Komunikaty PR

Szkoła i przedszkole na osiedlu Gotyk – oświatowa strona Prądnika

2020-02-24  |  14:20
Biuro prasowe

We wrześniu tego roku zostanie otwarty nowy publiczny zespół szkolno-przedszkolny na krakowskim osiedlu Gotyk. Będzie mogło uczęszczać tutaj aż 500 dzieci. Inwestycja zostanie ukończona rok wcześniej, niż pierwotnie planowano. To bardzo dobry i ważny krok w rozwoju Prądnika. Dlaczego jej znaczenie jest tak istotne dla tej części miasta oraz jak to możliwe, że zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich, Jan Machowski, a także pochodzący z Prądnika Białego radny Jakub Kosek.

 

Niezwykle ważna inwestycja

Górka Narodowa jest osiedlem na północy Krakowa, które zamieszkuje ok. 8 tys. osób. Co  najmniej drugie tyle wynajmuje tutaj mieszkania. Do tej pory najbliższe szkoły, do których uczęszczać mogły dzieci z tej części dzielnicy, zlokalizowane były na terenach, takich jak Olsza na Prądniku Czerwonym i w Witkowicach.

–  To dlatego szkoła na osiedlu Gotyk jest tak ważną inwestycją dla mieszkańców północnej części Krakowa – tłumaczy radny Jakub Kosek. – Zwłaszcza wziąwszy pod uwagę fakt, że tereny Górki Narodowej to  przede wszystkim stosunkowo nowa zabudowa. Związany jest z tym tutejszy, znacznie większy procentowy udział młodych rodzin z małymi dziećmi niż średnia dla całej dzielnicy. To dlatego ta szkoła jest tak potrzebna, a mieszkańcy czekają na nią z ogromną niecierpliwością.

 

Niespotykana (przed-)terminowość

Szkoła na osiedlu Gotyk jest inwestycją, która zostanie zrealizowana w założonym terminie. Co więcej, rozpocznie funkcjonowanie aż rok wcześniej, niż było to pierwotnie zakładane! Jak to możliwe?

– W tym przypadku decydujące okazały się zarówno mobilizacja wykonawcy, jak i samego Miasta. Z jednej strony wykonawca sygnalizował możliwość szybszego uporania się z pracami budowlanymi, z drugiej Zarząd Infrastruktury Miejskiej zmienił zapisy w dokumentach finansowych Miasta, by szybsza realizacja prac była możliwa – mówi rzecznik ZIM, Jan Machowski.

Jak zauważa radny Jakub Kosek – Urzędnicy, zdając sobie sprawę z innych, licznych opóźnień inwestycyjnych na Górce Narodowej, bardzo ostrożnie ustalili termin ukończenia tej inwestycji. Chciano uniknąć sytuacji, w której byłby to kolejny projekt mogący się opóźnić.

 

Trafnie oszacowana liczba

Szkoła na osiedlu Gotyk będzie jednostką podstawową, zatem obejmie osiem roczników. 400 miejsc, na które jest przewidziana, to ok. 5 proc. wszystkich mieszkańców okolicznych osiedli. 100 miejsc będzie stworzonych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jak uważa radny Jakub Kosek, to trafnie oszacowana liczba.

– Pamiętajmy również o tym, że wyż demograficzny, z którym mamy obecnie do czynienia, w końcu przeminie, co będzie wiązało się z następującym w dalszej kolejności niżem. Taka inwestycja powinna być zaplanowana na dekady, sprawdzać się dobrze w dłuższej perspektywie, nie tylko w pierwszych latach funkcjonowania.

 

Rozbudowane zaplecze sportowo-rekreacyjne

Powstająca szkoła będzie prezentować się atrakcyjnie, również pod względem zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Na jej terenie zaprojektowano zarówno boisko ze sztuczną nawierzchnią, plac zabaw dla najmłodszych, a także dwie sale gimnastyczne (większa o powierzchni prawie 600 m2, mniejsza o powierzchni blisko 140 m2). Ponadto w szkole znajdą się też dwa pomieszczenia do zajęć rehabilitacyjnych.

Czy wspomniane zaplecze sportowo-rekreacyjne dostępne będzie wyłącznie dla uczęszczających tu dzieci, czy też będą mogli korzystać z niego również okoliczni mieszkańcy, poza godzinami pracy obiektu? To zawsze pozostaje w gestii dyrektora danej placówki, jednak jak podkreśla radny Jakub Kosek, dobrym zwyczajem, który udało się wprowadzić we wszystkich szkołach na terenie Prądnika Białego, jest to, że towarzyszące im obiekty sportowo-rekreacyjne są ogólnodostępne dla mieszkańców pobliskich osiedli. Można się zatem spodziewać, że w przypadku placówki na os. Gotyk będzie podobnie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt
2024-07-05 | 08:37

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.