Ruszyła IX edycja „Go4Poland – Wybierz Polskę!” Fundacji GPW
Trwa rekrutacja do IX edycji programu „Go4Poland – Wybierz Polskę!” realizowanego przez Fundację GPW. Celem projektu jest wsparcie polskich studentów i absolwentów zagranicznych szkół wyższych w rozwinięciu kariery zawodowej w Polsce [1]. Udział w projekcie poleca aż 78% uczestników programu z lat ubiegłych. Dlaczego? To doświadczenie, które pozwala zyskać cenne kontakty i praktyczne kompetencje potrzebne przy wejściu na rynek pracy, trudne do zdobycia w innych warunkach. Pomaga podjąć jedną z ważniejszych decyzji, przed którymi stoją moi ludzie: jak ma wyglądać ich dalsza kariera zawodowa. Tego zdania jest przeszło 6 na 10 ankietowanych badania przeprowadzonego przez Fundację GPW, czyli uczestników „Go4Poland” [2].
„Go4Poland” – duże wsparcie i cenne doświadczenie
Zostać za granicą czy wracać do Polski? Część polskich studentów uczących się poza naszym krajem, jeszcze ma przed sobą podjęcie tej decyzji. Inni są zdecydowani, by rozpocząć pracę zawodową w Polsce, tylko potrzebują wsparcia, by zacząć. „Go4Poland” pomaga jednym i drugim i zdecydowanie spełnia swoje zadanie, bo blisko 63% uczestników projektu z lat ubiegłych przyznaje, że udział w programie pomógł im w podjęciu decyzji nt. dalszej kariery zawodowej. – „Skorzystałem z Letniej Szkoły, dzięki spotkaniom lepiej zrozumiałem, co chciałbym robić po studiach oraz, jaki kierunek będzie dla mnie odpowiedni” – tak komentuje udział w projekcie jeden z uczestników.
– Co bardzo cieszy, blisko 8 na 10 (78%) ankietowanych poleciłoby udział w „Go4Poland” innym studentom. Dla nas to bardzo ważny wniosek, dowód na to, że program nie tylko spełnia nadrzędny cel, który został założony – wsparcie polskich studentów uczelni zagranicznych w starcie kariery w Polsce – ale również został dobrze zaprojektowany, jeżeli chodzi o agendę i przebieg. Wszystkie elementy projektu – staże oferowane przez Partnerów, program mentoringowy, Letnia Szkoła „Go4Poland” oraz konferencja „Twoja kariera – kierunek Polska”, która co roku wieńczy Program – zostały pozytywnie ocenione przez uczestników. Przede wszystkim dlatego, że są nastawione na przekazywanie praktycznych wskazówek, gdy podejmuje się pierwsze decyzje dotyczące kariery zawodowej, a także dają możliwość czerpania wiedzy od cenionych ekspertów branżowych – komentuje Alina Bączar, Wiceprezes Fundacji GPW.
Od początku trwania Programu, aż 900 polskich studentów oraz absolwentów zagranicznych uczelni otrzymało możliwość wsparcia w wejściu na rynek pracy w Polsce. W tym roku do tej grupy dołączą kolejne osoby. Co na nie czeka?
Staże i praktyki w firmach, które budują polską gospodarkę oraz wsparcie Mentorów
„Skorzystałem z oferty stażowej, pracuje u tego pracodawcy ponad 3 lata”. To historia jednego z uczestników „Go4Poland”, przykład, że program „Go4Poland” realnie pomaga w starcie kariery zawodowej w polskich warunkach. Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że takie są oczekiwania uczestników Projektu. Koncentrują się one przede wszystkim na możliwości rozwoju kompetencji, zdobywaniu doświadczenia w konkretnej branży, realizacji odpowiedzialnych zadań oraz zaangażowaniu ze strony mentorów/opiekunów. Istotna jest możliwość uczestniczenia w realnych projektach, które przyczynią się do dalszego rozwoju zawodowego.
Osoby biorące udział w tegorocznej edycji programu, tak jak w latach ubiegłych, będą mieć okazję zdobywać wiedzę i doświadczenie podczas płatnych staży oferowanych przez Partnerów projektu, odbywających się w okresie letnim. W tym roku swoje oferty staży jako pierwsze przedstawiła GPW i z każdym tygodniem propozycji dla uczestników będzie przybywać. Wybór stażystów w dedykowanej rekrutacji odbędzie się w kwietniu.
„Go4Poland” to również Program Mentorski, czyli spotkania „1 na 1”, w których Mentor przekazuje studentowi (uczestnikowi) swoje know-how z danego obszaru, porady, których młody człowiek nie znajdzie w sieci.
– Spotkania z mentorami to ważny element projektu prowadzonego przez Fundację GPW i został bardzo dobrze oceniony i doceniony przez uczestników Programu. Za co? „Bezpośredni kontakt z osobami mającymi duże doświadczenie oraz stanowisko na rynkach finansowych oraz innych sektorach gospodarki”. Takie opinie pojawiały się w odpowiedziach – zaznacza Alina Bączar, Prezes Fundacji GPW. A jak dodaje Marta Dobrzyńska, koordynatorka programu „Go4Poland”: – Nasi Partnerzy są nastawieni na przekazywanie praktycznej wiedzy i umiejętności, które pozwolą odnaleźć się na polskim rynku pracy i zdefiniować przyszłą drogą zawodową. Uczestnicy chętnie korzystają z tej możliwości uzyskania wglądu w to, jak działa biznes w Polsce i zdobycia cennego doświadczenia, zanim na dobre rozpoczną pracę.
W ubiegłych latach Partnerami programu były m.in. takie marki jak: GPW, EY, Erste Securities Polska S.A. Pekao, Citi Bank, mBank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Biuro Informacji Kredytowej, Google, LOT, PZU, Tauron, NAVA, Orlen czy PGE.
Przedstawiciele Programu Go4Poland są stale obecni na największych europejskich wydarzeniach skupiających polskich studentów na zagranicznych uczelniach, takich jak Międzynarodowy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Holandii czy LSE SU Polish Economic Forum. Fundacja GPW jest partnerem tych wydarzeń a wielu spośród organizatorów to byli uczestnicy Programu Go4Poland.
Letnia Szkoła „Go4Poland” i konferencja „Twoja kariera – kierunek Polska”
Od kilku lat znakiem rozpoznawczym programu jest również „Letnia Szkoła Go4Poland”, czyli 7 dni intensywnych warsztatów i spotkań z ekspertami z zakresu ekonomii, świata finansów i branż, w których działają Partnerzy projektu – przedstawicielami firm mających wpływ na zmiany i wydarzenia gospodarcze w Polsce.
Tradycyjnie, bieżącą edycję programu „Go4Polnad” zakończy wrześniowa Konferencja „Twoja kariera – kierunek Polska”. Wystąpienia i spotkania ze specjalistami rynku kapitałowego, ekspertami z obszaru dyplomacji, komunikacji oraz biznesu to podsumowanie projektu, które każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem.
– Letnia Szkoła, Konferencja. Obie okazje pozwoliły poznać niesamowitych ludzi, oraz rozbudować wiedzę na bieżące tematy, nie tylko związane z giełdą. Dodatkowo, była to idealna okazja do udoskonalenia tzw. soft skills – to komentarz jednego z uczestników projektu.
– Uczestnicy „Go4Poland” podkreślają, że udział w Programie, w Letniej Szkole i Konferencji, dał im możliwość nawiązania kontaktów zarówno ze swoimi rówieśnikami w podobnej sytuacji życiowej, jak i potencjalnymi pracodawcami – Partnerami projektu, zyskania cennych wskazówek i praktycznej wiedzy, niedostępnej w sieci czy w gotowych opracowaniach, co świadczy o dużej wartości projektu i jego realnym wsparciu młodych Polaków studiujących za granicą w rozwoju zawodowym i zachęcaniu ich do startu kariery Polsce – komentuje Marta Dobrzyńska, koordynatorka programu „Go4Poland”.
_____________
Pełny harmonogram IX edycji programu „Go4Poland” oraz szczegółowe informacje dla Uczestników (także nt. rekrutacji) oraz Patronów znajdują się na stronie: www.go4poland.pl.
[1: Kierowany jest również do osób będących na wymianie studenckiej za granicą, studentów wywodzących się z Polonii oraz stypendystów Programu im. Generała W. Andersa. ] [2: Badanie Fundacji GPW przeprowadzone online w okresie październik 2023-styczeń 2024 wśród uczestników programu „Go4Poland”.]
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.