Szkoła dobrze zaprojektowana. Gdynia pokazuje jak to się robi
W nowej placówce edukacyjnej w Gdyni architekci stworzyli przyjazne wnętrza dla ponad 700 uczniów. Szkoła zaskakuje nie tylko wizualnie. Ma też coś czego nie widać gołym okiem – zadbano o słuch uczniów oraz czystość powietrza. Jest jedną z kilkunastu placówek na świecie, która realizuje międzynarodowy program Microsoft Flagship School.
Obiekt edukacyjny w mieszkaniowej dzielnicy Gdyni, przy ul. Wiczlińskiej, tworzą dwa połączone budynki. Znajduje się w nich Szkoła Podstawowa nr 37 oraz 17 Liceum Ogólnokształcące. Projekt budynku i wnętrz stworzył duet dwóch pracowni: Piotr Hardecki Architekt oraz LWS Architekci. Pomieszczenia z powodzeniem mogłyby zagrać w niejednym filmie lub serialu - zachwycają nie tylko designem, ponieważ zastosowano tu wiele nowoczesnych rozwiązań, wnętrza charakteryzuje też doskonała akustyka.
Tu już nie jest najgłośniej
Trzy pomieszczenia w których w szkole bywa najgłośniej to korytarz, stołówka i sala gimnastyczna. W czasie przerw hałas na szkolnym korytarzu potrafi dochodzić do 75-80 dB. Jak bardzo jest on męczący wie nie tylko każdy dorosły, który miał okazję być w szkole w czasie zajęć, na jego uciążliwość zwracają uwagę nawet same dzieci. Dlatego w nowych placówkach edukacyjnych, które planowane są z dużą uważnością na samopoczucie uczniów, w tych pomieszczeniach instalowane są rozwiązania poprawiające akustykę.
W gdyńskiej szkole na sufitach zamontowano podwieszane panele z wełny drzewnej z wkładem akustycznym. – Obniżają skutecznie nie tylko hałas, w sali gimnastycznej także silny pogłos dźwięków odbijających się od ścian i podłogi, który bardzo męczy słuch – wyjaśnia Romuald Wilk, doradca ds. projektów z firmy Knauf Ceiling Solutions. Płyty sufitowe z linii Heradesign Fine Plus mają wysoki poziom pochłaniania dźwięków – klasa A (αw = aż do 0.90) dzięki czemu pomagają kształtować przyjazne akustycznie wnętrza.
W całym kompleksie edukacyjnym uczy się w sumie ponad 700 uczniów. Oblegane są nie tylko korytarze, ale i szkolna stołówka. Tu także inwestor – miasto Gdynia wspólnie z architektami zdecydowali się zadbać o słuch młodzieży. Sufit pokryto panelami akustycznymi w jasnym, beżowym odcieniu Nature Tone 13. Dodatkowo pozwalają one też doświetlić wnętrza, ponieważ posiadają współczynnik odbicia światła na poziomie 60%.
Nowoczesne technologie – Microsoft i bezpiecznie powietrze
Nowocześnie jest nie tylko w samym budynku. 17 Liceum Ogólnokształcące jest pierwszą szkołą w centralnej części Europy oraz jedną z zaledwie kilkunastu placówek na świecie zrzeszonych w ramach programu Microsoft Flagship School. Współpraca pomiędzy miastem Gdynia, a światowym gigantem technologicznym dotyczy jednak nie tylko nauki. Już na etapie budowy szkoły specjaliści z Microsoft wspierali inwestycję, pomogli wyposażyć m.in. pracownie komupterowe, a po oddaniu obiektu do użytkowania wspierają nauczycieli i uczniów.
Obiekt stanął na terenie największej powierzchniowo dzielnicy Gdyni, otoczony jest lasami. O jakość powietrza zadbano także w samej szkole. Sufity podwieszane obecne praktycznie w całym kompleksie charakteryzują się ultra niską emisją Lotnych Związków Organicznych (LZO klasa A+), co znacznie wpływa na czystość powietrza we wnętrzach, w których dzieci przebywają cały dzień.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.