Szkoła w Gębicach zwycięzcą konkursu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
W ramach tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu Samsung został partnerem konkursu na najciekawszą lokalną inicjatywę. Szkoły, biblioteki i inne instytucje edukacyjne, mimo trwającej pandemii i zdalnych lekcji, przeprowadziły w całej Polsce rekordową liczbę działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Główną nagrodę – interaktywny monitor Samsung FL!P 2 wraz ze szkoleniem – otrzymała Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa podjęta przez Komisję Europejską, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukację dorosłych w tym zakresie. Aby jak najszerzej dotrzeć z ideą bezpiecznego internetu został ogłoszony konkurs na najciekawszą lokalną inicjatywę DBI. Komisja konkursowa musiała zmierzyć się z trudnym wyzwaniem, gdyż zorganizowanych zostało w sumie aż 4960 inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, a przesłane zostały 662 zgłoszenia. Jury brało pod uwagę takie aspekty, jak jakość merytoryczna, zasięg – dotarcie do jak największej liczby odbiorców – czy innowacyjność projektów.
Po burzliwych obradach zdecydowano o przyznaniu nagrody głównej Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach, która podjęła się zorganizowania imponującej liczby lokalnych inicjatyw. Co ważne wydarzenia, które odbyły się w lutym i marcu, skierowane były zarówno do uczniów, jak i rodziców, nauczycieli i wychowawców.
Wśród licznych działań warto zwrócić uwagę na aktywności, które miały na celu poszerzenie wiedzy z zakresu zjawisk zachodzących przy użyciu nowoczesnej technologii. Odbyło się m.in. zebranie z rodzicami z udziałem psychologa dotyczące zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania przez dzieci z zasobów dostępnych w Internecie. Wśród uczniów i rodziców przeprowadzono także ankietę na temat znajomości zasad korzystania z sieci oraz wpływu pandemii i nauki zdalnej na korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zorganizowano także szereg warsztatów i zajęć dla uczniów. Młodzież z klas IV-VIII mogła wziąć udział m.in. w warsztatach dotyczących hejtu w sieci oraz metod walki z tym zjawiskiem. W oparciu o dostępne scenariusze oraz materiały w Internecie zostały także poprowadzone spotkania zarówno w formie stacjonarnej, jak i online o nazwie „Empatyczne Cyfrowe Nastolatki”, które dostosowane były do wieku uczniów.
W realizację działań została zaangażowana również Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w dwóch warsztatach: „Bezpieczeństwo uczniów w cyberprzestrzeni” oraz „Jak radzić sobie z agresją elektroniczną rówieśników”. Ponadto przez cały czas trwania akcji rodzice otrzymywali materiały psychoedukacyjne dotyczące zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z nowoczesnych technologii.
Nie zabrakło także bardziej kreatywnych przedsięwzięć, m.in. nagrania teledysku i zorganizowania teleturnieju między klasami IV-VIII z wiedzy teoretycznej dotyczącej zjawisk w sieci.
Natomiast uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mogli wziąć udział w konkursie plastycznym. Wykonali plakaty przestrzenne nt. „Nie daj się złapać w sieć”. Cykl działań zamknął drugi konkurs plastyczny - „HejTy- reaguj na hejt!”.
- „W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele”– słowa Helen Keller w pełni oddają naszą codzienną pracę. Od wielu lat uczymy świadomego i rozsądnego korzystania z sieci. Udział w konkursie dał nam możliwość zaprezentowania podejmowanych przez nas działań. Niezmiernie się cieszymy, że zostały zauważone i docenione. Przyznanie nam I miejsca w kraju jest dla nas ogromnym motywatorem do dalszej aktywnej pracy - skomentowała Beata Maszewska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach.
W ramach nagrody głównej Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach otrzymała monitor interaktywny Samsung FL!P 2 oraz szkolenie z jego obsługi. To urządzenie, które sprawi, że każda szkolna lekcja będzie ciekawa. FL!P daje nauczycielowi zupełnie nowy wachlarz narzędzi. Wszystkie notatki i rysunki sporządzone w trakcie lekcji mogą być łatwo zapisane na dysku, a później udostępnione wszystkim uczniom na skrzynki email. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie mogą się łatwiej skupić podczas zajęć.
Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Internetu wpisuje się w misję programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, który promuje aktywności związane z cyfrowym dobrostanem, rozwijaniem kompetencji cyfrowych oraz dbaniem o bezpieczne i rozważne korzystanie z nowych technologii. Eksperci związani z programem – psychologowie, nauczyciele, edukatorzy – dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, tworzą materiały poradnikowe i praktyczne podpowiedzi do wykorzystania podczas zajęć w domu, szkole czy przedszkolu.
Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem “Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.