Rekordowa edycja Programu Szkolnych Festiwali Explory
Zakończył się nabór do Programu Szkolnych Festiwali Explory. To była rekordowa edycja. Fundacja Zaawansowanych Technologii- organizator programu, dziękuje za wszystkie zgłoszenia i podkreśla, że po raz pierwszy udało się ich zgłosić az tyle. W ramach programu, sprawdzona metodologia pracy i wartości Explory zawitają do aż 28 szkół z 11 województw. Festiwale Explory w szkołach to nie tylko szansa na zainspirowanie i zaciekawienie nauką całej społeczności szkolnej, ale także pierwszy etap Konkursu Explory.
Podczas Konkursu uczniowie prezentują swoje prace badawcze i wynalazki a w części festiwalowej odbywają się wykłady i warsztaty naukowe. Najlepsze projekty szkolnych talentów przechodzą do regionalnego etapu Konkursu Explory. W ramach współpracy pokazujemy szkołom jak zorganizować wydarzenie i udzielamy kompleksowego wsparcia na każdym etapie jego realizacji.
W tegorocznej edycji, szczególne miejsce zajmuje partnerstwo z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i idea 3W. Partner nie tylko wspiera inicjatywę finansowo, ale także wspiera merytorycznie powstawanie nowych projektów: -Idea 3W dotyczy wody, wodoru i węgla to ważne zasoby na naszej planecie, od tego jak będziemy je wykorzystywali zależy przyszłość kolejnych pokoleń. Woda zajmuje ponad 71% powierzchni ziemi, wodór to paliwo przyszłości. Dzieki nowoczesnym technologiom mamy możliwość produkować wodów z odnawialnych źródeł. Węgiel nazywany jest materiałem przyszłości - naukowcy mają możliwość produkować materiały inżynieryjne, które są trwalsze i bardziej wytrzymałe. - tłumaczy Anna Węgrzynowicz, Specjalistka promocji Banku Gospodarstwa Krajowego oraz idei 3W - Tworzymy społeczność 3W. Łączymy ludzi, których łączą wiedza, umiejętność i talent, by zmieniać świat i tworzyć lepsze jutro. My wspieramy te projekty, które dotyczą wody, wodoru i węgla. Chcemy te projekty nagrodzić i wspierać.
W ramach tej współpracy eksperci idei 3W odwiedzą szkoły, będą zachęcać młodzież do podejmowania wyzwań związanych z tą tematyką oraz edukować o ekologicznej przyszłości planety.
Do tegorocznej edycji weszło 28 szkół. Są to: Zespół Szkól nr 6 im Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Miliczu, XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej z Wrocławiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Liceum Ogólnokształcące w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Milanówku, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, Szkoła Podstawowa nr 18 im Ignacego Krasickiego w Sosnowcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie, Szkoła podstawowa nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu, Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, XVI liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego, Szkoła Podstawowa EKOLA w Wrocławiu, Niepubliczne Liceum im. dr Wandy Błeńskiej w Kowalach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
Szczegóły przebiegu programu oraz wskazówki o przeprowadzeniu społeczności szkolnej przez cały proces przygotowania szkolnego wydarzenia dostępne pod linkiem https://www.explory.pl/informacje-o-programie,229
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.