SPOSÓB NA NUDĘ PODCZAS KWARANTANNY
Znużenie obecną sytuacją udziela się już praktycznie każdemu. Kanały rozrywkowe wciąż proponują programy, które służą jedynie relaksacji umysłowej. Brak wystarczającego wysiłku fizycznego i intelektualnego niekorzystnie wpływa na dzieci, a tym samym na rodziców. Jak zatem spędzać czas w domu, by jednocześnie nauczyć się czegoś nowego, pożytecznego, co przyniesie również korzyść w nauce szkolnych przedmiotów? Michał Kanarkiewicz, utytułowany szachista, poleca grę w szachy.
Historia szachów sięga już V wieku n.e. W średniowieczu zamiłowaniem darzyli je najwięksi władcy oraz wybitni uczeni. Można zatem stwierdzić, że gra kryje w sobie wiedzę przekazywaną przez wieki, którą warto zgłębić. Jeżeli już brzmi to dla Was interesująco, to najprawdopodobniej macie duży potencjał, aby pokochać tę dyscyplinę.
Podczas gry w szachy u graczy znacząco rozwija się pamięć, myślenie przyczynowo-skutkowe oraz umiejętność planowania i podejmowania decyzji. Zasady gry i samodzielne wykonywanie ruchów uczą dziecko odpowiedzialności, koncentracji i cierpliwości. Charakter rozgrywek przeważa nad innymi, dostępnymi dzisiaj formami zabawy, gdyż wymaga dłuższego skupienia uwagi. Najmniej oczywistą zdolnością, która wpływa bezpośrednio na jakość życia, jest nauka przegrywania, co z pewnością przyda się w przyszłości do osiągania wyznaczonych celów. Gra jest również ciekawą „odskocznią” od zeszytu ćwiczeń, wystarczy już 15 minut dziennie nad szachownicą, aby samo dziecko zauważyło rozwój własnych umiejętności.
– Zdaję sobie sprawę, że nowa rzeczywistość stawia wiele wyzwań w zakresie edukacji zarówno przed nauczycielami, jak i rodzicami. Poza domowymi lekcjami rodzice starają się zapewnić dzieciom dodatkową rozrywkę, by móc skupić się na własnej pracy, którą również odbywają zdalnie. Interesującym zajęciem jest nauka gry w szachy. Nie potrzebujemy do tego tradycyjnej szachownicy, wystarczy nam wirtualna. Podczas wideokonferencji uczę od podstaw wszystkich zasad, jak poruszać się pionkami i figurami szachowymi, jak odpowiednio ustawić bierki na szachownicy, jak wygląda bicie, matowanie. Podczas lekcji staram się, by młody uczestnik skupił swoją uwagę na zabawie i poznawaniu zasad zdrowej konkurencji. Zbierając opinie od rodziców uczniów, usłyszałem, że to świetny sposób na przełamanie rutyny i ciekawa alternatywa dla zajęć pozalekcyjnych. W obecnej sytuacji równie ważne jest dla mnie bezpieczeństwo, dlatego zachęcam do dołączenia do akcji #zostańwdomuigrajwszachy – mówi Michał Kanarkiewicz, ambasador królewskiej gry.
W marcu ruszyły zapisy na lekcje szachów online prowadzone przez Michała. W trakcie wideopołączenia uczestnikom udostępniona zostaje wirtualna szachownica. W zajęciach uczestniczyć mogą zarówno całkowicie początkujące kilkulatki, gracze średnio zaawansowani, a także prawdziwi pasjonaci. Trener do korzystania z udostępnionych materiałów zachęca również rodziców. Jak twierdzi, najpiękniejsza w pasji jest możliwość dzielenia jej z bliskimi. Podstawy gry w szachy można również podpatrzeć w najnowszym programie „ABC szachy” emitowanym na TVP 3 Gdańsk, którego Michał Kanarkiewicz jest prowadzącym.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.