Stypendium finansowe i obóz naukowy czekają na polskich nastolatków
Obóz naukowy, indywidualne konsultacje edukacyjne i stypendium w wysokości 40 tys. zł – takie możliwości oferuje polskiej młodzieży program naukowo-edukacyjny ADAMED SmartUP. Pierwszy etap rekrutacji do niego gra edukacyjna online, pozostaje otwarta do piątku, 15 stycznia.
Fundacja Adamed od 2014 roku wspiera rozwój uzdolnionej polskiej młodzież, a w jej obozach edukacyjnych ADAMED SmartUP uczestniczyło dotychczas 300 uczniów. Trwająca obecnie rekrutacja pozwoli wyłonić uczestników kolejnej, siódmej już edycji programu. Latem 50 zakwalifikowanych uczniów będzie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności na zaawansowanych wykładach i warsztatach praktycznych w ramach 4 grup tematycznych: fizyka i nowe technologia, chemia i biochemia, inżynieria i robotyka, medycyna i nauki medyczne. Poza nimi zorganizowane zostaną także wycieczki do instytutów badawczych oraz zajęcia integracyjne i pozanaukowe.
Po zakończeniu obozu 10 jego uczestników otrzyma tytuł laureata nagrody głównej oraz możliwość uczestniczenia w rocznym programie mentorskim. Indywidualne konsultacje z polskimi ekspertami oraz zorganizowane zajęcia dodatkowe wesprą ich rozwój w ramach wybranej ścieżki edukacyjnej. Troje najlepszych laureatów otrzyma wraz z zakończeniem 7. edycji programu atrakcyjne stypendium finansowe, w wysokości 40 tys. każde.
Jak dołączyć i zdobyć nagrody?
W grze rekrutacyjnej należy rozwiązać 10 punktowanych zadań z 5 kategorii tematycznych odnoszących się do różnych obszarów nauk ścisłych i przyrodniczych. Niezależnie od tego, który przedmiot uczniowie uważają za swój ulubiony, każdy znajdzie w tej rozgrywce szansę na wykazanie się swoimi mocnymi stronami. Przede wszystkim jednak gra nie jest quizem na wiedzę ze szkolnej podstawy programowej. Skuteczne rozwiązanie łamigłówek nie wymaga przywoływania z pamięci wzorów matematycznych czy równań reakcji chemicznych. Wyzwania z jakimi muszą zmierzyć się gracze wymagają od nich umiejętności zdobywania i analizowania danych oraz nieszablonowego myślenia.
Czas pozostały do końca gry nie stanowi przeszkody w walce o zakwalifikowanie się do kolejnego etapu rekrutacji. Najważniejsze jest poprawne rozumowanie, a nie godziny spędzone przy komputerze. Rozwiązywać zadania można do 15 stycznia, do godz. 23.59, wcześniej rejestrując się poprzez stronę: https://adamedsmartup.pl/edycja/edycja-vii/. Do tego czasu rekrutacja pozostaje otwarta dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.