Uczestnicy projektu "Every drop counts" na Podlasiu
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Uczniowie i nauczyciele z sześciu europejskich państw odkrywali najciekawsze podlaskie miejsca, związane z wodą w ramach unijnego projektu „Liczy się każda kropla”. To pierwsza wizyta uczestników projektu po przerwie spowodowanej pandemią.
- W ramach realizowanego z programu Erasmus+ projektu, szkoły partnerskie odwiedzają się nawzajem w ramach tzw. mobilności. Na początku października naszą szkołę odwiedziło 20 uczniów i dziesięciu nauczycieli z Czech, Hiszpanii, Litwy, Łotwy i Włoch – mówi Agata Ratkiewicz, koordynatorka projektu z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.
Celem projektu i wizyty, przebiegającej pod hasłem „Młodzi odkrywcy” jest rozszerzanie wiedzy na temat wody, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka oraz ochrona światowych zasobów wodnych, a przy tym doskonalenie umiejętności językowych.
Wodne wycieczki
Podczas wycieczek po Podlasiu goście odwiedzili m.in. Tykocin, gdzie uczestniczyli w warsztatach „U Flisaka”. Niekłamany zachwyt uczestników wzbudził spacer kładką edukacyjną Śliwno-Waniewo nad rzeką Narew.
- Ta wycieczka świetnie spełniła swoje główne założenia: możliwość integracji z gośćmi z Erasmusa oraz pokazanie im piękna naszego regionu – mówią Zofia Rynkiewicz i Antonina Woronecka, uczennice SLO. - Wrażenie robiło przejście kładką przez Narew, które stało się okazją do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć,
- A mi bardzo podobała się edukacyjna wycieczka do Tykocin –dowiedziałem się wiele na temat historii Żydów na tamtych terenach, a także bytujących tu
ptaków – dodaje Michał Bieluczyk.
Z kolei na białostockich Dojlidach uczniowie i nauczyciele pływali kajakami i rowerami wodnymi, zwiedzili także Supraśl i Świętą Wodę, gdzie wzięli udział w ognisku integracyjnym z pieczonymi kiełbaskami i tradycyjnym polskim bigosem.
Jedną z największych atrakcji było zwiedzanie Augustowa i rejs statkiem. Pogoda i humory dopisały – młodzież i nauczyciele grali na gitarze i śpiewali popularne piosenki o wodzie w językach ojczystych i po angielsku.
Wykład i zwiedzanie kampusu
Duże zainteresowanie i wiele pytań ze strony młodzieży wywołał wykład „Woda i lasy - chłodna opinia na temat podgrzanego świata”, wygłoszony po angielsku przez profesora biologii Mirosława Ratkiewicza. Po wykładzie goście mieli możliwość zwiedzenia Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, gdzie prócz wielu wystaw tematycznych, podziwiali ogromnych rozmiarów akwaria. Imponujące wrażenie zrobił na nich także kampus UwB – nowoczesny i przestronny obiekt, w którym wykorzystano wiele ciekawych i proekologicznych rozwiązań, również związanych z wodą.
- Była to bardzo pouczająca i ciekawa wizyta – podsumowuje wymianę Agata Ratkiewicz. - Nauczyciele mogli wymienić się doświadczeniami, związanymi ze swoją pracą w różnych krajach Unii Europejskiej, młodzież miała możliwość integracji i podszkolenia języka w codziennych sytuacjach, zawiązały się nowe przyjaźnie. Dziękuję całej szkolnej społeczności, a zwłaszcza nauczycielce angielskiego, Monice Braun za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.
Organizację i program wymiany chwalili zagraniczni uczestnicy projektu:
- Bardzo interesujące były, związane z tematem projektu jednodniowe wycieczki po Podlasiu - zobaczyliśmy piękne miejsca, gdzie woda igra z naturą – mówią Pavla Kratochvílová i Dominik Mareš z czeskiej szkoły partnerskiej. - Ale jesteśmy też pod wrażeniem zabytków Podlasia – nigdzie nie widzieliśmy tak pięknych kościołów! Mieliśmy też okazję poznać kulturę innych narodów, zachwycić się ich kuchnią, piosenkami, poczuciem humoru – rejs statkiem i wspólne śpiewanie było wspaniałym przeżyciem. Dziękujemy!

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.