Komunikaty PR

Rekordowy sposób na edukację o elektrośmieciach

2024-10-29  |  11:00
Biuro prasowe

W Centrum Elektroekologii w Warszawie odbył się w weekend niezwykły Hackathon, w ramach którego młodzi ludzie mieli szansę zaprezentować swoje pomysły na zwiększenie liczby oddawanych elektrośmieci wśród swoich rówieśników. Zwycięski zespół z Technikum TEB Edukacja w Tychach otrzymał nagrody w postaci urządzeń firmy Samsung oraz przepustkę do półfinału IV edycji programu edukacyjnego Solve for Tomorrow.

Elektroodpady wciąż stanowią duże zagrożenie dla naszej planety. Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w 2022 roku wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. Aby pomóc rozwiązać ten globalny problem, warto wspierać młodych ludzi, otwartych na kwestie dotyczące ochrony środowiska oraz chętnych do wprowadzania dobrych nawyków w swoich domach. Jedną z inicjatyw, która może ich do tego zachęcić, jest ElektroEkologiczny Hackathon. To wydarzenie, podczas którego, młodzi ludzie mieli szansę zaprezentować swoje innowacyjne kampanie na rzecz ochrony środowiska.

Do Hackathonu mogły zgłaszać się zespoły złożone z uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W pierwszym etapie zadaniem było przygotowanie pomysłu na kampanię społeczną, która pomoże zwiększyć liczbę oddawanych elektrośmieci wśród młodzieży i poszerzy ich świadomość na temat problemu elektrośmieci. Następnie spośród blisko 40 zgłoszonych drużyn wybrano 5 zespołów, które wykazały się najbardziej innowacyjnym podejściem. Do finałowego etapu zostały zaproszone drużyny z: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku, Technikum TEB Edukacja w Tychach, IV Liceum Ogólnokształcące im. Dr Jadwigi Młodowskiej z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie oraz Zespołu Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Hackathon odbył się 12 października b.r. w Centrum Elektroekologii w Warszawie. Uczniowie przez cały dzień pod okiem ekspertów dopracowywali swoje pomysły aby zaprezentować je przed jury.

– Zaangażowanie w tematy proekologiczne stale rośnie. Takimi działaniami jak ElektroEkologiczny Hackathon otwieramy ich oczy na tematy związane ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – zauważyła Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko. – Dla nas jako ElektroEko, każde takie spotkanie otwiera oczy na nowe możliwości, nowe podejście do tematu, którym zajmujemy się od blisko 20 lat. 

Decyzją jurorów główną nagrodę zdobył zespół z Technikum TEB Edukacja za pomysł na kampanię skupioną wokół pobicia Rekordu Guinessa w ułożeniu najdłuższej linii złożonej z elektroodpadów przyniesionych przez mieszkańców Tychów i okolic.

W nagrodę zarówno uczniowie, jak i ich opiekun otrzymali smartwatche GALAXY Watch7. Ponadto zespół został zaproszony do półfinału IV edycji programu Solve for Tomorrow, w ramach którego będzie mógł pracować nad udoskonaleniem swojego projektu i tym samym kontynuować swoją ekologiczną misję. Uczniowie będą mogli wziąć udział także w warsztatach z wystąpień publicznych.

– Jak zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywnych pomysłów, zaprezentowanych przez młodych ludzi. Te projekty mogą stać się inspiracją nie tylko dla ich rówieśników, ale też całych społeczności lokalnych, co pozwoli zwiększyć świadomość na temat elektrośmieci. Cieszę się, że już niedługo zwycięski zespół będzie mógł kontynuować swoją ekomisję w ramach programu Solve for Tomorrow – powiedziała Magdalena Olborska, ESG  Manager w Samsung Electronics Polska.

II miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku z pomysłem na promocję zbiórki elektrośmieci poprzez aplikację mobilną Eco-Pets. Aplikacja angażuje użytkowników oferując im opiekę nad wirtualnym elektro-stworzeniem, którego kondycja zależy od ich postępów działań wokół elektrośmieci. III miejsce przyznano Zespołowi Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie za aplikację zachęcającą młodzież do elektrozbiórki w zamian za przyznawane punkty, które z kolei można wymienić na nagrody w formie biletów do kina czy zniżek na zakupy lub do restauracji.

Partnerami Hackathonu byli: ElektroEko, Samsung, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, UNEP/GRID-Warszawa, CIC Warsaw oraz portal Kampaniespoleczne.pl.

Centrum ElektroEkologii to pierwsze tego typu miejsce w Europie, którego celem jest edukacja młodzieży na temat właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Centrum powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, partnerem strategicznym jest firma Samsung, a partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.