"Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś" - nowa inicjatywa edukacyjna dla ucznió
38 PR CONTENT COMMUNICATION
MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl
Na rynku publikacji skierowanej do uczniów szkół podstawowych pojawiła się wyjątkowa pozycja "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś", która została wydana z inicjatywy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ta seria sześciu książek to wyjątkowe narzędzie edukacyjne, które nauczycielom zapewni ciekawe pomysły na prowadzenie lekcji, a dzieci przeniesie w fascynujący świat życia dawnej wsi – od połowy XIX wieku do lat 50. XX wieku.
Przewodnikami po etnograficznej mapie Polski jest tytułowa Etnoekipa – niezwykli bohaterowie: Bazyl, Bebok, Chmurnica i Buczka, którzy prowadzą dzieci przez poszczególne aspekty życia wiejskiego, od domowego ogniska po tradycje, zawody, specyficzne pożywienie i sposoby świętowania. W ich towarzystwie młodzi czytelnicy odbędą wyjątkową podróż w czasie: obejrzą wieś z lotu ptaka, przymierzą stroje, nauczą się zapomnianych słów czy skosztują regionalnych potraw.
„Jesteśmy przekonani, że wspólne odkrywanie tajemnic dawnej wsi w towarzystwieEtnoekipy rozpali w uczniach fascynację historią regionu, w którym mieszkają, a także dawnymi tradycjami, które powoli zanikają. Nadrzędnym celem publikacji jest wzbudzenie zainteresowania wsią, jej tradycją, kulturą, czy rytmem życia mieszkańców.- podkreśla Katarzyna Saks, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - Pragniemy ocalić od zapomnienia dziedzictwo naszych przodków i sprawić, aby poznały i pokochały je wszystkie dzieci. Dzięki naszej serii chcemy zachęcić nauczycieli i dyrektorów do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji regionalnej w szkołach podstawowych. Odgrywa ona w końcu kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości lokalnej oraz chroni unikalne aspekty kultury i historii.”
Edukacja regionalna jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej
Celem edukacji regionalnej jest przekazywanie wiedzy na temat różnorodności kulturowej, tradycji, zwyczajów i historii społeczności lokalnych. Skupia się na poznawaniu i zrozumieniu własnej kultury ludowej, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. W kontekście szkół podstawowych, edukacja regionalna wprowadza uczniów w świat lokalnych tradycji, gwary, dziedzictwa kulturowego oraz historii miejsc, w których mieszkają. Działa jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej, kształtowania tożsamości oraz zachęcania do poszanowania różnic i dziedzictwa wspólnotowego.
Wszystkie te cele doskonale spełniają "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś". Ta sześciotomowa seria książek powstała przy współpracy z etnografami i metodykami, a ich autorkami – zarazem autorkami koncepcji serii – są wybitne specjalistki w dziedzinie etnologii i folklorystyki: prof. Anna Weronika Brzezińska, prof. Katarzyna Smyk, dr Katarzyna Ceklarz, dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Katarzyna Waszczyńska. Szatę graficzną książek, pełną ilustracji inspirowanych autentycznym wiejskim krajobrazem, przygotowała utalentowana Ewelina Garbula.
Każdy z sześciu tomów serii poświęcony jest innemu obszarowi tematycznemu: tom pierwszy omawia zagadnienia z związane z tradycyjną zabudową terenów wiejskich; z tomem drugim czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca na wsi w różnych porach roku; tom trzeci opowiada o dawnych zawodach i wykorzystywanych narzędziach; tom czwarty zabiera w modową podróż do świata tradycyjnych ubiorów. Z kolei piąta serii opowiada o kulinarnych przysmakach, zaś część szósta odkrywa tajemnice świąt i obrzędami dorocznych różnych zakątków Polski.
„Pogłębianie zrozumienia tradycji regionu oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego są kluczowymi aspektami, które wyróżniają tę edukacyjną inicjatywę. Seria nie tylko dostarcza ogólnej wiedzy o kulturze ludowej Polski, ale również skupia się na perspektywie regionalnej i lokalnej, umożliwiając uczniom lepsze zrozumienie specyfiki etnograficznej swojej okolicy. Poprzez wzbudzanie ciekawości i interaktywne formy przekazu, Etnoekipa inspiruje dzieci do aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu uroku dawnej i współczesnej wsi oraz stanowi doskonały przykład, jak zintegrować wiedzę o lokalnym dziedzictwie kultury tradycyjnej z edukacją szkolną, tworząc inspirujące i wartościowe narzędzie edukacyjne.” – powiedziała Katarzyna Smyk, folklorystka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i współautorka koncepcji i serii książek "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś"
W najbliższych tygodniach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosi nauczycieli zainteresowanych serią na bezpłatne szkolenia, które dotyczyć będą efektywnych metod pracy z książkami oraz edukacji etnograficznej w szkołach.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.