Komunikaty PR

TECHNIK ANIMACJI - W ŁODZI BĘDĄ UCZYĆ NOWEGO ZAWODU. TRWA NABÓR

2023-08-07  |  12:30
Biuro prasowe

TECHNIK ANIMACJI - W ŁODZI BĘDĄ UCZYĆ NOWEGO ZAWODU. TRWA NABÓR

1 września lista zawodów branżowych poszerzy się o nowe propozycje. Wśród nich znajdzie się coś dla osób zainteresowanych animacją filmową. – To odpowiedź na potrzeby branży, borykającej się z niedostatkiem pracowników, posiadających odpowiednie przygotowanie warsztatowe – mówią pomysłodawcy nauczania nowego zawodu. W Łodzi – mieście o silnych tradycjach filmowych – do zawodu technika animacji, będzie przygotowywać Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które czeka na kandydatów.

Szkolnictwo branżowe co roku przyciąga coraz więcej młodych osób, dla których kluczowe są praktyczne umiejętności i możliwość nauki konkretnego zawodu, atrakcyjnego na rynku pracy. Od września na liście kierunków kształcenia w szkołach branżowych znajdzie się też technik animacji.

Branża animacji i efektów specjalnych to rosnący sektor gospodarki i szansa rozwoju przemysłów kreatywnych. Ale jak pokazuje opracowana w tym roku strategia edukacji dla animacji zainicjowana przez łódzki MOMAKIN, na przeszkodzie w jego rozwoju stoi często brak pracowników o praktycznych umiejętnościach zawodowych.

– Młodym twórcom brakuje często umiejętności warsztatowych czy pracy w zespole, bardzo istotnych z punktu widzenia pracodawców. Stąd zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki stworzyli kierunek, który zainteresowanym animacją, da solidne podstawy do pracy przy filmach i grach komputerowych – wyjaśnia Paulina Zacharek z MOMAKIN, członkini zarządu KIPA, współtwórczyni programu kształcenia na nowym kierunku i podkreśla, że ponad 1 500 godzin zajęć prowadzonych przez kluczowych specjalistów, pomoże przyszłym animatorom poznać najważniejsze zagadnienia i tajniki branży.

Animator tworzy ruch postaci i obiektów przy pomocy zaawansowanych technologii komputerowych i oprogramowania do generowania ruchu lub poprzez pracę manualną w technice animacji poklatkowej. Pełni kluczową rolę w produkcji animacji, w szczególności w filmach animowanych, ożywia postacie i nadaje im osobowość. Umiejętności animatorów są potrzebne do tworzenia gier komputerowych, filmów aktorskich, gdzie wykorzystuje się je do wykonywania komputerowych efektów specjalnych.

– Podczas bezpłatnej nauki w szkole policealnej realizowanej w trybie zaocznym słuchacze dowiedzą się, na czym polega praca animatora na planie filmowym, jak działa branża animacji na świecie i czym różni się animacja 2D od 3D i stop motion. Nauczą się rysować, obsługiwać programy do tworzenia animacji, poznają zasady tworzenia animacji i wprawiania w ruch nieruchomych obiektów – wyjaśnia Dominika Walicka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, w którym będą powstawały nowe kierunki kształcenia i dodaje, że jest to propozycja dla osób dorosłych, którzy zdobędą tytuł technika po zdanym egzaminie zawodowym organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

– Bardzo się cieszymy, że kierunek technik animacji startuje właśnie w Łodzi, mieście o pięknej filmowej tożsamości. Dla nas to kolejny element konsekwentnie realizowanych działań służących rozwojowi łódzkiej branży filmowej – podkreśla Monika Głowacka z Łódź Film Commission, które wspiera kształcenie w nowym zawodzie.

Rekrutacja trwa do 15 października. Żeby zostać przyjętym do szkoły policealnej na kierunek technika animacji konieczne jest ukończenie szkoły średniej i złożenie kompletu dokumentów, w tym trzech zdjęć i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu. Wszystkie informacje o naborze można znaleźć na stronie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, cez.lodz.pl lub pod numerem telefonu: 42 684 91 95.

__

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej. Jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lęk i smutek - jak pomóc dziecku osiągnąć spokój? Biuro prasowe
2024-05-07 | 15:52

Lęk i smutek - jak pomóc dziecku osiągnąć spokój?

Nie daje wytchnienia nawet nocy, zaburzając sen i powodując ciągłe niewyspanie. A dziecko staje się coraz bardziej wycofane i nieobecne.   - Wiemy, jak ważne jest wsparcie
Edukacja Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy
2024-04-30 | 01:00

Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy

PPG (NYSE: PPG) poinformowała, że wyłoniono zwycięskie zespoły 2. edycji konkursu Universiada. Pierwsze miejsce i 5000 zł przyznano drużynie ze SP nr 8 w Oławie, drugie miejsce i 2500 zł
Edukacja Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”
2024-04-25 | 15:30

Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów po raz kolejny edukuje młodzież na temat finansów i podatków. Tegoroczna edycja programu „Finansoaktywni: Podatki płacimy, korzyści

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.