Komunikaty PR

TECHNIK ANIMACJI - W ŁODZI BĘDĄ UCZYĆ NOWEGO ZAWODU. TRWA NABÓR

2023-08-07  |  12:30
Biuro prasowe

TECHNIK ANIMACJI - W ŁODZI BĘDĄ UCZYĆ NOWEGO ZAWODU. TRWA NABÓR

1 września lista zawodów branżowych poszerzy się o nowe propozycje. Wśród nich znajdzie się coś dla osób zainteresowanych animacją filmową. – To odpowiedź na potrzeby branży, borykającej się z niedostatkiem pracowników, posiadających odpowiednie przygotowanie warsztatowe – mówią pomysłodawcy nauczania nowego zawodu. W Łodzi – mieście o silnych tradycjach filmowych – do zawodu technika animacji, będzie przygotowywać Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które czeka na kandydatów.

Szkolnictwo branżowe co roku przyciąga coraz więcej młodych osób, dla których kluczowe są praktyczne umiejętności i możliwość nauki konkretnego zawodu, atrakcyjnego na rynku pracy. Od września na liście kierunków kształcenia w szkołach branżowych znajdzie się też technik animacji.

Branża animacji i efektów specjalnych to rosnący sektor gospodarki i szansa rozwoju przemysłów kreatywnych. Ale jak pokazuje opracowana w tym roku strategia edukacji dla animacji zainicjowana przez łódzki MOMAKIN, na przeszkodzie w jego rozwoju stoi często brak pracowników o praktycznych umiejętnościach zawodowych.

– Młodym twórcom brakuje często umiejętności warsztatowych czy pracy w zespole, bardzo istotnych z punktu widzenia pracodawców. Stąd zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki stworzyli kierunek, który zainteresowanym animacją, da solidne podstawy do pracy przy filmach i grach komputerowych – wyjaśnia Paulina Zacharek z MOMAKIN, członkini zarządu KIPA, współtwórczyni programu kształcenia na nowym kierunku i podkreśla, że ponad 1 500 godzin zajęć prowadzonych przez kluczowych specjalistów, pomoże przyszłym animatorom poznać najważniejsze zagadnienia i tajniki branży.

Animator tworzy ruch postaci i obiektów przy pomocy zaawansowanych technologii komputerowych i oprogramowania do generowania ruchu lub poprzez pracę manualną w technice animacji poklatkowej. Pełni kluczową rolę w produkcji animacji, w szczególności w filmach animowanych, ożywia postacie i nadaje im osobowość. Umiejętności animatorów są potrzebne do tworzenia gier komputerowych, filmów aktorskich, gdzie wykorzystuje się je do wykonywania komputerowych efektów specjalnych.

– Podczas bezpłatnej nauki w szkole policealnej realizowanej w trybie zaocznym słuchacze dowiedzą się, na czym polega praca animatora na planie filmowym, jak działa branża animacji na świecie i czym różni się animacja 2D od 3D i stop motion. Nauczą się rysować, obsługiwać programy do tworzenia animacji, poznają zasady tworzenia animacji i wprawiania w ruch nieruchomych obiektów – wyjaśnia Dominika Walicka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, w którym będą powstawały nowe kierunki kształcenia i dodaje, że jest to propozycja dla osób dorosłych, którzy zdobędą tytuł technika po zdanym egzaminie zawodowym organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

– Bardzo się cieszymy, że kierunek technik animacji startuje właśnie w Łodzi, mieście o pięknej filmowej tożsamości. Dla nas to kolejny element konsekwentnie realizowanych działań służących rozwojowi łódzkiej branży filmowej – podkreśla Monika Głowacka z Łódź Film Commission, które wspiera kształcenie w nowym zawodzie.

Rekrutacja trwa do 15 października. Żeby zostać przyjętym do szkoły policealnej na kierunek technika animacji konieczne jest ukończenie szkoły średniej i złożenie kompletu dokumentów, w tym trzech zdjęć i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu. Wszystkie informacje o naborze można znaleźć na stronie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, cez.lodz.pl lub pod numerem telefonu: 42 684 91 95.

__

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej. Jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.