Wakacje na łonie natury. Jak obserwować świat przyrody, radzi przyrodnik Marcin
Wakacje to czas relaksu i odpoczynku na łonie natury. Korzystając z uroków lasów, łąk i plaż, warto zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby wspierać rozwój ekologiczny otaczającego nas świata. Pokażmy dzieciom, jak fascynujące może być spędzanie wakacji w zgodzie z naturą, a przy okazji zainteresujmy je tematyką ekologii. Oto kilka sposobów na zaprzyjaźnienie się z przyrodą Marcina Kostrzyńskiego, eksperta programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Lato to pora roku, w której możemy obserwować przyrodę w pełni rozkwitu. Dni są długie, lasy i parki tętnią życiem, krzewy i drzewa owocują, a zwierzęta zbierają zapasy na zimę i wychowują potomstwo. Wykorzystajmy ten czas na pokazanie naszym pociechom, że spędzanie czasu na łonie natury może być naprawdę interesujące, a przy okazji zaszczepmy w nich miłość do środowiska i szacunek dla świata fauny i flory.
– Edukacja najmłodszych w zakresie dbania o otaczający nas świat natury jest bardzo ważnym aspektem wychowania. Świadomość ekologiczną powinniśmy budować zarówno w szkole, jak i w domu. Rozejrzyjmy się wokół siebie. Co jeszcze możemy zmienić? Czy tereny zielone w pobliżu naszych domów nie są zaśmiecone? Czy będąc w lesie, nie naruszamy spokoju jego mieszkańców? Czy nie kupujemy zbyt dużo żywności, która potem się marnuje? Czy na pewno chcemy kupić rasowego psa, zamiast wybrać czworonoga ze schroniska? Dzieci obserwują nasze wybory i każda nasza decyzja ma wpływ na ich przyszłe postępowanie. Wykorzystajmy czas spędzany razem w wakacje, aby uwrażliwić nasze maluchy na świat zwierząt i roślin, a wkrótce zobaczymy, jak na lepsze zmienia się ich zachowanie w innych aspektach życia – radzi Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”, ekspert „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.
Oto kilka pomysłów na wakacje na łonie natury od przyrodnika Marcina Kostrzyńskiego:
1. Jak podpatrywać zwierzęta? Najlepiej po prostu iść na spacer do lasu. Starać się iść cicho i pamiętać o tym, aby wędrować pod wiatr. Gdy tak idziecie, słychać wszystko dookoła. Możecie zobaczyć tropy na ziemi albo bardzo małe owady chodzące po trawie. Można zabrać ze sobą lupę, bo niektóre są tak małe, że trzeba je bardzo dokładnie oglądać przez szkło powiększające, żeby zobaczyć, jak wyglądają albo nawet określić gatunek.
2. Tam, gdzie las łączy się z polem i łąką, jest idealne miejsce na obserwowanie zwierząt. Możemy usiąść cichutko, wziąć lornetkę albo po prostu chwilę zaczekać i obserwować. Zwierzęta są aktywne rano i wieczorem. Spróbujcie namówić swoje dzieci, aby pójść do lasu przed świtem, najlepiej około godziny czwartej. Taką wyprawę zapamiętacie na długo.
3. Oprócz pieszych wycieczek polecam wycieczki rowerowe. Rower to najlepszy wynalazek. Można szybko i cicho przemieszczać się na duże odległości, zatrzymać się w każdym miejscu, co więcej – poczuć zapachy. Słychać też wyraźnie śpiewy ptaków lub ich ostrzeżenia. Próbujcie to odczytywać. Np. jeśli usłyszycie skrzek sójki, może to oznaczać, że gdzieś na dole chodzi lis albo kuna.
4. Warto zatrzymać się, posłuchać, popatrzeć i dać szansę, aby zwierzę się pojawiło. Nie można krzyczeć – najlepiej zaplanować sygnały, np. jeśli zobaczymy zwierzę, pokazujemy delikatnie palcem w tamtą stronę. Ważne są nasze ruchy – nie możemy wymachiwać rękoma, ponieważ zwierzęta są wrażliwe na ruch. Możemy podnosić lornetkę bardzo powoli i tylko wtedy, gdy zwierzę je. Gdy przestaje, my też się zatrzymujemy. W ten sposób zyskujemy satysfakcję, że nie spłoszyliśmy zwierzęcia, a możemy je podpatrywać.
5. Możecie też biwakować, czyli spędzić noc w lesie. Budzić się w środku lasu i nie musieć używać budzika, ponieważ budzą was ptaki. Las ożywa na chwilę przed świtem, są zapachy, których nie poczujecie w południe. Inaczej pachnie las sosnowy, a inaczej brzozowy. Wystarczy otworzyć namiot lub uchylić moskitierę, aby mieć niezapomniane przeżycia.
6. Starajmy się nie palić ognisk, ponieważ dym bardzo płoszy zwierzęta, a latem zazwyczaj jest sucho i może to łatwo doprowadzić do pożaru, ale korzystajmy z lasu, korzystajmy z przyrody. Na pewno obserwowanie zwierząt, ten spokój, który od nich bije, pozwoli wam nabrać sił na następny rok. Podpatrujmy przyrodę, a znajdziemy przygodę!
Na stronie https://przyjacielenatury.pl/ można znaleźć bezpłatne materiały, filmy i audiobooki o tym, jak żyć w zgodzie z naturą i jak zaciekawić tą wiedzą najmłodszych. Kubusiowi Przyjaciele Natury to największy w Polsce ekologiczny program edukacyjny dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Od początku istnienia w programie udział wzięło ponad 6 milionów dzieci, a do ostatniej edycji zapisało się 9 tys. przedszkoli i ponad 5 tys. szkół podstawowych, czyli co drugie przedszkole i co trzecia szkoła podstawowa w Polsce. Zapisy do nowej edycji Kubusiowych Przyjaciół Natury wystartują we wrześniu, a informacje o rekrutacji znajdą się na stronie www.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.