Solve for Tomorrow. Samsung uwalnia potencjał młodego pokolenia
Jaka będzie przyszłość naszej planety? Czy w ciągu najbliższych lat ziści się czarny scenariusz? Czy faktycznie mamy wpływ na rzeczywistość? To pytania, które zadają sobie młodzi ludzie stojący u progu dorosłości, w którą wchodzą ze świadomością tego, że świat zmienia się w błyskawicznym tempie. Inicjatywa i zaangażowanie młodego pokolenia to kwestie, które docenia i wspiera Samsung. Firma startuje z nowym programem edukacyjnym Solve for Tomorrow (SFT), w ramach którego młodzież może rozwijać swoje kompetencje i proponować rozwiązania skupione wokół trzech wyzwań współczesności: klimatu, zdrowia i bezpieczeństwa. Pomysły można zgłaszać do 31 października.
Solve for Tomorrow to globalny program firmy Samsung, który powstał w 2010 roku i cieszy się zainteresowaniem młodych ludzi w wielu krajach na świecie. W Polsce będzie stanowił wyjątkową przestrzeń do nauki, wymiany pomysłów oraz projektowania i wprowadzania rozwiązań lokalnych problemów. Dzięki SFT młodzi ludzie mogą zmierzyć się z wyzwaniami XXI wieku, które są coraz dotkliwiej odczuwane z powodu kryzysu klimatycznego, czy z niewłaściwym korzystaniem z nowych technologii i Internetu. Celem programu jest wzmacnianie kompetencji przyszłości u młodych ludzi, zachęcanie ich do aktywizmu, twórczej odwagi i realizacji innowacyjnych projektów.
– Dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska szczególnie ważne jest szerokie, holistyczne podejście do kwestii przeciwdziałania zmianom klimatu. Wspólne działanie administracji państwowej i biznesu, młodzieży i ekspertów, specjalistów z różnorodnych dziedzin nauki jest tym, do czego należy dążyć. Stąd nasze wsparcie dla wszelkich inicjatyw, których celem jest odkrywanie nowych narzędzi, dzięki którym będziemy mogli wspólnie, solidarnie, zmierzyć się problemem, który dotyczy przecież nas wszystkich – powiedział Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.
Do programu mogą zgłaszać się zespoły składające się z uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielem oraz zespoły studentów i studentek I i II roku studiów pierwszego stopnia. Zainteresowani realizują projekt skupiony wokół jednego z trzech największych wyzwań współczesnego świata – Zdrowia, Bezpieczeństwa oraz Klimatu. Dzięki udziałowi w Solve For Tomorrow, młodzi ludzie będą mogli nie tylko proaktywnie pomóc naszej planecie czy komuś w swoim otoczeniu, lecz także zyskają możliwość realizowania własnych pasji oraz nawiązania znajomości z młodzieżą ze szkół z całej Polski.
– Jestem przekonana, że w ramach Solve for Tommorow powstanie wiele innowacyjnych i wspaniałych pomysłów, które pomogą rozwiązać realne wyzwania jakie dziś stawia przed nami świat. Serdecznie zapraszam do udziału i trzymam kciuki za wszystkich uczestników! – powiedziała Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Co ważne, działania nad projektem będą przebiegać zgodnie z kolejnymi etapami metodologii nowoczesnego procesu myślenia projektowego, czyli design thinking. Proces ten składa się z następujących po sobie etapów: empatyzowania, diagnozowania problemu, generowania pomysłów, prototypowania i testowania. Ta metodologia pozwoli także kształtować kluczowe kompetencje przyszłości, w szczególności umiejętności współpracy, komunikacji, krytycznego myślenia i rozwijania kreatywności, a co za tym idzie zdobywanie kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy. Podczas realizacji projektów młodzi ludzie poznają również metodę STEAM, zakładającą podejmowanie aktywności, w ramach których wykorzystywane będą przynajmniej dwie z pięciu dziedzin nauki (S – Science, T – Technology, E – Engineering, A – Arts, M – Maths).
Zajęcia będą prowadzone przez zespół 10 wybitnych trenerów edukacyjnych – ambasadorów programu. W tej grupie znalazły się dwie nauczycielki z tytułem Nauczyciela Roku – Barbara Halska i Marta Florkiewicz-Borkowska, a także grono nauczycieli i edukatorów na co dzień działających z młodzieżą i wykorzystujących w swojej pracy model design thinking. Ambasadorzy Solve for Tomorrow to zespół ekspertów o zróżnicowanych specjalnościach, dzięki czemu zapewnią młodym ludziom kompleksowe i najwyżej jakości wsparcie przy realizacji projektów. W ramach ścieżki szkoleniowej odbędą się również sesje z mentorami Samsung. W tej roli wystąpią pracownicy-wolontariusze Samsung.
– Program Solve for Tomorrow jest głosem młodego pokolenia. Odnajdą się w nim przyszli startupowcy, innowatorzy i przedsiębiorcy. Dzięki udziałowi w programie zdobędą kompetencje, które sprawią, że ich głos będzie bardziej słyszalny. Pragniemy zachęcić młodych do stawiania trudnych pytań i proponowania rozwiązań. Chcemy, aby mieli swój wpływ na przyszłość – powiedziała Magdalena Olborska, CSR Manager w Samsung Electronics Polska.
W jaki sposób można aplikować do programu?
Program Solve for Tomorrow realizowany będzie w trzech etapach. 20 września rusza rekrutacja online poprzez formularz dostępny na stronie: https://solvefortomorrow.pl. Następnie 12 listopada nastąpi ogłoszenie listy 25 zespołów, które zakwalifikowały się do półfinału programu. Kolejne miesiące to intensywny czas warsztatów design thinking oraz początek pracy nad prototypami. Do fazy finałowej zostanie wybranych 8 zespołów, które w dalszej części szkolenia ulepszają swoje pomysły i przygotowują się do ich prezentacji. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 31 marca 2022 roku.
Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, UNEP/GRID-Warszawa oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem “Together for Tomorrow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.