Komunikaty PR

"Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś" - nowa inicjatywa edukacyjna dla ucznió

2024-02-27  |  01:00
Kontakt
ANETA SZERSZENIEWSKA
38 PR CONTENT COMMUNICATION

MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl

Na rynku publikacji skierowanej do uczniów szkół podstawowych pojawiła się wyjątkowa pozycja "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś", która została wydana z inicjatywy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ta seria sześciu książek to wyjątkowe narzędzie edukacyjne, które nauczycielom zapewni ciekawe pomysły na prowadzenie lekcji, a dzieci przeniesie w fascynujący świat życia dawnej wsi – od połowy XIX wieku do lat 50. XX wieku.

 

Przewodnikami po etnograficznej mapie Polski jest tytułowa Etnoekipa – niezwykli bohaterowie: Bazyl, Bebok, Chmurnica i Buczka, którzy prowadzą dzieci przez poszczególne aspekty życia wiejskiego, od domowego ogniska po tradycje, zawody, specyficzne pożywienie i sposoby świętowania. W ich towarzystwie młodzi czytelnicy odbędą wyjątkową podróż w czasie: obejrzą wieś z lotu ptaka, przymierzą stroje, nauczą się zapomnianych słów czy skosztują regionalnych potraw.

 

„Jesteśmy przekonani, że wspólne odkrywanie tajemnic dawnej wsi w towarzystwieEtnoekipy rozpali w uczniach fascynację historią regionu, w którym mieszkają, a także dawnymi tradycjami, które powoli zanikają. Nadrzędnym celem publikacji jest wzbudzenie zainteresowania wsią, jej tradycją, kulturą, czy rytmem życia mieszkańców.- podkreśla Katarzyna Saks, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - Pragniemy ocalić od zapomnienia dziedzictwo naszych przodków i sprawić, aby poznały i pokochały je wszystkie dzieci. Dzięki naszej serii chcemy zachęcić nauczycieli i dyrektorów do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji regionalnej w szkołach podstawowych. Odgrywa ona w końcu kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości lokalnej oraz chroni unikalne aspekty kultury i historii.”

 

Edukacja regionalna jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej

 

Celem edukacji regionalnej jest przekazywanie wiedzy na temat różnorodności kulturowej, tradycji, zwyczajów i historii społeczności lokalnych. Skupia się na poznawaniu i zrozumieniu własnej kultury ludowej, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. W kontekście szkół podstawowych, edukacja regionalna wprowadza uczniów w świat lokalnych tradycji, gwary, dziedzictwa kulturowego oraz historii miejsc, w których mieszkają. Działa jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej, kształtowania tożsamości oraz zachęcania do poszanowania różnic i dziedzictwa wspólnotowego.

 

Wszystkie te cele doskonale spełniają "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś". Ta sześciotomowa seria książek powstała przy współpracy z etnografami i metodykami, a ich autorkami – zarazem autorkami koncepcji serii – są wybitne specjalistki w dziedzinie etnologii i folklorystyki: prof. Anna Weronika Brzezińska, prof. Katarzyna Smyk, dr Katarzyna Ceklarz, dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Katarzyna Waszczyńska. Szatę graficzną książek, pełną ilustracji inspirowanych autentycznym wiejskim krajobrazem, przygotowała utalentowana Ewelina Garbula.

 

Każdy z sześciu tomów serii poświęcony jest innemu obszarowi tematycznemu: tom pierwszy omawia zagadnienia z związane z tradycyjną zabudową terenów wiejskich; z tomem drugim czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca na wsi w różnych porach roku; tom trzeci opowiada o dawnych zawodach i wykorzystywanych narzędziach; tom czwarty zabiera w modową podróż do świata tradycyjnych ubiorów. Z kolei piąta serii opowiada o kulinarnych przysmakach, zaś część szósta  odkrywa tajemnice świąt i obrzędami dorocznych różnych zakątków Polski.

 

 „Pogłębianie zrozumienia tradycji regionu oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego są kluczowymi aspektami, które wyróżniają tę edukacyjną inicjatywę. Seria nie tylko dostarcza ogólnej wiedzy o kulturze ludowej Polski, ale również skupia się na perspektywie regionalnej i lokalnej, umożliwiając uczniom lepsze zrozumienie specyfiki etnograficznej swojej okolicy. Poprzez wzbudzanie ciekawości i interaktywne formy przekazu, Etnoekipa inspiruje dzieci do aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu uroku dawnej i współczesnej wsi oraz stanowi doskonały przykład, jak zintegrować wiedzę o lokalnym dziedzictwie kultury tradycyjnej  z edukacją szkolną, tworząc inspirujące i wartościowe narzędzie edukacyjne.” – powiedziała Katarzyna Smyk, folklorystka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i współautorka koncepcji i serii książek "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś"    

W najbliższych tygodniach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosi nauczycieli zainteresowanych serią na bezpłatne szkolenia, które dotyczyć będą efektywnych metod pracy z książkami oraz edukacji etnograficznej w szkołach.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 PR CONTENT COMMUNICATION
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy! Biuro prasowe
2024-09-26 | 18:00

Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!

Nowe badanie Play Well Grupy LEGO na Polskę dowodzi, że jedna na pięć rodzin (17%) nigdy nie bawi się razem[1], mimo że aż 83% rodziców rozumie, jak ważna jest zabawa dla rodzinnego
Edukacja Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej
2024-09-26 | 12:50

Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej

Jaki jest klucz do sukcesu? Polska ponownie udowodniła, że w świecie ekonomii jest siłą nie do zlekceważenia! Nasi utalentowani młodzi adepci ekonomii zdominowali Międzynarodową
Edukacja Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online
2024-09-25 | 08:00

Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online

Chiny są jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie, a ich wpływ na gospodarkę globalną stale rośnie. Znajomość języka chińskiego może otworzyć drzwi do wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Światowy system żywnościowy może się załamać w ciągu kilkudziesięciu lat. Potrzebne są innowacje i bardziej zrównoważone metody produkcji

Ukryte koszty związane z negatywnym wpływem światowego systemu żywnościowego na środowisko i zdrowie publiczne wynoszą ok. 15 mld dol. rocznie – pokazał niedawny raport Food System Economic Commission (FSEC). Naukowcy wskazują w nim, że obecne modele produkcji i dystrybucji żywności przyczyniają się m.in. do zmian klimatu, utraty bioróżnorodności, nierówności społecznych i częstszego występowania chorób cywilizacyjnych. Przewiduje się, że wskutek wzrostu populacji te modele załamią się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Według ONZ do 2050 roku liczba mieszkańców Ziemi sięgnie już ok. 10 mld, a prognozy World Resources Institute wskazują, że to pociągnie za sobą aż 56-proc. lukę w produkcji żywności. Żeby wyżywić planetę – a przy tym ograniczyć wpływ na klimat – konieczne będzie przejście na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe i innowacyjne metody wytwarzania pożywienia.

Telekomunikacja

Miasta stawiają na cyfryzację i inteligentne rozwiązania. To zwiększa ich atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów

Smart city to dziś nie tylko implementowanie w miastach nowoczesnych technologii, ale też dostosowywanie systemów do potrzeb mieszkańców. W inteligentnych miastach życie ma być wygodniejsze, tańsze i bardziej zielone. Ten trend widać również w polskich miastach, które stawiają na smart rozwiązania do zarządzania m.in. infrastrukturą komunikacyjną, wodociągową czy oświetleniową. O korzyściach płynących z takich inwestycji eksperci rozmawiali podczas Kongresu Zdrowe Miasta.

DlaWas.info

Transport

Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki

Naukowcy z Australii sprawdzili, w jakim stopniu turystyka wpływa na naszą kondycję oraz jaki ma wpływ na ciało i psychikę. Wykorzystali do tego teorię stosowaną do tej pory w fizyce. Wnioski nie są jednoznaczne. Podróżowanie sprzyja poprawie zdrowia, pozytywnie oddziałując na najważniejsze układy w organizmie, i opóźnia proces starzenia, ale wyjazdy mogą mieć też negatywne konsekwencje, w postaci np. większego narażenia na choroby zakaźne, wypadki czy przemoc.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.