Komunikaty PR

Uczestnicy projektu "Every drop counts" na Podlasiu

2021-10-30  |  14:34
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania szko ( 0.02 MB )

Uczniowie i nauczyciele z sześciu europejskich państw odkrywali najciekawsze podlaskie miejsca, związane z wodą w ramach unijnego projektu „Liczy się każda kropla”. To pierwsza wizyta uczestników projektu po przerwie spowodowanej pandemią. 

- W ramach realizowanego z programu Erasmus+ projektu,  szkoły partnerskie odwiedzają się nawzajem w ramach tzw. mobilności. Na początku października  naszą szkołę odwiedziło 20 uczniów i dziesięciu nauczycieli z Czech, Hiszpanii, Litwy, Łotwy i Włoch – mówi Agata Ratkiewicz, koordynatorka projektu z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.

Celem projektu i wizyty, przebiegającej pod hasłem „Młodzi odkrywcy” jest rozszerzanie wiedzy na temat wody, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka oraz ochrona światowych zasobów wodnych, a przy tym doskonalenie umiejętności językowych. 

Wodne wycieczki

Podczas wycieczek po Podlasiu goście odwiedzili m.in. Tykocin, gdzie uczestniczyli w warsztatach „U Flisaka”. Niekłamany zachwyt uczestników wzbudził spacer kładką edukacyjną Śliwno-Waniewo nad rzeką Narew.

- Ta wycieczka świetnie spełniła swoje główne założenia: możliwość integracji z gośćmi z Erasmusa oraz pokazanie im piękna naszego regionu – mówią Zofia Rynkiewicz i Antonina Woronecka, uczennice SLO. -  Wrażenie robiło przejście kładką przez Narew, które stało się okazją do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć,

- A mi bardzo podobała się edukacyjna wycieczka do Tykocin –dowiedziałem się wiele na temat historii Żydów na tamtych terenach, a także bytujących tu

ptaków – dodaje Michał Bieluczyk.

Z kolei na białostockich Dojlidach uczniowie i nauczyciele pływali kajakami i rowerami wodnymi, zwiedzili także Supraśl i Świętą Wodę, gdzie wzięli udział w ognisku integracyjnym z pieczonymi kiełbaskami i tradycyjnym polskim bigosem.

Jedną z największych atrakcji było zwiedzanie Augustowa i rejs statkiem. Pogoda i humory dopisały – młodzież i nauczyciele grali na gitarze i śpiewali popularne piosenki o wodzie w językach ojczystych i po angielsku.

Wykład i zwiedzanie kampusu

Duże zainteresowanie i wiele pytań ze strony młodzieży wywołał wykład „Woda i lasy - chłodna opinia na temat podgrzanego świata”, wygłoszony po angielsku przez profesora biologii Mirosława Ratkiewicza. Po wykładzie goście mieli możliwość zwiedzenia Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, gdzie  prócz wielu wystaw tematycznych, podziwiali ogromnych rozmiarów akwaria. Imponujące wrażenie zrobił na nich także kampus UwB  nowoczesny i  przestronny obiekt, w którym wykorzystano wiele ciekawych i proekologicznych rozwiązań, również związanych z wodą.

- Była to bardzo pouczająca i ciekawa wizyta – podsumowuje wymianę Agata Ratkiewicz. - Nauczyciele mogli wymienić się doświadczeniami, związanymi ze swoją pracą w różnych krajach Unii Europejskiej, młodzież miała możliwość integracji i podszkolenia języka w codziennych sytuacjach, zawiązały się nowe przyjaźnie. Dziękuję całej szkolnej społeczności, a zwłaszcza nauczycielce angielskiego, Monice Braun za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.

Organizację i program wymiany chwalili zagraniczni uczestnicy projektu:

- Bardzo interesujące były, związane z tematem projektu jednodniowe wycieczki po Podlasiu - zobaczyliśmy piękne miejsca, gdzie woda igra z naturą – mówią Pavla Kratochvílová i Dominik Mareš z czeskiej szkoły partnerskiej.  -  Ale jesteśmy też pod wrażeniem zabytków Podlasia – nigdzie nie widzieliśmy tak pięknych kościołów! Mieliśmy też okazję poznać kulturę innych narodów, zachwycić się ich kuchnią, piosenkami, poczuciem humoru – rejs statkiem i wspólne śpiewanie było wspaniałym przeżyciem. Dziękujemy!

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt
2024-07-05 | 08:37

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.