Program SPYNKA doceniony przez Sesame Worshop
Estoria PR
Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
Fundacja Rozwoju Dzieci została doceniona przez zespół ds. wczesnego rozwoju dzieci (ECD – Early Childhood Development) w Sesame Workshop, organizacji non-profit stojącej za słynną Ulicą Sezamkową. Wśród 30 organizacji w skali świata, docenionych za najbardziej holistyczne podejście do wspierania rozwoju najmłodszych dzieci i ich opiekunów, znajdujących się w sytuacji kryzysów humanitarnych, Fundacja Rozwoju Dzieci jest jedyną organizacją pozarządową z Polski.
Autorzy raportu skoncentrowali się na opisie wybranych programów wsparcia wczesnego rozwoju dziecka (ECD), wdrażanych w kontekście kryzysów humanitarnych w różnych częściach świata z perspektywy potrzeb edukacyjnych i psychologicznych. Program SPYNKA prowadzony przez Fundację Rozwoju Dzieci został opisany w kategorii „Zapewnienie dzieciom wsparcia psychospołecznego".
Fundacja Rozwoju Dzieci od kwietnia 2022 roku realizuje program SPYNKA na rzecz wczesnego rozwoju dzieci dla rodzin uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jako pierwsze powstało centrum typu drop-in na warszawskim Stadionie Narodowym, który w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny stał się punktem rejestracji i czasowego pobytu uchodźców z Ukrainy. Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku w wybranych miastach na terenie całej Polski otwarte zostały punkty całodziennej opieki dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Dziś w ponad 70 placówkach w całej Polsce maluchy znajdują bezpieczne miejsce do nauki i zabawy. Wsparcie psychologiczne oferowane jest nie tylko dzieciom, ale także matkom i ukraińskim nauczycielom-uchodźcom, którzy po zakończeniu szkoleń kwalifikacyjnych znalazły zatrudnienie w Spynkach. Fundacja Rozwoju Dzieci jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Step by Step (ISSA), sieci ECD dla Europy i Azji Środkowej więc programy szkoleniowe i rozwojowe, które prowadzi wynikają z praktycznych doświadczeń eksperckich i przyczyniają się do budowania zasobów, z których czerpią inne organizacje.
Raport amerykańskich ekspertów Sesame Workshop przypomina i podkreśla znaczenie wczesnego dzieciństwa w rozwoju dziecka, zwracając szczególną uwagę na potrzeby dzieci doświadczonych przez współczesne kryzysy humanitarne, jak wojna, ubóstwo wynikające z klęsk żywiołowych czy brak dostępu do edukacji. Wielosektorowe wsparcie ECD dla małych dzieci i ich opiekunów może zapewnić znaczące poznawcze, zdrowotne, edukacyjne i korzyści ekonomiczne, bezcenne w długoterminowym horyzoncie czasowym.
„Naszą misją przy tworzeniu Spynek jest przywracanie dzieciom szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Zapewniamy im przestrzeń do rozwoju przez zabawę i edukację. Szkolimy ukraińskie kobiety do pracy w charakterze opiekunek i edukatorek, zapewniamy im także wsparcie psychologiczne. Wierzymy, że fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci, którym to my dorośli, stwarzamy warunki do stabilnego rozwoju pomimo przeciwności losu.” – podkreśla Monika Rościszewska-Woźniak, prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.