Sernik baskijski - na czym polega tajemnica jego przyrządzenia

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Wierzch karmelizowany (niemal przypalony), a do tego sprężysty środek. Niesamowicie pyszne połączenie tekstur i smaków, które bez najmniejszego wysiłku osiągnąć możemy łącząc ze sobą zaledwie kilka składników. Sernik baskijski - jak powstał i jak możemy go przygotować?
Przypalony sernik brzmi raczej jak pomyłka, aniżeli godny pożądania smakołyk, ale nazwy mogą być mylące, a deser, o którym mowa, to w rzeczywistości pyszne i niezwykle łatwe w przygotowaniu ciasto. Z cudownie „spaloną” powierzchnią i bogatym kremowym wypełnieniem, ten sernik z hiszpańskiego Kraju Basków jest ulubionym słodkim specjałem tysięcy smakoszy na całym świecie.
Szczypta historii
Skąd właściwie wzięło się to całe zainteresowanie, jakim obdarzają ten deser koneserzy słodkich smakołyków? Okazuje się, że popularność sernika baskijskiego wybuchła nagle, mniej więcej 10 lat temu, kiedy to kilkoro znanych szefów kuchni odkryło go w jednej z restauracji w San Sebastián. Sernik okazał się na tyle pyszny, że zaczęto go odwzorowywać w lokalach na całym świecie.
Żeby jednak okryć jego prawdziwe pochodzenie, musimy cofnąć się parę dekad wcześniej. Sernik baskijski po raz pierwszy podany został w restauracji La Viña w zabytkowej części San Sebastián. Zważywszy, iż charakterystyczną cechą sernika, jest jego spalona powierzchnia, popularność, którą szybko zdobył, była w rzeczy samej dość nieoczekiwana. Pewnie nie bez znaczenia jest tu fakt, iż wnętrze tego deseru jest z kolei miękkie, niemal rozpływające się. Właśnie te cechy stanowią o złożoności i wyjątkowości sernika baskijskiego. Znajdziemy tu nuty słonego karmelu i przyrumienionego masła, które harmonicznie składają się na niepowtarzalny aromat ciasta.
Jak przygotować sernik baskijski?
Składniki:
650 g twarogu sernikowego
200 g ciasteczek
100 g masła
5 jajek
1 szklanka cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
0,5 l śmietanki kremówki 36%
Tortownicę o średnicy ok. 25 cm smarujemy odrobiną masła i wyścielamy papierem do pieczenia.
W niewielkiej miseczce kruszymy ciastka, dodajemy roztopione masło i dokładnie mieszamy. Masę przekładamy do tortownicy, wyrównujemy, a następnie wkładamy do lodówki na ok. pół godziny.
W misce umieszczamy ser, do którego dodajemy ekstrakt waniliowy, a następnie cukier i sól. Całość miksujemy. Do otrzymanej mieszaniny dodajemy śmietankę i ponownie miksujemy.
Serową masę wlewamy do tortownicy ze schłodzonym już spodem.
Ciasto wkładamy do rozgrzanego do temperatury 220 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 40-45 minut.
Upieczony sernik musi jeszcze poleżeć kilka godzin w lodówce, aż do stężenia.
Smacznego!
Program „Ja Cię SERniczę!” jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.