Komunikaty PR

Studenci rzucają uczelnie, bo wybrali je w ciemno? Biznes oferuje wsparcie w wyt

2023-09-07  |  01:00

Dla wielu młodych osób wejście na rynek pracy bywa prawdziwym wyzwaniem. Pracodawcy natomiast, widząc braki w dostępnej na rynku puli talentów, dostrzegają wartość we wspieraniu młodzieży w kluczowym momencie życia zawodowego. Licealiści i licealistki często wybierają studia, nie wiedząc dokładnie, jakie możliwości zawodowe mogą im zapewnić kiedyś w przyszłości – bo zwyczajnie nie znają świata biznesu. W Polsce aż 40%[1] osób zaczynających studia, porzuca je przed ukończeniem. Dodatkowo badania pokazują, że dużej części młodych osób brakuje kompetencji związanych z komunikacją cyfrową, bez  których trudno odnaleźć się w pracy[2]. Dlatego firmy angażują się coraz częściej w programy, które mają to zmienić. Jedną z takich organizacji jest Capgemini Polska, która od kilku lat angażuje się w działania edukacyjne, w tym roku uruchomiając program rozszerzony o nowe lokalizacje.

 

Warsztaty, spotkania z ekspertami i ekspertkami w szkołach czy wizyty w firmach to szansa dla młodego człowieka na bezpośredni kontakt osobami, które na co dzień funkcjonują w świecie biznesu i sprawdzenie, jak dana rola wygląda w rzeczywistości. A to bardzo cenne doświadczenie. Szczególnie że często wyobrażenie o tym, gdzie można znaleźć zatrudnienie po danym kierunku studiów, ogranicza się do utartych ścieżek, a przecież możliwości jest znacznie więcej.

 

Dodatkowym zagadnieniem jest również zaskakujący brak kompetencji w zakresie komunikacji cyfrowej wśród uczniów i uczennic. Z raportu Capgemini „Future-ready education. Empowering secondary school students with digital skills”[3] wynika, że uczniowie i uczennice posiadają umiejętności takie jak wyszukiwanie informacji w internecie, korzystanie z aplikacji komputerowych oraz pisanie na klawiaturze. Duża grupa z nich ma jednak trudności w zakresie komunikacji cyfrowej i przedstawiania danych. Mniej niż połowa (47%) uczniów i uczennic w wieku 16, 17 i 18 lat czuje się pewnie w pisaniu profesjonalnego e-maila. Jeszcze mniej potrafi samodzielnie tworzyć prezentacje (45%) i wykresy oparte na danych (42%).

 

Zarówno rodzice (68%), jak i nauczyciele i nauczycielki (64%) zgadzają się, że kompetencje cyfrowe są niezbędne na współczesnym rynku pracy. Co więcej, aż 61% badanych nauczycieli i nauczycielek korzystała w swojej pracy z ChatGPT. To nowe narzędzie, jak można się spodziewać, budzi obawy związane z ograniczaniem kreatywności wśród uczniów i uczennic. Wydaje się jednak, że osoby zajmujące się edukacją coraz częściej dostrzegają w nim szansę na rozwój nowych możliwości: aż 67% badanych nauczycieli i nauczycielek w Niemczech uważa, że potencjał ChatGPT przewyższa związane z nim ryzyka. W Stanach Zjednoczonych takiej odpowiedzi udzieliło 64% pytanych, w Finlandii 61%, a w Wielkiej Brytanii 60%.

 

Zaangażowanie firm technologicznych w edukację, już na poziomie liceum czy techników, pozwala zapoznać młodych ludzi z najnowszymi technologiami i rozmawiać z nimi o możliwościach, które otwierają. Dodatkowo kontakt z osobami pracującymi na co dzień w biznesie pozwala przyjrzeć się pracy w świecie technologii i dzięki temu świadomie decydować o swoich dalszych krokach na drodze rozwoju.

 

  • Objęcie naszym patronatem wybranych klas w szkołach średnich – zarówno w liceach, jak i technikach, ma na celu edukowanie i inspirowanie. W jakim kierunku pójść? Czy po wymarzonych studiach znajdę również wymarzoną pracę? – to pytania, jakie zadaje sobie wiele młodych osób. Wybór dalszej ścieżki edukacji bywa niezwykle trudny i często wiąże się też z dość mglistym postrzeganiem późniejszej pracy. Jako doświadczeni „gracze” na rynku chcemy pokazywać, czym można się zajmować posiadając konkretne umiejętności, np. znajomość języków obcych, znajomość języka programowania Java, czy też znajomość systemu administracyjnego Linux – mówi Gabriela Plencler-Borecka, Employer Branding Team Leader w Capgemini Polska.

 

W ramach tzw. „klas patronackich” Capgemini Polska zaplanowało organizację m.in. warsztatów edukacyjnych dla przyszłych lingwistów, które pozwolą „odczarować” błędne postrzeganie możliwości, jakie daje ukończenie studiów na kierunkach filologicznych. Istotnym elementem jest pokazanie, że wybór tej drogi nie musi wiązać się wyłącznie z pracą w roli tłumacza lub nauczyciela. Możliwości jest znacznie więcej, a jedną z nich jest właśnie praca w sektorze usług biznesowych, najczęściej w obszarach IT, HR i kadr, finansów, obsługi klienta czy logistyki.

 

  • Kontakt z osobami, które kończą uczą się w liceach i technikach to dla nas olbrzymia przyjemność. Moim głównym celem podczas tego rodzaju spotkań jest inspirowanie i pokazywanie nieoczywistych możliwości. W Opolu odwiedzamy klasy biznesowo-lingwistyczne z językiem niemieckim i hiszpańskim w I LO im. Mikołaja Kopernika. W tym roku wzięliśmy udział w dniach otwartych, a także spotkaliśmy się z maturzystami. Dodatkowo przeprowadzaliśmy też kursy z obsługi MS Office. Cieszę się, że moja praca może przyczynić się do świadomych wyborów zawodowych nowego pokolenia. Możliwość rozwoju w Capgemini zawdzięczam właśnie znajomości języka niemieckiego – opowiada Damian Gryga, Head of Capgemni Delivery Center w Opolu..

 

Podczas spotkań z osobami pracującymi w firmie, uczennice i uczniowie mogą m.in. wziąć udział w warsztatach przybliżających pracę w Service Desk. Elementem takich zajęć jest pokazanie w jaki sposób prowadzi się rozmowy z klientami, rozwiązanie kilku typowym problemów dzwoniących osób czy opisanie technicznego zagadnienia w przystępnej formie w postaci e-maila.  Uczennice i uczniowie również wziąć udział w warsztatach pokazujących techniczne umiejętności jak np. programowanie w języku Java czy C++ lub zarządzeni serwerami Windows i Linux. W ramach współpracy prowadzone są również zajęcia poświęcone kompetencjom miękkim jak autoprezentacja, wystąpienia publiczne, negocjacje czy efektywna komunikacja.

 

Projektowanie kariery, szczególnie na początku drogi, jest trudnym zadaniem. Dlatego tak ważne jest, już na wczesnym etapie zdobywanie wszechstronnego doświadczenia. Praktyki, staże, udział w programach skierowanych do uczniów oraz studentów realizowanych przez firmy, które pozwala uzyskać świadomość biznesową oraz poszerzyć kompetencje zarówno miękkie jak i techniczne. Takie zaangażowanie z pewnością zaowocuje przewagą w procesach rekrutacyjnych, które ukształtują dalszą ścieżkę zawodową.

 

Lista szkół, z którymi współpracuje Capgemini Polska:

 

  • I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach
  • Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie
  • Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie
  • I LO im. Mikołaja Kopernika w Opolu
  • Salezjański Zespół Szkół Publicznych w Świętochłowicach

 

 


[1] https://opi.org.pl/kto-i-dlaczego-porzuca-studia/

[2] https://prod.ucwe.capgemini.com/wp-content/uploads/2023/05/Final-Web-Version-Report-Digital-Skills.pdf

[3] W badaniu wzięli udział uczennice i uczniowie z wybranych krajów Ameryki Północnej, Europy i  Azji

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy Biuro prasowe
2024-04-30 | 01:00

Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy

PPG (NYSE: PPG) poinformowała, że wyłoniono zwycięskie zespoły 2. edycji konkursu Universiada. Pierwsze miejsce i 5000 zł przyznano drużynie ze SP nr 8 w Oławie, drugie miejsce i 2500 zł
Edukacja Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”
2024-04-25 | 15:30

Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów po raz kolejny edukuje młodzież na temat finansów i podatków. Tegoroczna edycja programu „Finansoaktywni: Podatki płacimy, korzyści
Edukacja Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?
2024-04-24 | 13:47

Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?

W procesie kształcenia dziecka, rola rodzica jest kluczowa, nawet kiedy staje się ono coraz bardziej niezależne. Ważne jest zapewnienie wsparcia przy wyborze szkoły oraz prowadzenie go w taki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.