Komunikaty PR

"Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś" - nowa inicjatywa edukacyjna dla ucznió

2024-02-27  |  01:00
Kontakt
ANETA SZERSZENIEWSKA
38 PR CONTENT COMMUNICATION

MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl

Na rynku publikacji skierowanej do uczniów szkół podstawowych pojawiła się wyjątkowa pozycja "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś", która została wydana z inicjatywy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ta seria sześciu książek to wyjątkowe narzędzie edukacyjne, które nauczycielom zapewni ciekawe pomysły na prowadzenie lekcji, a dzieci przeniesie w fascynujący świat życia dawnej wsi – od połowy XIX wieku do lat 50. XX wieku.

 

Przewodnikami po etnograficznej mapie Polski jest tytułowa Etnoekipa – niezwykli bohaterowie: Bazyl, Bebok, Chmurnica i Buczka, którzy prowadzą dzieci przez poszczególne aspekty życia wiejskiego, od domowego ogniska po tradycje, zawody, specyficzne pożywienie i sposoby świętowania. W ich towarzystwie młodzi czytelnicy odbędą wyjątkową podróż w czasie: obejrzą wieś z lotu ptaka, przymierzą stroje, nauczą się zapomnianych słów czy skosztują regionalnych potraw.

 

„Jesteśmy przekonani, że wspólne odkrywanie tajemnic dawnej wsi w towarzystwieEtnoekipy rozpali w uczniach fascynację historią regionu, w którym mieszkają, a także dawnymi tradycjami, które powoli zanikają. Nadrzędnym celem publikacji jest wzbudzenie zainteresowania wsią, jej tradycją, kulturą, czy rytmem życia mieszkańców.- podkreśla Katarzyna Saks, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - Pragniemy ocalić od zapomnienia dziedzictwo naszych przodków i sprawić, aby poznały i pokochały je wszystkie dzieci. Dzięki naszej serii chcemy zachęcić nauczycieli i dyrektorów do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji regionalnej w szkołach podstawowych. Odgrywa ona w końcu kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości lokalnej oraz chroni unikalne aspekty kultury i historii.”

 

Edukacja regionalna jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej

 

Celem edukacji regionalnej jest przekazywanie wiedzy na temat różnorodności kulturowej, tradycji, zwyczajów i historii społeczności lokalnych. Skupia się na poznawaniu i zrozumieniu własnej kultury ludowej, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. W kontekście szkół podstawowych, edukacja regionalna wprowadza uczniów w świat lokalnych tradycji, gwary, dziedzictwa kulturowego oraz historii miejsc, w których mieszkają. Działa jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej, kształtowania tożsamości oraz zachęcania do poszanowania różnic i dziedzictwa wspólnotowego.

 

Wszystkie te cele doskonale spełniają "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś". Ta sześciotomowa seria książek powstała przy współpracy z etnografami i metodykami, a ich autorkami – zarazem autorkami koncepcji serii – są wybitne specjalistki w dziedzinie etnologii i folklorystyki: prof. Anna Weronika Brzezińska, prof. Katarzyna Smyk, dr Katarzyna Ceklarz, dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Katarzyna Waszczyńska. Szatę graficzną książek, pełną ilustracji inspirowanych autentycznym wiejskim krajobrazem, przygotowała utalentowana Ewelina Garbula.

 

Każdy z sześciu tomów serii poświęcony jest innemu obszarowi tematycznemu: tom pierwszy omawia zagadnienia z związane z tradycyjną zabudową terenów wiejskich; z tomem drugim czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca na wsi w różnych porach roku; tom trzeci opowiada o dawnych zawodach i wykorzystywanych narzędziach; tom czwarty zabiera w modową podróż do świata tradycyjnych ubiorów. Z kolei piąta serii opowiada o kulinarnych przysmakach, zaś część szósta  odkrywa tajemnice świąt i obrzędami dorocznych różnych zakątków Polski.

 

 „Pogłębianie zrozumienia tradycji regionu oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego są kluczowymi aspektami, które wyróżniają tę edukacyjną inicjatywę. Seria nie tylko dostarcza ogólnej wiedzy o kulturze ludowej Polski, ale również skupia się na perspektywie regionalnej i lokalnej, umożliwiając uczniom lepsze zrozumienie specyfiki etnograficznej swojej okolicy. Poprzez wzbudzanie ciekawości i interaktywne formy przekazu, Etnoekipa inspiruje dzieci do aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu uroku dawnej i współczesnej wsi oraz stanowi doskonały przykład, jak zintegrować wiedzę o lokalnym dziedzictwie kultury tradycyjnej  z edukacją szkolną, tworząc inspirujące i wartościowe narzędzie edukacyjne.” – powiedziała Katarzyna Smyk, folklorystka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i współautorka koncepcji i serii książek "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś"    

W najbliższych tygodniach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosi nauczycieli zainteresowanych serią na bezpłatne szkolenia, które dotyczyć będą efektywnych metod pracy z książkami oraz edukacji etnograficznej w szkołach.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 PR CONTENT COMMUNICATION
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.