Komunikaty PR

Szkoła i przedszkole na osiedlu Gotyk – oświatowa strona Prądnika

2020-02-24  |  14:20
Biuro prasowe

We wrześniu tego roku zostanie otwarty nowy publiczny zespół szkolno-przedszkolny na krakowskim osiedlu Gotyk. Będzie mogło uczęszczać tutaj aż 500 dzieci. Inwestycja zostanie ukończona rok wcześniej, niż pierwotnie planowano. To bardzo dobry i ważny krok w rozwoju Prądnika. Dlaczego jej znaczenie jest tak istotne dla tej części miasta oraz jak to możliwe, że zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich, Jan Machowski, a także pochodzący z Prądnika Białego radny Jakub Kosek.

 

Niezwykle ważna inwestycja

Górka Narodowa jest osiedlem na północy Krakowa, które zamieszkuje ok. 8 tys. osób. Co  najmniej drugie tyle wynajmuje tutaj mieszkania. Do tej pory najbliższe szkoły, do których uczęszczać mogły dzieci z tej części dzielnicy, zlokalizowane były na terenach, takich jak Olsza na Prądniku Czerwonym i w Witkowicach.

–  To dlatego szkoła na osiedlu Gotyk jest tak ważną inwestycją dla mieszkańców północnej części Krakowa – tłumaczy radny Jakub Kosek. – Zwłaszcza wziąwszy pod uwagę fakt, że tereny Górki Narodowej to  przede wszystkim stosunkowo nowa zabudowa. Związany jest z tym tutejszy, znacznie większy procentowy udział młodych rodzin z małymi dziećmi niż średnia dla całej dzielnicy. To dlatego ta szkoła jest tak potrzebna, a mieszkańcy czekają na nią z ogromną niecierpliwością.

 

Niespotykana (przed-)terminowość

Szkoła na osiedlu Gotyk jest inwestycją, która zostanie zrealizowana w założonym terminie. Co więcej, rozpocznie funkcjonowanie aż rok wcześniej, niż było to pierwotnie zakładane! Jak to możliwe?

– W tym przypadku decydujące okazały się zarówno mobilizacja wykonawcy, jak i samego Miasta. Z jednej strony wykonawca sygnalizował możliwość szybszego uporania się z pracami budowlanymi, z drugiej Zarząd Infrastruktury Miejskiej zmienił zapisy w dokumentach finansowych Miasta, by szybsza realizacja prac była możliwa – mówi rzecznik ZIM, Jan Machowski.

Jak zauważa radny Jakub Kosek – Urzędnicy, zdając sobie sprawę z innych, licznych opóźnień inwestycyjnych na Górce Narodowej, bardzo ostrożnie ustalili termin ukończenia tej inwestycji. Chciano uniknąć sytuacji, w której byłby to kolejny projekt mogący się opóźnić.

 

Trafnie oszacowana liczba

Szkoła na osiedlu Gotyk będzie jednostką podstawową, zatem obejmie osiem roczników. 400 miejsc, na które jest przewidziana, to ok. 5 proc. wszystkich mieszkańców okolicznych osiedli. 100 miejsc będzie stworzonych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jak uważa radny Jakub Kosek, to trafnie oszacowana liczba.

– Pamiętajmy również o tym, że wyż demograficzny, z którym mamy obecnie do czynienia, w końcu przeminie, co będzie wiązało się z następującym w dalszej kolejności niżem. Taka inwestycja powinna być zaplanowana na dekady, sprawdzać się dobrze w dłuższej perspektywie, nie tylko w pierwszych latach funkcjonowania.

 

Rozbudowane zaplecze sportowo-rekreacyjne

Powstająca szkoła będzie prezentować się atrakcyjnie, również pod względem zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Na jej terenie zaprojektowano zarówno boisko ze sztuczną nawierzchnią, plac zabaw dla najmłodszych, a także dwie sale gimnastyczne (większa o powierzchni prawie 600 m2, mniejsza o powierzchni blisko 140 m2). Ponadto w szkole znajdą się też dwa pomieszczenia do zajęć rehabilitacyjnych.

Czy wspomniane zaplecze sportowo-rekreacyjne dostępne będzie wyłącznie dla uczęszczających tu dzieci, czy też będą mogli korzystać z niego również okoliczni mieszkańcy, poza godzinami pracy obiektu? To zawsze pozostaje w gestii dyrektora danej placówki, jednak jak podkreśla radny Jakub Kosek, dobrym zwyczajem, który udało się wprowadzić we wszystkich szkołach na terenie Prądnika Białego, jest to, że towarzyszące im obiekty sportowo-rekreacyjne są ogólnodostępne dla mieszkańców pobliskich osiedli. Można się zatem spodziewać, że w przypadku placówki na os. Gotyk będzie podobnie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.