Komunikaty PR

TECHNIK ANIMACJI - W ŁODZI BĘDĄ UCZYĆ NOWEGO ZAWODU. TRWA NABÓR

2023-08-07  |  12:30
Biuro prasowe

TECHNIK ANIMACJI - W ŁODZI BĘDĄ UCZYĆ NOWEGO ZAWODU. TRWA NABÓR

1 września lista zawodów branżowych poszerzy się o nowe propozycje. Wśród nich znajdzie się coś dla osób zainteresowanych animacją filmową. – To odpowiedź na potrzeby branży, borykającej się z niedostatkiem pracowników, posiadających odpowiednie przygotowanie warsztatowe – mówią pomysłodawcy nauczania nowego zawodu. W Łodzi – mieście o silnych tradycjach filmowych – do zawodu technika animacji, będzie przygotowywać Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które czeka na kandydatów.

Szkolnictwo branżowe co roku przyciąga coraz więcej młodych osób, dla których kluczowe są praktyczne umiejętności i możliwość nauki konkretnego zawodu, atrakcyjnego na rynku pracy. Od września na liście kierunków kształcenia w szkołach branżowych znajdzie się też technik animacji.

Branża animacji i efektów specjalnych to rosnący sektor gospodarki i szansa rozwoju przemysłów kreatywnych. Ale jak pokazuje opracowana w tym roku strategia edukacji dla animacji zainicjowana przez łódzki MOMAKIN, na przeszkodzie w jego rozwoju stoi często brak pracowników o praktycznych umiejętnościach zawodowych.

– Młodym twórcom brakuje często umiejętności warsztatowych czy pracy w zespole, bardzo istotnych z punktu widzenia pracodawców. Stąd zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki stworzyli kierunek, który zainteresowanym animacją, da solidne podstawy do pracy przy filmach i grach komputerowych – wyjaśnia Paulina Zacharek z MOMAKIN, członkini zarządu KIPA, współtwórczyni programu kształcenia na nowym kierunku i podkreśla, że ponad 1 500 godzin zajęć prowadzonych przez kluczowych specjalistów, pomoże przyszłym animatorom poznać najważniejsze zagadnienia i tajniki branży.

Animator tworzy ruch postaci i obiektów przy pomocy zaawansowanych technologii komputerowych i oprogramowania do generowania ruchu lub poprzez pracę manualną w technice animacji poklatkowej. Pełni kluczową rolę w produkcji animacji, w szczególności w filmach animowanych, ożywia postacie i nadaje im osobowość. Umiejętności animatorów są potrzebne do tworzenia gier komputerowych, filmów aktorskich, gdzie wykorzystuje się je do wykonywania komputerowych efektów specjalnych.

– Podczas bezpłatnej nauki w szkole policealnej realizowanej w trybie zaocznym słuchacze dowiedzą się, na czym polega praca animatora na planie filmowym, jak działa branża animacji na świecie i czym różni się animacja 2D od 3D i stop motion. Nauczą się rysować, obsługiwać programy do tworzenia animacji, poznają zasady tworzenia animacji i wprawiania w ruch nieruchomych obiektów – wyjaśnia Dominika Walicka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, w którym będą powstawały nowe kierunki kształcenia i dodaje, że jest to propozycja dla osób dorosłych, którzy zdobędą tytuł technika po zdanym egzaminie zawodowym organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

– Bardzo się cieszymy, że kierunek technik animacji startuje właśnie w Łodzi, mieście o pięknej filmowej tożsamości. Dla nas to kolejny element konsekwentnie realizowanych działań służących rozwojowi łódzkiej branży filmowej – podkreśla Monika Głowacka z Łódź Film Commission, które wspiera kształcenie w nowym zawodzie.

Rekrutacja trwa do 15 października. Żeby zostać przyjętym do szkoły policealnej na kierunek technika animacji konieczne jest ukończenie szkoły średniej i złożenie kompletu dokumentów, w tym trzech zdjęć i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu. Wszystkie informacje o naborze można znaleźć na stronie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, cez.lodz.pl lub pod numerem telefonu: 42 684 91 95.

__

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej. Jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW Biuro prasowe
2024-11-29 | 13:30

Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zdobywa prestiżowe wyróżnienia w rankingu Eduniversal Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zdobył srebrne
Edukacja Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
2024-11-28 | 13:28

Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie

Z dniem 23 października 2024 roku nastąpiły zmiany w Zarządzie Uczelni Łazarskiego, które są istotnym krokiem w kierunku dalszego umacniania jej pozycji jako nowoczesnej instytucji
Edukacja Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
2024-11-26 | 12:00

Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum

Wizyta 27 dyrektorów litewskich szkół to początek współpracy z I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Jej celem jest wymiana doświadczeń, budowa

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.