Szkoła dobrze zaprojektowana. Gdynia pokazuje jak to się robi
W nowej placówce edukacyjnej w Gdyni architekci stworzyli przyjazne wnętrza dla ponad 700 uczniów. Szkoła zaskakuje nie tylko wizualnie. Ma też coś czego nie widać gołym okiem – zadbano o słuch uczniów oraz czystość powietrza. Jest jedną z kilkunastu placówek na świecie, która realizuje międzynarodowy program Microsoft Flagship School.
Obiekt edukacyjny w mieszkaniowej dzielnicy Gdyni, przy ul. Wiczlińskiej, tworzą dwa połączone budynki. Znajduje się w nich Szkoła Podstawowa nr 37 oraz 17 Liceum Ogólnokształcące. Projekt budynku i wnętrz stworzył duet dwóch pracowni: Piotr Hardecki Architekt oraz LWS Architekci. Pomieszczenia z powodzeniem mogłyby zagrać w niejednym filmie lub serialu - zachwycają nie tylko designem, ponieważ zastosowano tu wiele nowoczesnych rozwiązań, wnętrza charakteryzuje też doskonała akustyka.
Tu już nie jest najgłośniej
Trzy pomieszczenia w których w szkole bywa najgłośniej to korytarz, stołówka i sala gimnastyczna. W czasie przerw hałas na szkolnym korytarzu potrafi dochodzić do 75-80 dB. Jak bardzo jest on męczący wie nie tylko każdy dorosły, który miał okazję być w szkole w czasie zajęć, na jego uciążliwość zwracają uwagę nawet same dzieci. Dlatego w nowych placówkach edukacyjnych, które planowane są z dużą uważnością na samopoczucie uczniów, w tych pomieszczeniach instalowane są rozwiązania poprawiające akustykę.
W gdyńskiej szkole na sufitach zamontowano podwieszane panele z wełny drzewnej z wkładem akustycznym. – Obniżają skutecznie nie tylko hałas, w sali gimnastycznej także silny pogłos dźwięków odbijających się od ścian i podłogi, który bardzo męczy słuch – wyjaśnia Romuald Wilk, doradca ds. projektów z firmy Knauf Ceiling Solutions. Płyty sufitowe z linii Heradesign Fine Plus mają wysoki poziom pochłaniania dźwięków – klasa A (αw = aż do 0.90) dzięki czemu pomagają kształtować przyjazne akustycznie wnętrza.
W całym kompleksie edukacyjnym uczy się w sumie ponad 700 uczniów. Oblegane są nie tylko korytarze, ale i szkolna stołówka. Tu także inwestor – miasto Gdynia wspólnie z architektami zdecydowali się zadbać o słuch młodzieży. Sufit pokryto panelami akustycznymi w jasnym, beżowym odcieniu Nature Tone 13. Dodatkowo pozwalają one też doświetlić wnętrza, ponieważ posiadają współczynnik odbicia światła na poziomie 60%.
Nowoczesne technologie – Microsoft i bezpiecznie powietrze
Nowocześnie jest nie tylko w samym budynku. 17 Liceum Ogólnokształcące jest pierwszą szkołą w centralnej części Europy oraz jedną z zaledwie kilkunastu placówek na świecie zrzeszonych w ramach programu Microsoft Flagship School. Współpraca pomiędzy miastem Gdynia, a światowym gigantem technologicznym dotyczy jednak nie tylko nauki. Już na etapie budowy szkoły specjaliści z Microsoft wspierali inwestycję, pomogli wyposażyć m.in. pracownie komupterowe, a po oddaniu obiektu do użytkowania wspierają nauczycieli i uczniów.
Obiekt stanął na terenie największej powierzchniowo dzielnicy Gdyni, otoczony jest lasami. O jakość powietrza zadbano także w samej szkole. Sufity podwieszane obecne praktycznie w całym kompleksie charakteryzują się ultra niską emisją Lotnych Związków Organicznych (LZO klasa A+), co znacznie wpływa na czystość powietrza we wnętrzach, w których dzieci przebywają cały dzień.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.