Warsztaty SmartUP Academy – urozmaicenie wiosennej nauki
SmartUP Academy to bezpłatne zajęcia, współorganizowane przez Politechnikę Warszawską i Fundację Adamed, na które właśnie ruszyły zapisy. W spotkaniach weekendowych mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski.
Rozwój internetu pozwala dzisiaj nastolatkom na naukę z materiałów edukacyjnych z właściwie całego świata. Niedostępne wcześniej podręczniki i artykuły, a nawet pojedyncze zajęcia na oddalonych od domu uczelniach stały się dostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki filmom, grafikom czy interaktywnym animacjom nawet najtrudniejsze zagadnienia okazują się zaś łatwiejsze do zrozumienia.
– Narzędzia cyfrowe stanowią ogromne wsparcie dla nauczycieli i wykładowców. Niezmiennie jednak jeszcze większą wartość stanowi nauka przez praktykę a w przypadku nauk ścisłych i przyrodniczych także samodzielne wykonanie przez uczniów pewnych eksperymentów. Zapewnienie takiej możliwość w sytuacji nauki zdalnej jest trudnym zadaniem, dlatego tym bardziej cieszymy się, że udało się to nam zrealizować w ramach kolejnej edycji warsztatów SmartUP Academy –mówi Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP, w ramach którego prowadzony jest cykl warsztatowy.
Eksperymenty w domu, wykładowca na politechnice
Warsztaty SmartUP Academy poprowadzą wykładowcy Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Niektóre tematy zaprezentują także praktycy pracujący w sektorze farmaceutycznym w obszarze badań i rozwoju. Zajęcia po raz drugi odbędą się w formie zdalnej. Część uczestników będzie miała jednak szansę samodzielnie wykonać w domu kilka eksperymentów oraz ćwiczeń praktycznych. Pozwolą na to przesłane im pakiety pomocy edukacyjnych.
Zainteresowani uczniowie mogą zapisać się na następujące zajęcia:
- 13 marca – Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?
- 20 marca – Projektowanie współczesnych leków oraz biotechnologiczne strategie ich otrzymywania
- 17 kwietnia – Elektrochemia dla każdego – z czego wynika siła reakcji redoks?
- 24 kwietnia – Igła w stogu siana, czyli po okruszkach do celu – Kto używał materiału wybuchowego?
- 15 maja – Mikrokosmos, czyli mali towarzysze broni lub wrogowie oraz jak ich rozpoznać?
- 22 maja – ELISA czy Western – oto jest pytanie?
W naukowych spotkaniach z Politechniką mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat, którzy nie brali w udziału w poprzednich edycjach SmartUP Academy. Szczegółowe informacje nt. poszczególnych zajęć oraz formularz rejestracyjny na każde z nich dostępny jest na stronie adamedsamrtup.pl/warsztaty.
Cykl SmartUP Academy organizowany jest wspólnie przez Fundację Adamed i Politechnikę Warszawską od 2017 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Aby zapewnić możliwość uczestniczenia w zajęciach jak najszerszemu gronu pasjonatów nauki, zainteresowany uczeń może wziąć udział tylko w jednych, wybranych warsztatach.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.