Warsztaty SmartUP Academy – urozmaicenie wiosennej nauki
SmartUP Academy to bezpłatne zajęcia, współorganizowane przez Politechnikę Warszawską i Fundację Adamed, na które właśnie ruszyły zapisy. W spotkaniach weekendowych mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski.
Rozwój internetu pozwala dzisiaj nastolatkom na naukę z materiałów edukacyjnych z właściwie całego świata. Niedostępne wcześniej podręczniki i artykuły, a nawet pojedyncze zajęcia na oddalonych od domu uczelniach stały się dostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki filmom, grafikom czy interaktywnym animacjom nawet najtrudniejsze zagadnienia okazują się zaś łatwiejsze do zrozumienia.
– Narzędzia cyfrowe stanowią ogromne wsparcie dla nauczycieli i wykładowców. Niezmiennie jednak jeszcze większą wartość stanowi nauka przez praktykę a w przypadku nauk ścisłych i przyrodniczych także samodzielne wykonanie przez uczniów pewnych eksperymentów. Zapewnienie takiej możliwość w sytuacji nauki zdalnej jest trudnym zadaniem, dlatego tym bardziej cieszymy się, że udało się to nam zrealizować w ramach kolejnej edycji warsztatów SmartUP Academy –mówi Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP, w ramach którego prowadzony jest cykl warsztatowy.
Eksperymenty w domu, wykładowca na politechnice
Warsztaty SmartUP Academy poprowadzą wykładowcy Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Niektóre tematy zaprezentują także praktycy pracujący w sektorze farmaceutycznym w obszarze badań i rozwoju. Zajęcia po raz drugi odbędą się w formie zdalnej. Część uczestników będzie miała jednak szansę samodzielnie wykonać w domu kilka eksperymentów oraz ćwiczeń praktycznych. Pozwolą na to przesłane im pakiety pomocy edukacyjnych.
Zainteresowani uczniowie mogą zapisać się na następujące zajęcia:
- 13 marca – Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?
- 20 marca – Projektowanie współczesnych leków oraz biotechnologiczne strategie ich otrzymywania
- 17 kwietnia – Elektrochemia dla każdego – z czego wynika siła reakcji redoks?
- 24 kwietnia – Igła w stogu siana, czyli po okruszkach do celu – Kto używał materiału wybuchowego?
- 15 maja – Mikrokosmos, czyli mali towarzysze broni lub wrogowie oraz jak ich rozpoznać?
- 22 maja – ELISA czy Western – oto jest pytanie?
W naukowych spotkaniach z Politechniką mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat, którzy nie brali w udziału w poprzednich edycjach SmartUP Academy. Szczegółowe informacje nt. poszczególnych zajęć oraz formularz rejestracyjny na każde z nich dostępny jest na stronie adamedsamrtup.pl/warsztaty.
Cykl SmartUP Academy organizowany jest wspólnie przez Fundację Adamed i Politechnikę Warszawską od 2017 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Aby zapewnić możliwość uczestniczenia w zajęciach jak najszerszemu gronu pasjonatów nauki, zainteresowany uczeń może wziąć udział tylko w jednych, wybranych warsztatach.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.