Komunikaty PR

Warsztaty z robotami zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

2023-08-24  |  10:07
Biuro prasowe
Kontakt

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty

ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl

na zdjęciu: Małgorzata Rabenda, dyrektor SP Specto we Wrocławiu. [fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty]

Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

W nowej Szkole Podstawowej SPECTO przy ul. Lubelskiej 95A od września uczyć się będzie setka uczniów. Cztery klasy pierwsze pomogą zaspokoić potrzeby sieci publicznych placówek na szybko rozwijających się Maślicach.

Szkoła, którą wybudowała i prowadzi fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, powstała w technologii modułowej. To oznacza, że oprócz ekspresowego tempa prac, placówkę będzie można rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb. Do tej pory we Wrocławiu fundacja z powodzeniem uruchomiała modułowe przedszkola. SPECTO przy ulicy Lubelskiej będzie pierwszą w mieście szkołą, zbudowaną w tej technologii.

 

Ekologicznie i nowocześnie

Budynek szkoły jest już gotowy, trwają w nim ostatnie prace wykończeniowe, przygotowania do odbiorów technicznych i aranżacja pomieszczeń. W inwestycji zastosowane zostały nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pozwalają nazwać SPECTO szkołą zieloną.

- Szkoła Specto będzie placówką przyjazną środowisku. Z klimatyzacją, własnymi pompami ciepła, instalacją fotowoltaiczną i systemem odzyskiwania deszczówki - wylicza Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert, prowadzącej inwestycję dla fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Od września dzieci z wrocławskich Maślic będą miały do dyspozycji piękną, nowoczesną i ekologiczną szkołę.

Do budowy szkoły miejski budżet nie dokładał. Inwestycję w całości sfinansowała fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. Koszt pierwszego etapu wyniósł 4 miliony złotych. Choć organem prowadzącym nie jest samorząd, a fundacja, szkoła będzie publiczna, bezpłatna i włączona do miejskiego systemu rekrutacji.

 

STEAM, czyli kreatywna edukacja pełną parą

Nowoczesne podejście widać także w programie nauczania i sposobie realizowania podstawy programowej, jaki szkoła SPECTO zaoferuje uczniom.

- Stawiamy na uczenie zespołowe i przez doświadczanie. Podstawę programową realizować będziemy w ramach edukacji STEAM, łączącej elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki – zapowiada Małgorzata Rabenda, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO we Wrocławiu. - Mamy holistyczne podejście do nauki, a zajęcia będą realizowane w postaci miniprojektów, pobudzających zaangażowanie, rozwijających indywidualne talenty dzieci i ich potencjał.

Do prowadzenia atrakcyjnych, nowoczesnych zajęć szkoła została wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne i technologiczne. Podczas zajęć z projektowania dzieci będą mogły korzystać z drukarek 3D, roboty PHOTON pomogą uczyć się programowania i zdobywać wiedzę techniczną. W programie znalazło się miejsce również na zajęcia „kodowanie na dywanie”, zajęcia z klockami LEGO i rozszerzony program nauki języka angielskiego już od pierwszej klasy.

- Będziemy razem budować, kreować, konstruować, stosować design thinking i uczyć się poszukiwania informacji. Dzięki takiej formie nauki dzieci łatwiej przyswajają wiedzę, rozumieją jej użyteczność i potrafią ją wykorzystać w praktyce - wyjaśnia Małgorzata Rabenda. - Chcemy rozwijać w nich kompetencje kluczowe, w tym zarówno umiejętności naukowo-techniczne jak i umiejętności miękkie. W pracy z dziećmi stawiamy na współpracę, krytyczne myślenie, samodzielne podejmowanie decyzji, otwartość, argumentowanie i prezentację efektów pracy. I najważniejsze: nie będziemy się bali popełniania błędów. Wyciąganie z nich wniosków to najlepsza forma nauki!

W szkole SPECTO nie będzie też dzwonków ani klasycznych zadań domowych. Będą za to tematyczne kąciki i pracownie, dużo nauki w plenerze i zajęcia dodatkowe – tak zwane kanony – wspierające rozwój zainteresowań dzieci.

 

Publiczna edukacja. Wrocław przeciera szlaki i wyznacza trendy

SPECTO przy ul. Lubeleskiej będzie już trzecią szkołą podstawową, jaką fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu. Dwie dotychczasowe:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa Leonardo przy ul. Roosevelta

  • Publiczna Szkoła Podstawowa Marco Polo przy ul. Zatorskiej

cieszą się od lat dobrą renomą i zainteresowaniem rodziców. Podobnie, jak sieć szesnastu publicznych przedszkoli w całym mieście. Wszystkie fundacyjne placówki są publiczne, czyli działają na identycznych zasadach, jak szkoły i przedszkola miejskie, a nauka w nich jest bezpłatna.

Pod względem współpracy z zewnętrznymi organami prowadzącymi placówki edukacyjne Wrocław należy do samorządów, który przeciera szlaki i wyznacza trendy w skali całego kraju.

- Specto będzie trzecią szkołą podstawową, prowadzoną przez naszą fundację we Wrocławiu, a to dla nas dowód zaufania i dobrej oceny dotychczasowej współpracy z miastem - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Placówka na Maślicach będzie pierwszą modułową szkołą w stolicy Dolnego Śląska. Cieszymy się, że możemy wspierać miasto w tworzeniu sieci publicznych placówek w kolejnych miejscach na mapie Wrocławia.

- Wrocław od lat zwiększa liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach, także poprzez współpracę z inwestorami prywatnymi. Tego typu rozwiązania sprawdzają się, szczególnie na rozwijających się osiedlach, gdzie placówek oświatowych potrzeba jeszcze więcej - mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. - Takim przykładem współpracy jest szkoła publiczna Specto, która uzupełni ofertę edukacyjną Maślic, obciążając funkcjonujące już tam placówki.

Więcej informacji o szkole i dostępności miejsc dla pierwszoklasistów dowiedzieć się można na stronie internetowej SPECTO i prowadzonym przez placówkę profilu na Facebooku:

  • https://specto-wroclaw.operator.edu.pl/

  • https://www.facebook.com/spectowroclaw

 

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 7600 dzieci.

***

Kontakt dla mediów:

Bartłomiej Dwornik, fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
b.dwornik@operator.edu.pl, +48 533 978 513, GG:44866

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ogólnopolski Operator Oświaty
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.