Stypendium finansowe i obóz naukowy czekają na polskich nastolatków
Obóz naukowy, indywidualne konsultacje edukacyjne i stypendium w wysokości 40 tys. zł – takie możliwości oferuje polskiej młodzieży program naukowo-edukacyjny ADAMED SmartUP. Pierwszy etap rekrutacji do niego gra edukacyjna online, pozostaje otwarta do piątku, 15 stycznia.
Fundacja Adamed od 2014 roku wspiera rozwój uzdolnionej polskiej młodzież, a w jej obozach edukacyjnych ADAMED SmartUP uczestniczyło dotychczas 300 uczniów. Trwająca obecnie rekrutacja pozwoli wyłonić uczestników kolejnej, siódmej już edycji programu. Latem 50 zakwalifikowanych uczniów będzie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności na zaawansowanych wykładach i warsztatach praktycznych w ramach 4 grup tematycznych: fizyka i nowe technologia, chemia i biochemia, inżynieria i robotyka, medycyna i nauki medyczne. Poza nimi zorganizowane zostaną także wycieczki do instytutów badawczych oraz zajęcia integracyjne i pozanaukowe.
Po zakończeniu obozu 10 jego uczestników otrzyma tytuł laureata nagrody głównej oraz możliwość uczestniczenia w rocznym programie mentorskim. Indywidualne konsultacje z polskimi ekspertami oraz zorganizowane zajęcia dodatkowe wesprą ich rozwój w ramach wybranej ścieżki edukacyjnej. Troje najlepszych laureatów otrzyma wraz z zakończeniem 7. edycji programu atrakcyjne stypendium finansowe, w wysokości 40 tys. każde.
Jak dołączyć i zdobyć nagrody?
W grze rekrutacyjnej należy rozwiązać 10 punktowanych zadań z 5 kategorii tematycznych odnoszących się do różnych obszarów nauk ścisłych i przyrodniczych. Niezależnie od tego, który przedmiot uczniowie uważają za swój ulubiony, każdy znajdzie w tej rozgrywce szansę na wykazanie się swoimi mocnymi stronami. Przede wszystkim jednak gra nie jest quizem na wiedzę ze szkolnej podstawy programowej. Skuteczne rozwiązanie łamigłówek nie wymaga przywoływania z pamięci wzorów matematycznych czy równań reakcji chemicznych. Wyzwania z jakimi muszą zmierzyć się gracze wymagają od nich umiejętności zdobywania i analizowania danych oraz nieszablonowego myślenia.
Czas pozostały do końca gry nie stanowi przeszkody w walce o zakwalifikowanie się do kolejnego etapu rekrutacji. Najważniejsze jest poprawne rozumowanie, a nie godziny spędzone przy komputerze. Rozwiązywać zadania można do 15 stycznia, do godz. 23.59, wcześniej rejestrując się poprzez stronę: https://adamedsmartup.pl/edycja/edycja-vii/. Do tego czasu rekrutacja pozostaje otwarta dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.