof. Konrad Raczkowski, wiceminister finansów (2015-2016), wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska (2016-2020), profesor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi. Specjalizuje się w zarządzaniu w systemach gospodarczych, finansach publicznych i gospodarce nieoficjalnej oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw. Od 2012 roku jest dyrektorem Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz kierownikiem katedry Zarządzania w Gospodarce.
dr inż. arch Romuald Loegler, wykładowca na wyższych uczelniach w Polsce, członek Saksońskiej Akademii Sztuki oraz wydawca miesięcznika Architektura &Biznes, laureat wielu konkursów, w tym dla wielu prestiżowych budynków użyteczności publicznej w kraju i za granicą.
dr inż. Anna Wieczorek, doradca samorządów, członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów, ekspert Centrum im. Adama Smitha. Zajmuje się planowaniem przestrzennym oraz prowadzeniem procesów uzgodnień i uzyskiwania pozwoleń przez samorządy.
Agata Krzysztoszek,ekspert w zakresie mieszkalnictwa. Menedżera ds. relacji z instytucjami rządowymi w Pionie Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Anna Łopaciuk, ekspert w dziedzinie finansowania projektów inwestycyjnych z doświadczeniem w doradztwie gospodarczym oraz bankowości inwestycyjnej. Menedżer w Departamencie Analiz i Wsparcia Sektorowego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Robert Jerzy Kwiatkowski, wicedyrektor Departamentu Strategii w Najwyższej Izbie Kontroli i wieloletni ekspert Centrum im. Adama Smitha, wcześniej członek Zarządu Dzielnicy-Gminy Warszawa-Śródmieście (1990–1994), dyrektorem Biura Organizacyjnego Urzędu Gminy Warszawa-Centrum (1994-1999), dyrektor Urzędu Pracy miasta stołecznego Warszawy, wiceminister pracy (2005-2006), wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, szefa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (2016-2017)
Piotr Walczak, Naczelnik Wydziału Kontroli Gospodarki Finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Łodzi.Współpracownik Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, w ramach której przeprowadził kilkadziesiąt szkoleń z zakresu tematyki dotyczącej funkcjonowania samorządu terytorialnego.
Krzysztof Haładus, zastępca prezydenta Sosnowca (2014-2018), ekspert Centrum im. Adama Smitha. Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Lokalnego S.A., Przewodniczący Rady Nadzorczej Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej sp. z o.o. oraz Radca Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
inż. arch. Wojciech Jan Spyra, obywatel Kanady, do 2008 pracował na terenie USA i krajów Unii Europejskiej, w tym pracując nad rewitalizacją Berlina wschodniego, specjalizuje się w koncepcjach urbanistycznych, analizach konserwatorskich, rewitalizacjach i projektach architektonicznych.
dr hab. Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady nadzorczej ZUS(2006-2007), członek rady nadzorczej ZUS(2020-), przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha, wykładowca i profesor Uczelni Łazarskiego, adwokat oraz doradca podatkowy.
Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Wykładowca Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Andrzej Fogtt, malarz, grafik i rzeźbiarz, teoretyk sztuki, autor projektu "Wieży Jedności Europejskiej" w 1992 jako symbolu wspólnoty ludzkiej i "Bramy Świata" dla Chin w 2000. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984, Brał także udział w wystawach Polskiej Sztuki Współczesnej w Londynie (1987), w Maneżu w Moskwie (1987), w Berlinie, w Arras we Francji (2007).
Jarosław Malinow, współtwórca wprowadzenia na polski rynek papierów dłużnych certyfikatów depozytowych i bonów komercyjnych. Brał udział w organizacji pierwszej emisji obligacji zagranicznego banku w Polsce oraz pierwszej emisji hipotecznych listów zastawnych. Od 2019 roku związany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, gdzie współorganizuje finansowanie samorządów z użyciem obligacji.
Ewa Tyrka, ekonomistka,bankowiec,ekspert w zakresie współpracy z sektorem samorządowym. Od 2014 rokuzatrudniona w Banku Gospodarstwa Krajowego, obecnie na stanowisku Dyrektora Departamentu Sektora Samorządowego.
Marcin Gawlik, od 20 lat zajmujący się tematyką finansowania podmiotów sektora publicznego. Prowadził i współprowadził strukturyzację wielu transakcji, w tym dla jednostek samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych. Od 2015 roku zatrudniony Banku Gospodarstwa Krajowego, obecnie na stanowisku Dyrektora Departamentu Ryzyka Kredytowego Sektora Publicznego i Przedsiębiorstw.
Monika Andrzejewska–Koniuszaniec, zastępca dyrektora Wydziału Dysponowania Mieniem w Urzędzie Miasta Łodzi, zajmuje się nadzorem oraz ewidencjonowaniem zasobu nieruchomości gminy, procesami komunalizacji gruntów Skarbu Państwa. Kierownik zespołu projektowego prowadzącego modernizację systemu informatycznego wspomagającego gospodarowanie mieniem Miasta Łodzi.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.