Komunikaty PR

Szkoła i przedszkole na osiedlu Gotyk – oświatowa strona Prądnika

2020-02-24  |  14:20
Biuro prasowe

We wrześniu tego roku zostanie otwarty nowy publiczny zespół szkolno-przedszkolny na krakowskim osiedlu Gotyk. Będzie mogło uczęszczać tutaj aż 500 dzieci. Inwestycja zostanie ukończona rok wcześniej, niż pierwotnie planowano. To bardzo dobry i ważny krok w rozwoju Prądnika. Dlaczego jej znaczenie jest tak istotne dla tej części miasta oraz jak to możliwe, że zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich, Jan Machowski, a także pochodzący z Prądnika Białego radny Jakub Kosek.

 

Niezwykle ważna inwestycja

Górka Narodowa jest osiedlem na północy Krakowa, które zamieszkuje ok. 8 tys. osób. Co  najmniej drugie tyle wynajmuje tutaj mieszkania. Do tej pory najbliższe szkoły, do których uczęszczać mogły dzieci z tej części dzielnicy, zlokalizowane były na terenach, takich jak Olsza na Prądniku Czerwonym i w Witkowicach.

–  To dlatego szkoła na osiedlu Gotyk jest tak ważną inwestycją dla mieszkańców północnej części Krakowa – tłumaczy radny Jakub Kosek. – Zwłaszcza wziąwszy pod uwagę fakt, że tereny Górki Narodowej to  przede wszystkim stosunkowo nowa zabudowa. Związany jest z tym tutejszy, znacznie większy procentowy udział młodych rodzin z małymi dziećmi niż średnia dla całej dzielnicy. To dlatego ta szkoła jest tak potrzebna, a mieszkańcy czekają na nią z ogromną niecierpliwością.

 

Niespotykana (przed-)terminowość

Szkoła na osiedlu Gotyk jest inwestycją, która zostanie zrealizowana w założonym terminie. Co więcej, rozpocznie funkcjonowanie aż rok wcześniej, niż było to pierwotnie zakładane! Jak to możliwe?

– W tym przypadku decydujące okazały się zarówno mobilizacja wykonawcy, jak i samego Miasta. Z jednej strony wykonawca sygnalizował możliwość szybszego uporania się z pracami budowlanymi, z drugiej Zarząd Infrastruktury Miejskiej zmienił zapisy w dokumentach finansowych Miasta, by szybsza realizacja prac była możliwa – mówi rzecznik ZIM, Jan Machowski.

Jak zauważa radny Jakub Kosek – Urzędnicy, zdając sobie sprawę z innych, licznych opóźnień inwestycyjnych na Górce Narodowej, bardzo ostrożnie ustalili termin ukończenia tej inwestycji. Chciano uniknąć sytuacji, w której byłby to kolejny projekt mogący się opóźnić.

 

Trafnie oszacowana liczba

Szkoła na osiedlu Gotyk będzie jednostką podstawową, zatem obejmie osiem roczników. 400 miejsc, na które jest przewidziana, to ok. 5 proc. wszystkich mieszkańców okolicznych osiedli. 100 miejsc będzie stworzonych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jak uważa radny Jakub Kosek, to trafnie oszacowana liczba.

– Pamiętajmy również o tym, że wyż demograficzny, z którym mamy obecnie do czynienia, w końcu przeminie, co będzie wiązało się z następującym w dalszej kolejności niżem. Taka inwestycja powinna być zaplanowana na dekady, sprawdzać się dobrze w dłuższej perspektywie, nie tylko w pierwszych latach funkcjonowania.

 

Rozbudowane zaplecze sportowo-rekreacyjne

Powstająca szkoła będzie prezentować się atrakcyjnie, również pod względem zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Na jej terenie zaprojektowano zarówno boisko ze sztuczną nawierzchnią, plac zabaw dla najmłodszych, a także dwie sale gimnastyczne (większa o powierzchni prawie 600 m2, mniejsza o powierzchni blisko 140 m2). Ponadto w szkole znajdą się też dwa pomieszczenia do zajęć rehabilitacyjnych.

Czy wspomniane zaplecze sportowo-rekreacyjne dostępne będzie wyłącznie dla uczęszczających tu dzieci, czy też będą mogli korzystać z niego również okoliczni mieszkańcy, poza godzinami pracy obiektu? To zawsze pozostaje w gestii dyrektora danej placówki, jednak jak podkreśla radny Jakub Kosek, dobrym zwyczajem, który udało się wprowadzić we wszystkich szkołach na terenie Prądnika Białego, jest to, że towarzyszące im obiekty sportowo-rekreacyjne są ogólnodostępne dla mieszkańców pobliskich osiedli. Można się zatem spodziewać, że w przypadku placówki na os. Gotyk będzie podobnie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Rynek korepetycji w Polsce osiągnął stabilizację – analiza OLX Biuro prasowe
2024-03-20 | 14:00

Rynek korepetycji w Polsce osiągnął stabilizację – analiza OLX

Na początku roku szkolnego 2023/2024 nastąpił znaczny wzrost popularności dodatkowych, płatnych, zajęć dla uczniów. Aż 72% rodziców uczestniczących w badaniach,
Edukacja Mniej lektur – więcej kompetencji miękkich
2024-03-20 | 12:03

Mniej lektur – więcej kompetencji miękkich

Mniej lektur – więcej kompetencji miękkich Czy planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odchudzenie kanonu lektur szkolnych to dobry kierunek? W jaki sposób omawianie na
Edukacja Konkurs grantowy dla szkół!
2024-03-20 | 09:00

Konkurs grantowy dla szkół!

Szkoły z miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców z klasami wielokulturowymi mają szansę na zdobycie grantu w wysokości 8 tys. złotych na zmianę przestrzeni szkolnych. Nabór

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.