Program SPYNKA doceniony przez Sesame Worshop
Estoria PR
Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
Fundacja Rozwoju Dzieci została doceniona przez zespół ds. wczesnego rozwoju dzieci (ECD – Early Childhood Development) w Sesame Workshop, organizacji non-profit stojącej za słynną Ulicą Sezamkową. Wśród 30 organizacji w skali świata, docenionych za najbardziej holistyczne podejście do wspierania rozwoju najmłodszych dzieci i ich opiekunów, znajdujących się w sytuacji kryzysów humanitarnych, Fundacja Rozwoju Dzieci jest jedyną organizacją pozarządową z Polski.
Autorzy raportu skoncentrowali się na opisie wybranych programów wsparcia wczesnego rozwoju dziecka (ECD), wdrażanych w kontekście kryzysów humanitarnych w różnych częściach świata z perspektywy potrzeb edukacyjnych i psychologicznych. Program SPYNKA prowadzony przez Fundację Rozwoju Dzieci został opisany w kategorii „Zapewnienie dzieciom wsparcia psychospołecznego".
Fundacja Rozwoju Dzieci od kwietnia 2022 roku realizuje program SPYNKA na rzecz wczesnego rozwoju dzieci dla rodzin uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jako pierwsze powstało centrum typu drop-in na warszawskim Stadionie Narodowym, który w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny stał się punktem rejestracji i czasowego pobytu uchodźców z Ukrainy. Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku w wybranych miastach na terenie całej Polski otwarte zostały punkty całodziennej opieki dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Dziś w ponad 70 placówkach w całej Polsce maluchy znajdują bezpieczne miejsce do nauki i zabawy. Wsparcie psychologiczne oferowane jest nie tylko dzieciom, ale także matkom i ukraińskim nauczycielom-uchodźcom, którzy po zakończeniu szkoleń kwalifikacyjnych znalazły zatrudnienie w Spynkach. Fundacja Rozwoju Dzieci jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Step by Step (ISSA), sieci ECD dla Europy i Azji Środkowej więc programy szkoleniowe i rozwojowe, które prowadzi wynikają z praktycznych doświadczeń eksperckich i przyczyniają się do budowania zasobów, z których czerpią inne organizacje.
Raport amerykańskich ekspertów Sesame Workshop przypomina i podkreśla znaczenie wczesnego dzieciństwa w rozwoju dziecka, zwracając szczególną uwagę na potrzeby dzieci doświadczonych przez współczesne kryzysy humanitarne, jak wojna, ubóstwo wynikające z klęsk żywiołowych czy brak dostępu do edukacji. Wielosektorowe wsparcie ECD dla małych dzieci i ich opiekunów może zapewnić znaczące poznawcze, zdrowotne, edukacyjne i korzyści ekonomiczne, bezcenne w długoterminowym horyzoncie czasowym.
„Naszą misją przy tworzeniu Spynek jest przywracanie dzieciom szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Zapewniamy im przestrzeń do rozwoju przez zabawę i edukację. Szkolimy ukraińskie kobiety do pracy w charakterze opiekunek i edukatorek, zapewniamy im także wsparcie psychologiczne. Wierzymy, że fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci, którym to my dorośli, stwarzamy warunki do stabilnego rozwoju pomimo przeciwności losu.” – podkreśla Monika Rościszewska-Woźniak, prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.