Komunikaty PR

Ukraińskie Centrum Edukacji we Wrocławiu. Nowe pomysły na nowy rok szkolny

2023-08-11  |  08:51
Biuro prasowe
Kontakt

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty

ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl

fot. Anatol Titiaiev, fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Po roku doświadczeń, zebranych podczas prowadzenia we Wrocławiu klas przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty w nowym roku szkolnym rozwija projekt. W biurowcu Green Tower powstało Ukraińskie Centrum Edukacji. Będzie więcej nauki języka polskiego i oferta opieki dla dzieci pracujących rodziców.

Ukraińskie Centrum Edukacji mieści się na dwóch piętrach biurowca Green Tower A przy ul. Śrubowej 1 we Wrocławiu. Pomieszczenia udostępniła bezpłatnie firma Nokia, a placówka jest kontynuacją i rozwinięciem projektu klas przygotowawczych, prowadzonych we Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty.

- Centrum tworzymy po to, aby ułatwić dzieciom nie mówiącym po polsku edukację. U nas mają aż 12 godzin zajęć z nauki języka polskiego i nawet panie nauczycielki i opiekunki z Ukrainy uczą się języka polskiego wraz z uczniami – tłumaczy Ewa Minakowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Leonardo, której oddziałem zamiejscowym będzie Ukraińskie Centrum Edukacji. - Oprócz nauki języka polskiego realizujemy także podstawę programową. Jeśli dzieci mają trudności ze zrozumieniem słów i pojęć, już z konkretnych przedmiotów, z pomocą przychodzą im ukraińscy nauczyciele.

Placówka przy ul. Śrubowej we Wrocławiu jest nowoczesną przestrzenią edukacyjną dla dzieci w wieku szkolnym od 7 do 14 lat. Jej podstawowym celem jest przygotowanie uczniów z Ukrainy do płynnego, efektywnego wejścia w polski system oświaty. Oprócz intensywnej nauki języka polskiego – nawet 12 godzin tygodniowo – dzieci uczyć się będą wszystkich podstawowych przedmiotów. Tak, aby nie traciły kontaktu z programem edukacji, dostosowanym do ich wieku i umiejętności.

 

Nauka, opieka, wsparcie

Zajęcia prowadzą nauczyciele i pedagodzy z Polski i Ukrainy. Dzięki temu nawet dla uczniów nie mówiących po polsku nie ma tu bariery językowej. Nauka w UCE jest całkowicie bezpłatna.

Do dyspozycji dzieci jest na miejscu psycholog dziecięcy, pedagog i logopeda. Chcemy jak najszybciej reagować, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba – tłumaczy dyrektor Ewa Minakowska. - Dzieci i młodzież się tutaj otwierają. Łatwiej im przejść do polskiej szkoły, kiedy rozumieją, co się do nich mówi. Nie mają braków z polskiej podstawy programowej i co najważniejsze, przełamując barierę językową potrafią nawiązywać relacje z polskimi uczniami.

Oprócz edukacji i opieki specjalistów, w Ukraińskim Centrum Edukacji prowadzone będą również zajęcia świetlicowe oraz zajęcia dodatkowe, rozwijające hobby i zainteresowania uczniów. Taki model edukacji fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty realizuje we wszystkich swoich szkołach i przedszkolach. Będzie dostępny również dla podopiecznych UCE.

 

Jedna szkoła, dwa świadectwa

Dodatkowo, ważną dla wielu rodziców informacją będzie to, że w Centrum realizować będzie można również dodatkowo program nauczania ukraińskiej szkoły podstawowej. W porozumieniu ze szkołą podstawową z ukraińskiego Charkowa, chętni uczniowie będą mogli brać udział w zdalnych lekcjach szkoły ukraińskiej. Dzięki temu, na koniec nadchodzącego roku szkolnego, oprócz zaświadczenia o ukończeniu oddziałów przygotowawczych, które otwierają drzwi do nauki w polskiej szkole, otrzymają również świadectwo szkoły ukraińskiej.

-----
FILM o Ukraińskim Centrum Edukacji
https://youtu.be/1NeJX0mexqM
-----

O tym, jak wygląda i jak działa Ukraińskie Centrum Edukacji we Wrocławiu, przekonać się będzie można osobiście. W dniu 28 sierpnia UCE zaprasza wszystkich zainteresowanych na drzwi otwarte i spotkanie z kadrą placówki. Będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania i – jeśli będą jeszcze wolne miejsca – zapisać dziecko na zajęcia Centrum.

Więcej informacji o rekrutacji i samej placówce uzyskać można na stronie internetowej i w mediach społecznościowych:

  • https://spleonardo-wroclaw.operator.edu.pl/ukraina

  • https://www.facebook.com/UCEwroclaw

  • https://www.instagram.com/ukrainskie_centrum_edukacji

 

W nadchodzącym roku szkolnym fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty projektów wspierających uczniów z Ukrainy prowadzić będzie kilka. Oprócz Ukraińskiego Centrum Edukacji w stolicy Dolnego Śląska, klasy przygotowawcze działać będą również przy prowadzonej przez fundację OOO szkole Przystań w Łodzi. Dla uczniów, którzy brali udział w projekcie Chodźmy Razem Do Szkoły w gdańskiej SP Hevelius, placówka prowadzić będzie dodatkowe lekcje języka polskiego i zajęcia integracyjne.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 7600 dzieci.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ogólnopolski Operator Oświaty
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt
2024-07-05 | 08:37

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.