To oni będą kształtować naszą przyszłość. Fundacja Adamed ogłosiła laureatów i s
Fundacja Adamed ogłosiła 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP oraz 3 tegorocznych stypendystów podczas uroczystej gali finałowej. Dotychczas do programu zgłosiło się 70 tys. uczniów z całej Polski. Nagrodzone osoby choć nie mają jeszcze nawet 20 lat, już budują roboty, konstruują sondy kosmiczne, uważnie śledzą przełomy w medycynie, mają bardzo ambitne plany na przyszłość oraz reprezentują Polskę na międzynarodowych olimpiadach naukowych. W przyszłości mają szansę dołączyć do grona naukowców tworzących najważniejsze ośrodki badawcze na świecie.
Fundacja Adamed już od niemal dekady dociera do najzdolniejszych uczniów w kraju i wspiera ich w rozwoju pasji. Społeczność programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP właśnie poszerzyła się o kolejnych uczniów, którzy dzięki swoim talentom naukowym chcą zmieniać świat na lepsze. W organizowanych przez nią obozach naukowych wzięło udział już 450 nastolatków – wybranych spośród blisko 70 tys. kandydatów – o niebywałych umiejętnościach, którzy imponują determinacją w pogłębianiu swojej wiedzy. Co roku Fundacja nagradza uczestników z największym potencjałem i oferuje roczny program konsultacji, które pomagają im w doskonaleniu kompetencji. Absolwenci programu zazwyczaj podążają dalej naukową ścieżką – trafiają na czołowe uczelnie, a następnie dołączają do akademickich zespołów badawczych lub zasilają najbardziej innowacyjne gałęzie gospodarki.
– Do 9. edycji programu ADAMED SmartUP zarejestrowało się 9 tys. młodych osób. Spośród nich aż 40 proc. wskazało, ze osobą, która najbardziej inspiruje ich do rozwoju, jest Maria Skłodowska-Curie. To właśnie ona powiedziała: „Poszukiwanie czystej wiedzy jest jedną z najistotniejszych potrzeb ludzkości”. Dzisiaj, w tak dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, słowa te nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ bez dojścia do prawdy, do wiedzy, nie będziemy mogli rozwiązać kluczowych wyzwań dzisiejszych czasów takich jak problemy globalnego ocieplenia, energetycznych. Nie zapominajmy też o kontakcie z drugim człowiekiem. Jak ważne jest budowanie wspierającego otoczenia dla młodych ludzi pokazują alarmujące dane dotyczące kryzysów psychicznych wśród tej grupy. To na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za wspieranie nie tylko rozwoju naukowego, ale i budowanie dobrostanu psychicznego. Dlatego jako Fundacja Adamed uruchamiamy nowy program „Wspierająca Szkoła”, który będzie dostarczał realnych narzędzi, by budować bezpieczne środowisko dla młodych ludzi. Tylko wspólnie możemy kształtować lepsze jutro i osiągać sukces. A tego Wam życzę - wielu sukcesów – powiedziała dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Adamed.
10 niezwykłych uczniów
Spośród 50 uczestników tegorocznego obozu naukowego wybrano 10 laureatów nagrody głównej. To młodzież, która najmocniej wykazała się w trakcie dwóch tygodni intensywnych zajęć i osiągnęła najbardziej imponujące wyniki. Każdy ze zwycięzców przez najbliższe 10 miesięcy będzie uczestniczył w indywidualnych konsultacjach naukowych, które pozwolą im jeszcze lepiej ukierunkować talenty. Zajęcia, warsztaty i staże zostaną dobrane do potrzeb każdej osoby tak, aby maksymalnie wspomóc ją w obranej ścieżce rozwoju.
W 2023 roku laureatami nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP zostali:
- Tomasz Grabowski – uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie,
- Wiktoria Klich – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,
- Mikołaj Lipiński – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach,
- Franciszek Łopuszański – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Gliwicach,
- Nina Mamcarz – absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie,
- Mateusz Nowak – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy,
- Wiktoria Nowakowska – uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie,
- Pola Ochocka – uczennica XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie,
- Piotr Romanowski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku,
- Zofia Zakrzewska – uczennica Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
– Z przyjemnością obserwujemy, że polscy uczniowie stają się coraz śmielsi w urzeczywistnianiu swoich pomysłów i osiągają mnóstwo spektakularnych sukcesów. Każdy z laureatów ma swój własny plan na przyszłość. Mamy nadzieję, że pod naszymi skrzydłami ta dziesiątka niezwykle ciekawych młodych osób zrealizuje założone przez siebie cele i spełni niejedno naukowe marzenie – komentuje Katarzyna Dubno, Członkini Zarządu Fundacji Adamed.
– Nie spodziewałam się wygranej i była ona dla mnie prawdziwym zaskoczeniem – program ma taką formułę, że do samego końca nie wiadomo, kto zostanie laureatem. Śledziłam ADAMED SmartUP od ponad trzech lat i nie ukrywam, że zależało mi, aby znaleźć się w tej zwycięskiej dziesiątce. Teraz skupię się na aplikacji na studia do Stanów Zjednoczonych – marzę o uniwersytetach z Ivy League. Planuję też zdawać na medycynę na Oxfordzie lub Cambridge. Bardzo chciałabym również reprezentować Polskę na międzynarodowej olimpiadzie chemicznej – tak o swoich planach mówiła laureatka Pola Ochocka.
– Bardzo się cieszę, że moja przygoda z ADAMED Smart UP będzie trwała znacznie dłużej niż te dwa tygodnie na obozie. Mam nadzieję, że podczas tych dziesięciu miesięcy pracy naukowej, uda mi się zrealizować jak najwięcej moich pomysłów, których cały czas mam mnóstwo. Konsultacje będą dla mnie kolejną okazją do poszerzania wiedzy i poznawania nauki – przekonuje laureatka Wiktoria Klich.
Troje stypendystów ADAMED SmartUP
Podczas gali ogłoszone zostały nazwiska trójki stypendystów ADAMED SmartUP, wyłonionych z grona laureatów nagrody głównej 8. edycji programu. Są to osoby, które najefektywniej wykorzystały ten czas i poczyniły największe postępy. Każda z nich otrzymuje stypendium naukowe. W tym roku nagrody przyznano: Aleksandrze Kobyłeckiej z Łodzi, Julii Sosińskiej z Torunia i Krystianowi Skowronowi z Bielska-Białej.
– Wokół mnie jest tyle zdolnych osób, a spośród wytypowanej w ubiegłym roku dziesiątki laureatów każda z nich zasługiwała na tę nagrodę. Dlatego tym bardziej jestem wdzięczna za przyznanie mi stypendium. Pieniądze planuję przeznaczyć na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, dokładnie na Wake Forest University, gdzie otrzymałam ofertę praktyk. Moim marzeniem jest podjęcie studiów zagranicznych w Stanach w obszarze nauk biologicznych, nie tylko neurobiologii, ale też medycyny – zapowiada Aleksandra Kobyłecka.
Trwa rekrutacja do 10. edycji
Program ADAMED SmartUP kierowany jest do uczniów w wieku 14-18 lat, którzy pasjonują się naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Już teraz mogą zgłosić się do dziesiątej, jubileuszowej edycji. Rekrutacja wystartowała 1 września i potrwa do 15 stycznia 2024 r. Pierwszy etap polega na grze naukowej, która weryfikuje umiejętności analitycznego myślenia. Gracze z najwyższymi wynikami zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne, a 50 najlepszych kandydatów weźmie udział w obozie naukowym ADAMED SmartUP w przyszłym roku.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.